Tavan Aydınlatması

denizmrt

Üye
Öncelikle merhaba herkese, uzun zamandır takip ediyordum burayı ve sorunum olduğunda ilk baktığım yer burası fakat bu sefer aradığımı bulamadım yada ben dikkat etmedim bilemiyorum. Daha önce açılmışsa konu şimdiden kusura bakmayın lütfen.

Benim sorunum şu; Tavanda sadece bir avizelik yer var yani sadece bir hat var ( yanlış söylüyorsam pardon şimdiden ) Ben bunu 2 tane yapmak istiyorum.

35 metre kare salonum var fakat bir tane tavan aydınlatma yeri var bunu nasıl ikileyebilirim kırmadan dökmeden?

Ve bir de merdiven aydınlatmaları için anahtar koyulmamış, katta bulunan sigortadan şalteri açıp kapatarak aydınlatmaları yakabiliyorum. Bunun için sigorta kutusundan hat mı çekilmeli? nasıl yapabilirim bunu?
Şimdiden çok teşekkür ederim, eminim sizin cevaplarınızdan sonra bu sorunumu da çözeceğim.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Birinci sorunuza "ben olsam" diye tek bir duy/avize varsa aynı kanal içinden susta ile bağlı buata kadar ikinci bir kablo çekerdim. Susta yoksa ve kablolar buattan ayrılıp sıkışmadan kolayca oynaşıyorsa lamba/duy kısmından 3 tane aynı uzunlukta kabloyu mevcut iki kabloya bağlayıp onlarla geri borunun içine çekip oradan da anahtardaki kabloyu benzer yöntemlerden hangisi uygunsa onunla üçlerdim. Böylece düğme de ikili bir düğme ile değiştirilip iki ayrı ışıklandırma sağlanmış olabilir. Bir avizede iki hat yapmak istiyorsunuz diye anlıyorum. Zaten ikinci bir avize için bu işlemi yapıp ondan sonra tavandan ihtiyaç durumunda ikinci bir avize için kablo çekmek gerekiyor. Metrekareyi verdiğinize göre böyle bir sorun da olabilir. Tavanda 0.75 ttr çiftli birbirine yapışık bir kablo silikonla yapıştırılarak sorun çözülebilir. Beyaz olunca fazla da sırıtmaz diye düşünüyorum. Avize ışıkları yere yönlenirse pek belli olmayacaktır.

İkinci sorununuz için artık merdivenlere anahtar gerekmiyor. Çünkü hareket sensörlü ışıklandırma yapılıyor. Diğer türlü zamana bağlı ışıklandırmaların ne zaman söneceği belli olmadığından tam adımınızı atarken sönmesi boşluğa adım atıp kazalara sebep olabiliyor. O yüzden hareketli ampül sistemleri daha kullanışlı. Hatta artık elektrik kesilmelerinde de içindeki şarjlı pille belli süre çalışabilenleri de var.
Sizdekilerde bu sistem düşünülerek tesisat yapılmış fakat ya sensörlerinde bir sorun var ya da sensörlü lamba takılmamış.

Birinci sorunuza "ben olsam" diye tek bir duy/avize varsa aynı kanal içinden susta ile bağlı buata kadar ikinci bir kablo çekerdim. Susta yoksa ve kablolar buattan ayrılıp sıkışmadan kolayca oynaşıyorsa lamba/duy kısmından 3 tane aynı uzunlukta kabloyu mevcut iki kabloya bağlayıp onlarla geri borunun içine çekip oradan da anahtardaki kabloyu benzer yöntemlerden hangisi uygunsa onunla üçlerdim. Böylece düğme de ikili bir düğme ile değiştirilip iki ayrı ışıklandırma sağlanmış olabilir. Bir avizede iki hat yapmak istiyorsunuz diye anlıyorum. Zaten ikinci bir avize için bu işlemi yapıp ondan sonra tavandan ihtiyaç durumunda ikinci bir avize için kablo çekmek gerekiyor. Metrekareyi verdiğinize göre böyle bir sorun da olabilir. Tavanda 0.75 ttr çiftli birbirine yapışık bir kablo silikonla yapıştırılarak sorun çözülebilir. Beyaz olunca fazla da sırıtmaz diye düşünüyorum. Avize ışıkları yere yönlenirse pek belli olmayacaktır.

İkinci sorununuz için artık merdivenlere anahtar gerekmiyor. Çünkü hareket sensörlü ışıklandırma yapılıyor. Diğer türlü zamana bağlı ışıklandırmaların ne zaman söneceği belli olmadığından tam adımınızı atarken sönmesi boşluğa adım atıp kazalara sebep olabiliyor. O yüzden hareketli ampül sistemleri daha kullanışlı. Hatta artık elektrik kesilmelerinde de içindeki şarjlı pille belli süre çalışabilenleri de var.
Sizdekilerde bu sistem düşünülerek tesisat yapılmış fakat ya sensörlerinde bir sorun var ya da sensörlü lamba takılmamış.
Güzel bilgileriniz için çok teşekkür ederim m sorunum için fakat ikincisinde bende eksik bilgilendirme yaptığımı sizin cevabınızı okuyunca fark ettim. Merdivenlerin yanında yuvarlak sensorsuz Aydinlatmalar var bunlar sigortadan kontrol ediliyor anahtar yapılmadığı için. Birde sensörlü aydınlatma var aplik olarak her merdiven boşluğunda 1 tane. Her katın sigortası ayrı 3 katlı evim. 2. Kattaki sensör bozuk aplik çalışmıyor. Ama ben merdivenlerin yanında olan yuvarlak sensorsuz Aydinlatmalar için bir anahtar takmak istiyorum.

Önceki mesajımda bahsettiğim 0.75 ttr kablo ile aydınlatmanın faz hattına harici bir hat çekilerek araya bir anahtar konabilir. Kablonun açıkta olması güvenlik için tehlike oluşturur o yüzden zımpara taşı/spiral ile ince bir kanal açılarak kablo duvara gömülürse daha iyi olur. Bu şekilde anahtarlar kumanda ebilebilir hale gelecektir. Ben olsam arızalı sensörlü lambayı tamir eder ya da değiştirirdim.;)

Önceki mesajımda bahsettiğim 0.75 ttr kablo ile aydınlatmanın faz hattına harici bir hat çekilerek araya bir anahtar konabilir. Kablonun açıkta olması güvenlik için tehlike oluşturur o yüzden zımpara taşı/spiral ile ince bir kanal açılarak kablo duvara gömülürse daha iyi olur. Bu şekilde anahtarlar kumanda ebilebilir hale gelecektir. Ben olsam arızalı sensörlü lambayı tamir eder ya da değiştirirdim.;)
Evet değiştirilebilir fakat tahminimce göre bu sensörlü aplik ve bahsettiğim Aydinlatmalar aynı sigortaya bağlı yani sigortayı indirdiğimde değiştirsem bile yanmayacak e açsam Aydinlatmalar var zaten sensörlü ye gerek kalmayacak bu ikisini birbirinden nasıl ayiririz acaba?

Eğer her ikisi de aynı sigortaya bağlıysa sigorta kapalıyken çıkışına bakıp tek kablo mu çıkıyor kontrol etmek lazım. Tekse yukarıda muhakkak bir buat içinde bu kablo hem apliğe hem lambaya gidiyordur, oradan ayırmak mümkündür. Sigorta çıkışında kablo çiftse birini ayırmak çare olacaktır. Tesisatı görmeden bilmeden çok bir öneride bulunmak zor.;)

Şuan şehir dışındayım döndüğümde fotoğraflarım artık :) çok teşekkür ederim :)

Bir elektrikçi çağırın sorununuzu anlatın çözecektir çok zor bir işlem değil tecrübeli bir elektrikçi kolayca halledecektir

Bir elektrikçi çağırın sorununuzu anlatın çözecektir çok zor bir işlem değil tecrübeli bir elektrikçi kolayca halledecektir
Benim amacım ben yapayım ve öğreneyim yani elektrikçi çağırmak tabii benim aklıma da geldi :D ama ben profesyonellik istemediği sürece kendim yapıp öğrenme taraftarıyım :)

1- sigortayı açık bırak tüm aplik ve aydınlatmaları sensörlü yap.
2- tavan görseli sıkıntı olmayacaksa kablo çek kroşeyle veya başka bir şeyle kabloları sabitle. unları da uzaktan kumandalı yap sorunun çözülsün.
bu arada tavan dekarosyonu senin tercihin doğrultusunda olacaktır. kablo görünmesin istemiyorum dersen ve elinden gelmiyorsa, bir ustadan yardım al

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri