tampon baskı makinası otomasyon

ertanna

Üye
sayın arkadaşlar elimizde bi tampon baskı makinası var hareketleri şu şekilde ( ileri aşağı piston ) sonra (geri aşağı piston) yapacak şekilde döngü sağlanacak bu programı ne yaptıysam çözemedim bu işlere yeni yeni kafa yormama rağmen bu programı ne yaptıysam ne ettiysem bi döngü sağlayamıyom delta plc ile yapacam bi tane örnek sistem var ama ama ondanda programı okuyup kopyalama sansımız yok örnek sistemde inceledim şu şekilde çalışıyor 4 adet proxsimit siviç kullanılmış ileri son geri son ileri aşağı son geri aşağı son şeklinde çıkış olarakta y0 y 1 kullanılmış bu programı nasıl yapabilirim inanın deli olacam yardımcı olursanız çok çok teşekkür ederim bol bolda dua ederim

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Şöyle düşünürsen daha iyi olur...
Startta bastın
Sensör baskı yapılacak şeyigördü yada direkt start verince pistonu ileri itti...
İeri itince proks. pistonun ileride olduğunu anladı..
Anlayınca sinyal yolladı sonra geri çek dedi.B akı yapar yapmaz pistonun hemen çekmesini istemiyorsan bir de ufak zamanlayıcı koyarsın olur biter...
Ben yol göstereyim.Gerisini sen hallet.Eğer biryerde takılırsan sor...

ileri ve aşağı hareketi aynı andamı olacak yoksa önce ileri daha sonra aşağı hareketi şeklinde olacak

Şöyle düşünürsen daha iyi olur...
Startta bastın
Sensör baskı yapılacak şeyigördü yada direkt start verince pistonu ileri itti...
İeri itince proks. pistonun ileride olduğunu anladı..
Anlayınca sinyal yolladı sonra geri çek dedi.B akı yapar yapmaz pistonun hemen çekmesini istemiyorsan bir de ufak zamanlayıcı koyarsın olur biter...
Ben yol göstereyim.Gerisini sen hallet.Eğer biryerde takılırsan sor...

bu şekil değil ileri piston ilerledi ileri son sviçe değdi değdikten sonra piston aşağı yapacak aşağı son siviçe değdimi geri hareket geri piston gelecek geri son siviç değecek aşağı piston yapacak aşağıson siviçe degince tekrar ileri vs vs devamlılık sağlayacak işlem bu şekilde timer felan gerek yok bunun programını yapamıyom

ileri ve aşağı hareketi aynı andamı olacak yoksa önce ileri daha sonra aşağı hareketi şeklinde olacak

önce ileri ileri son aşağı aşağı son sonra geri geri son aşağı aşağı son şeklinde

geri ve piston yukarıda çıkış yok bu bölümler pnumatik valf yapıyor sadece ileri hareketi enerjide tutacak

Ben bu hafta sonu bir adet tanpon makinesinin reviz yonunu yapıcak daha ocede yeni tanpon makinesi kumandası yapmıstım kullandıgımda sensör yok sadece iki adet zaman rölasi var eger hafta sonuna kadar projeyi cözemessen sana plc programını yazar delta ile verrim ama burda önemli olan baskı surelerinin operatör tarafından ayarlanması bu konulara dikkat et

iyi calışmalar

tarifinizden anladığım kadarıyla program ekli dosyada x0 start x1 stop butonları
x2 piston ileride x3 piston yukarıda x4 piston aşağıda x5 piston geride y0 ileri geri pistonu y1 aşağı yukarı pistonu bu arada valflerinizin 5/2 yay dönüşlü olduğunu düşünerek davrandım

tarifinizden anladığım kadarıyla program ekli dosyada x0 start x1 stop butonları
x2 piston ileride x3 piston yukarıda x4 piston aşağıda x5 piston geride y0 ileri geri pistonu y1 aşağı yukarı pistonu bu arada valflerinizin 5/2 yay dönüşlü olduğunu düşünerek davrandım

gönderdiğiniz program için teşekkürler fakat siz 6 adet siviç kullnamışsınız
makinada toplam dört siviç var sorun burda burasını çözemedim

şöyle tarif edeyim

sensörler şu şekilde üsteki sensörler ileri geri son olarak kullanılıyor
aşağıdaki sensörler yine ileri gerideki pozisyonda şağıdakiler piston sadece ileri ve geri sondaki piston aşağı son uyarısı alıyor yani piston geri geldimi üst geri sensör görüyor ve piston aşağıya iniyor ve aşağı son sensörünü görünce yukarı kalkıyor piston ve ileri hareket başlıyor ileri sensör görünce tekrar piston aşağı yapıyor ve ileri aşağı piston sensörünü görünce işlem başa ve devamlı bu şekilde devam ediyor bana tuhaf gelen dört sensör siviç ile bu nasıl yapılır çünkü sistem bu şekilde çalışıyor

Ben bu hafta sonu bir adet tanpon makinesinin reviz yonunu yapıcak daha ocede yeni tanpon makinesi kumandası yapmıstım kullandıgımda sensör yok sadece iki adet zaman rölasi var eger hafta sonuna kadar projeyi cözemessen sana plc programını yazar delta ile verrim ama burda önemli olan baskı surelerinin operatör tarafından ayarlanması bu konulara dikkat et

iyi calışmalar

zaten sistemde baskı süresi tek oda piston ileri ve aşğı yaptıktan sonra bekleme süresi giriliyor bide üretim sayaç uygulanmış baskı adetini ve basılacak adeti bilgileri gibi fonksiyonlar var

gönderdiğiniz program için teşekkürler fakat siz 6 adet siviç kullnamışsınız
makinada toplam dört siviç var sorun burda burasını çözemedim

şöyle tarif edeyim

sensörler şu şekilde üsteki sensörler ileri geri son olarak kullanılıyor
aşağıdaki sensörler yine ileri gerideki pozisyonda şağıdakiler piston sadece ileri ve geri sondaki piston aşağı son uyarısı alıyor yani piston geri geldimi üst geri sensör görüyor ve piston aşağıya iniyor ve aşağı son sensörünü görünce yukarı kalkıyor piston ve ileri hareket başlıyor ileri sensör görünce tekrar piston aşağı yapıyor ve ileri aşağı piston sensörünü görünce işlem başa ve devamlı bu şekilde devam ediyor bana tuhaf gelen dört sensör siviç ile bu nasıl yapılır çünkü sistem bu şekilde çalışıyor

sizin makinede hiç start stop butonu yokmu:confused: yazdığım yazıda x0 ve x1 girişlerinin start ve stop butonu olduğunu belirtmiştim tabiki makineyi görmeden ancak bu kadar progran yazılabiliyor ;) çalışan bir makinenin videosunu koyabilirseniz daha fazla yardımcı olabiliriz diye düşünüyorum

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,964
Kullanıcılar
449,609
Son üye
cherrywine

Yeni konular

Geri