Tam doğrultucu Hesapları

Merhaba Arkadaşlar
4 diyotla yapılan köprü tipi doğrultma devrelerinde eleman hesapları nasıldır.
Özellikle doğrultmanın sonuna konulan ripple etkisini yenmek için kullanılan kondansatörün değerleri nasıl hesaplanır?

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İhtiyaç olan gerilim ve akım değerinden daha yüksek köprü diyot ve kondansatör seçersin. Kapasitör değeri çekeceğin akımla doğru olarak artmalıdır. Önce bir similatörde dene.

Sayın @TeğmenEngineer

Şu dökümana bakarmısınız aradığınız bilgi sanırım bu dökümanda bulacaksınız. İncelermisiniz?

Ekli dosyalar

• temel-elektronik-7.pdf
    259.6 KB · Görüntüleme: 132
Sayın @serkan_48
Şu anda inceledim dökümanı birtakım hesaplar var işe de yarıyor gibi ama sağlama yapamıyorum.

Örneğin 220V bir şebekeyi doğrultuyoruz piyasada 1000 mikroFarad kondansatör kullanılıyor bunun hesabı bunlara uymuyor sanki

O hesabı kim hangi bilgiye yada uygulamaya yönelik yaptıpını bilemediğim için yorum yapamıyorum.

Bu işlerin kesin her durumda geçerli formülleri yoktur. Uygulama alanının gereklerini sağlayacak kadar iyi olması yeterlidir. Örneğin laboratuvar güç kaynağı yapıyorsanız, çok iyi regülasyon ve çok düşük ripple değeri istersiniz, o zaman da kapasitör hem değerini hem kalitesini yüksek tutmanız lazım. Ama akü şarj devresi yapıyorsanız, o zaman bu o kadar önemli değildir ve düşük kapasite ve kalite de iş görür.

Siz ne kadar akım çekileceğini , frekansı ve istediğiniz ripple voltajını belirleyin.
formul şu.
C=I/(fxV)
mesela akım 1 amper, ripple 2 volt, frekans 50 hz olsun.
Tamdalga olduğu için frekans 100 olur.
c=1/2x100
c=1/200 farad=5000 mikrofarad.

Forum istatistikleri

Konular
128,321
Kullanıcılar
450,161
Son üye
Nonjekal

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler