Tıraş Makinesi tamir sorunu

Alperen21

Üye
Arkadaşlar hepinize merhabalar benim çözemediğim bir sorun var bi tane traş makinam vardı pili ölünce değiştirmeye karar verdim 1.2 nimh 800mA di ben yanlışlıkla yedek batarya olarak 3.7 2200 Mah lik batarya aldım sonra bağlandığında tras makinası çok hızlı ve gurultulu çalışıyordu gerilimi düşürmeye karar verdim diyot bağlayarak lakin 3 tane 1n4007 yi seri olarak pilin +ucundan akımın gittiği yere doğru lehimleyince ilk basta çalıştı ama yük altında yani tras basligini takınca pilin kutupları ısındı ve diyotlardan duman çıktı nerede yanlış yaptım yardımcı olabilirmisiniz

Taktiginiz diyotlar maksimum akimi 1 amperdir. Sizin motor 1 amperden fazla akim cektigi icin diyotlariniz yandi.

Piyasada daha yuksek akim kapasiteli diyotlar var mesela 1N5403 diyodu 3 ampere dayanir yada 6A10 diyotlari 6 amperdir. Bunlardan alip deneyebilirsiniz.

Birde pile baglantiyi lehim ile yapiyorsaniz o pilden hayir gelmez. Benden soylemesi.

Kolay gelsin.

Yok Allahtan pile lehim yapmadım lehim yapınca kutupbaşlari deforme olup pil bozuluyormuş araştırmıştım 2 amperlik dediğin gibi bir diyot alsam gine + kutbun akımın gidiş yönüne seri bağlasam motoru elimle durdurmaya calistigimda durmaz degilmi? İlk denediğimde böyle olmuştu ondan soruyorum geri montaj yaptigimda dondurememişti traş makinasının ana milini

Pili nasıl bağlıyorsunuz ? Pil yuvası varmı ?

Açıkcası kontak teması ile güç alıyorsanız ve orada ısınma oluyorsa iyi kontak olmuyordur. Pili punta ile devreye bağlamalısınız. Yada çok iyi bir şekilde yüzey alanı en geniş şekilde kontak bağlantı yapmalısınız ki motorunuz tam anlamıyla dönebilsin.

Diyot sayısını ikiye düşürün. Ni-Cd AA 1000 mah bulabilirseniz orjinali gibi olur. Nasıl sığdırdınız 18650 li-on pili.

Sığdırmadım dışa bağladım pili kumandadan söktüğüm yaylarla pili yeni aldım bidaha pil almammı gerekecek şimdi

Sıkıntı yok o şekilde kullanabilirseniz yeni pile gerek yok. Orjinal olursa şarj sorunları da olmaz onun için.

Kullanamıyorum sıkıntı orda işte yüke gelemiyo geldimi ısınıyo duman çıkıyor 2 ye indirdim denedim 1n4007 yi Gine fayda etmedi

1N4007 yetmez en az 6 amperlik diyot olmalı. elinizde kaç tane 4007 var.

IMG_20200516_141341.jpg
IMG_20200516_141358.jpg

işte pil işte makina bu arada 6amper çok olmazmi?
IMG_20200516_142106.jpg

Buda elimdeki diyotlar

Son düzenleme:

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
129,360
Kullanıcılar
451,848
Son üye
slhtnozkk1

Yeni konular