TİA PORTAL V14 Wincc runtime professional buton aktif olmuyor?

ta2mix

Üye
TİA PORTAL V14 step7 pro ve Wincc pro kurdum. Ancak step7 ile yazdığım projemde wincc adwanced eklersem runtime buton aktif oluyor. profesional eklersem aktif olmuyor. Örneğin Adwanced da run yaptığımda pci mpi (mpi_A2 değil) kartımla bağlı olduğum CPU313c_2DP v3.3 plc ye komut gönderebiliyorum. run yerine start smulation dediğimdede yine runtime ekranım açılıyor ve aynı ekrandan komut gidiyor.
step7, wincc professional, wincc RT professional lisanslarını ekledim.

pro eklediğimde neden runtime buton aktif olmaz.
adwanced eklediğimde runtime ve simulation neden farketmiyor.

1LGB3A.png

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yeni Bit Eşlem Resmi.jpg

sizin lisanslarda sorun var gibi görünüyor

Moderatör tarafında düzenlendi:
sorun çözüldü nette runtime setup yok ancak siemens runtime sp1 yükseltmelerini yayınladı bu yükseltmelerin içinde sia2.ini modifiye edilip update setup olarak kullanılabiliyor. denedim oldu.

Yeni sorun

tia v14 updateler sia2.ini modifiye edilip temiz kurulum yapılabiliyor yada medifiye etmeden install edilmiş olanları sp1 e yükseltebiliyorsunuz.
ancak global library elemanlarından bazıları sayfaya dahil edilemiyor.
örneğin toggle button; Rotaryswitches gibi
aynı library altında system buttons lar eklenebiliyor.
v14 ten v14 sp1 e yükseltilmiş ve direk v14 sp1 yüklenmiş pc lerde denedim aynı
lisans sorunu yok.
Neden olabilir

sorunu prodan vaz geçip advanced ile çalışarak düzelttim. pro için bilgisi olan yoktu sanırım

yeni soru tia portal da alarmlar wincc gibi değil sanırım. yani bool bir değeri direk alarm yapamıyorsunuz. örneğin i0.5 e gelen şamandra sinyalini alarm yapma için word yada int haline getirmek gerekiyor bu dogrumu. siemens forumlarında ingilizce bişiler anlatmışlar türkçesini yazabilecek varmı

sorun çözüldü nette runtime setup yok ancak siemens runtime sp1 yükseltmelerini yayınladı bu yükseltmelerin içinde sia2.ini modifiye edilip update setup olarak kullanılabiliyor. denedim oldu.
merhaba bu sia2.ini modifiye nasıl yaptınız zira aynı sorun bende de var wincc RT professional start buton aktif olmuyor runtime setup'ını nereden bulabiliriz

yeni soru tia portal da alarmlar wincc gibi değil sanırım. yani bool bir değeri direk alarm yapamıyorsunuz. örneğin i0.5 e gelen şamandra sinyalini alarm yapma için word yada int haline getirmek gerekiyor bu dogrumu. siemens forumlarında ingilizce bişiler anlatmışlar türkçesini yazabilecek varmı
Merhaba
WinCC veya TiaPortal ne olursa olsun bir alarm DB si olustur. ve 16 bitlik bir word alanı belirle Örneğin ( DB1.DBW10).Alarm bitlerini bu alan içerisindeki bitlere ata.

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Geri