türkiyede pek bilinmeyen B&R ile ilgili bir makale

canerland

Üye
Bu B&R otomasyon sistemlerini hep merak ederdim Türkiyede çok bilinen bir marka değil...İnternette araştırma yaparken hoş bir anlatımla son kullanıcıya denk geldim google çeviri yeteneğiyle

Orjinaki için http://forums.mrplc.com/index.php?/topic/9277-b-r-automation-whats-the-big-secret/

Şirketim, düşük bir donanım maliyetiyle (Allen Bradley ve Siemens hemen diskalifiye edildi), geniş bir görev yelpazesine (ve boyutların / makinelerin karmaşıklığının) üstesinden gelebilecek bir platform çözümü arıyordu, güçlü, kullanımı kolay, vb. Tipik gereklilikler. Geçmişte Beckhoff'u olumlu bir tecrübe edindik (kişisel görüşümüze göre, Beckhoff ortamı donanım yapılandırma tarafında neredeyse çok fazla bilgi sağlıyor - bu yüzden yeni kullanıcılara karşı yıldırıcı olabiliyorsunuz - iki farklı ortam çevreyi görünür hale getiriyor Ayrık), ancak Beckhoff ürün kullanılabilirliği (kurşun zamanları) ve özellikle Massachusetts bölgesinde ABD'de yerel destek ile bazı sorunlarla karşılaştık. B & R platformu, Beckhoff'un ABD'deki biraz daha iyi desteğiyle aynı avantajları sağladı. Donanımımız etkileyicek de, Mitsubishi ile yaklaşık 2 yıl mücadele ettik ve yazılım ortamı birbirinden ayrılmıştı ve aşırı derecede karmaşık (bir seferde en fazla 4 uygulama açık olmalıydı) ve gerekli iyileştirmeleri yapmak çok yavaştı. (ABD merkezli Mitsubishi ekibi bile, Japonya'nın bu kadar çabuk tepki vermediğini ve Japon kültürünün yazılım kullanım kolaylığının ABD'den daha düşük olduğunu kabul etti). Platform kesinlikle eski okul - bellek adresleri için elle muhasebe yapmanız gerekiyor - 1980'li yılların teknolojisi olarak bakıyorum. Sonuç olarak, Mitsubishi platformunu boşalttık. Öğreniyoruz ve B & R platformunu son 6 veya 7 ay boyunca kullanmaya başladık. Atlanta'da, oldukça iyi hazırlanmış olan eğitim sınıflarına katıldık. Onlar oldukça güzel resmi eğitim dokümantasyon bir sürü var. Birkaç küçük otomasyon işi yaptık ve olumsuz bir sorunla karşılaşmadık ve şimdi bazı tam ölçekli makineler tasarlama sürecindeyiz. Bu projelerin nasıl bir kaç ay içinde çıktığını kesinlikle açıklayacağım. Şu ana kadar görüşüm: 1) Automation Studio tek bir uygulamadır (CoDeSys tabanlı değil - bazıları bir dezavantaj söyleyebilir ancak B & R, bunu tüm kodları kontrol ettiği için bir avantaj olarak bildirir) ve kodlamanıza ve hata ayıklamanız gereken tek şey uygulama. Tek istisna, bir üçüncü taraf tarafından yazılmış olan güvenlik PLC editörüdür, ancak çevreye oldukça iyi entegre edilmiştir (yine de ayrı bir uygulama). Yaklaşık 6 veya 7 ay önce Automation Studio'nun en yeni sürümünü kullanmaya başladıkğımız için 5 hizmet paketi ile çıktılar; dolayısıyla sorunlara verilen destek ve dikkat gerçekten de aktif. Yine de, çevrenin pencere işleme ve bazen kesme ve yapıştırma sorunları gibi basit şeyler ile ilgili bazı temel sorunlar var ve bence çok uzun süredir varoldu. Çevre, çok Visual Studio'su gibi, bu yüzden bu ortamı biliyorsanız seveceksiniz (cilalanmış olmasa da). Yapılandırılmış metin açıkça en sevdikleri dildir. SFC düzenleyici ve işlevselliği makul ancak bazı sıkıntılar yaşanıyor. Merdiven editörü çok fazla berbat, bu yüzden merdiveni tercih ederseniz, bunu kontrol etmenizi önemle tavsiye ederim. Automation Studio sürüm 4 (büyük sürüm yükseltme) kısa sürede kullanıma sunulacak ve bunlardan bazılarını çözebilir. Fırlatılıncaya kadar bilmenin yolu yok.
2) Donanım konfigürasyonu kesinlikle Beckhoff sisteminden biraz elle tutulur. Beckhoff yazılımı otomatik olarak tüm EtherCAT ağını arayabilir ve tüm cihazları çekebilir. B & R sistemi, POWERLINK (gerçek zamanlı Ethernet ağı) düğümlerinin her birini manuel olarak eklemenizi gerektirir ve yalnızca o zaman tüm G / Ç modüllerini otomatik olarak bulabilir. Anlaşılan bu, sözde bir yapılandırma sorununu çözmek için çok şey yapacak olan Automation Studio 4'ün ana odak noktalarından biriydi (erken önizlemeleri gördüm ve çok daha güzel görünüyor). Yine de donanım yapılandırması tek seferlik bir şey ve kesinlikle herhangi bir projedeki işin büyük bir kısmı değil. Donanım ağacını oluşturmak için gereken sınırlamaları ve adımları bildikten sonra kesinlikle rahatsız edici değilsiniz. 3) Hata ayıklama ortamı çok duyarlı ve hızlı. Beckhoff'ta yapılandırılmış metni hata ayıklama işlemi, kod görüntülerken bölünmüş bir ekran görüntüsünü göstermekte olup, tüm geçerli değişken değerleri hemen yanında görüntülenmektedir. Automation Studio'da değişkenin üzerine gelmeniz veya daha genelde bir izleme penceresi açmanız ve bakmanız gereken değişkenleri manuel olarak eklemeniz gerekir (değişkenlerin seçimi bir hata ayıklama oturumundan diğerine kaydedilir). Her biri artıları ve eksileri vardır - Automation Studio'nun ikisini de isterdim. 4) Genel olarak çevre MDI veya sekmeli tabanlıdır. Genellikle sekmeleri kullanıyorum. Bu ortamla ilgili şikayetim (ve birçoğu benzer bir şekilde), PLC programlamayla ilgili olarak sekmeli ve / veya MDI ortamlarının çok kısıtlayıcı olması - aynı anda bir sürü kodu görmeniz gerekiyor. İki ekranınız varsa, bunlardan etkin bir şekilde yararlanmak zordur. Her düzenleyici penceresi, masaüstünde herhangi bir yere yerleştirilebilen ayrı bir kayan pencere olmasını tercih ederim. Çoğu ortamda eksikliği olan başka bir şey, her pencerenin boyutunu ve konumunu hatırlar, böylece her açtığınızda nesneleri hareket ettirip yeniden boyutlandırabilirsiniz. Önerim "senaryolar" düzenleme kaydetmek için yeteneğiydi - yani şu anki pencere düzenimi tam olarak ekranda olduğu gibi kaydetmek ve daha sonra geri yüklemek. Ben sabun kutusumdan ineceğim, ancak katlanarak katma değerli zamanın ne kadar katlanarak harcandığını düşünüyorsanız ....... 5) Dahili görselleştirme editörü iyi ve güçlüdür, ancak herhangi bir mülke dayalı sistem gibi, İlk geçişte anlamayı zorlaştırabilir ve ne yapmak istediğini gerçekten bildikten sonra sıkıcı olabilir. Belki bir kez kendinize iyi bir başlangıç şablonu oluşturursanız, daha kolay olurdu. Daha büyük projeler için, Visual Studio .NET'i ve OPC'yi veya tercihen PLC'ye daha optimize edilmiş ve çok güçlü olan PVI arayüzünü kullanmaya karar verdik. Bu yaklaşım güç, maliyet ve esneklik açısından kendisini kanıtlamaya devam etmektedir. Bana göre PVI arayüzü kesinlikle B & R sisteminin önemli faydalarından biridir ve diğer bazı platformlar (bilgim için) bu tür şeyleri sunmaktadır. Elbette, OPC gibi açık değildir, ancak B & R donanımı üzerinde standartlaştırdıysanız, neden HMI'yı PC iletişimlerine optimize etmeyin. 6) Standart ethernet üzerinden B & R PLC'leri arasında iletişim için, olması gerekenden yapılandırılması daha zor olan bir kütüphane var, ancak konfigüre edildiğinde iyi çalışıyor. Kesinlikle Allen-Bradley yayınlamak ve abone olmak gibi değil - ama keşke öyle olsaydı. Elbette MODBUS TCP'yi kullanabilirsiniz (master'ın kurulduğu ve yalnızca MODBUS slave'leriyle konuşacak şekilde yapılandırılmış olduğu) veya diğer desteklenen endüstri standardı ağlardan biridir (Profibus / NET, EtherCAT, vb.) Bir arayüz modülüyle her şeyin çoğunu destekleyin). 7) B & R POWERLINK gerçek zamanlı ethernet arabirimi (EtherCAT'e nasıl bağlandığı açısından çok benzer), işe yarıyor gibi görünüyor. Elbette ki tek sorun, bu protokolün yerleşik çok az sayıda 3. parti cihazı olması. Tüm B & R donanımını kullanırsanız büyük bir sorun değil, ancak bir EtherCAT cihazıyla (örneğin) konuşmak istiyorsanız, Eklenti arayüz kartı. POWERLINK açık bir standarttır. Başkalarının henüz neden benimsemediğinden emin değilim - belki de çok yeni olduğunu ve / veya zaten yeterli ağları desteklediklerini düşünüyorlar. Kuşkusuz, tüm 3. parti satıcıların gemide atlaması kritik bir kütle noktasıdır - henüz POWERLINK ile ulaşamadık. 8) G / Ç modüllerinin (dilim ve IP65 blokları) seçimi oldukça geniş (belki de Beckhoff kadar kapsamlı değil), ancak şimdiye kadar ihtiyacım olan her şeye sahip görünüyorlar. 9) Çok çeşitli PLC'ler (bazıları entegre bir HMI ekranı olmayan ve bazıları bulunmamaktadır) çok geniştir ve çok küçük sistemden (birkaç hava tüpü) çok büyük (99+ servo eksenlere) faturaya uymaktadır. Şirketimin yapması gereken çok çeşitli şeyler (laboratuar sistemleri ile üretim OEM makinelerine) arasında oldukça cazipti. 10) Servo sürücüler, kademeli sürücüler ve VFD'lerin seçimi, çoğu gereksinimi karşılamak için yeterli değildir. Motorlardaki kurşun zamanlarının (kendi bünyelerinde inşa edilmediği tek şey) arzulanan sürenin (6-8 hafta) daha uzun olabileceği konusunda uyarıda bulunun. Onların 3 seviyeli servo sürücüsü var,
12) Yazılımda sağlanan 100'den fazla fonksiyon bloğu kütüphanesi vardır. Kapsamlı yetenekler, ancak bazen, belirli bir türde bir işlevin var olup olmadığını sormak için B & R desteğiyle iletişime geçmeniz gerekir; çünkü birçok seçenekle bilmek zor. Bazen B & R resmi olarak desteklenmeyen ve kendi sorumluluğunuzdadır - bla, bla. Uyarınca uyarı ile resmi kümenin parçası olmayan ek kütüphaneler sağladı. Yine de iyi çalışıyorlar. B & R için henüz çok fazla 3. parti desteği yok, çünkü herhangi bir arama yaptıysanız fark etmişsinizdir. Kendi özel işlev blokları kütüphanenizi oluşturabilirsiniz, ancak hata ayıklama işlev bloğu örnekleri ile onaylanmış bir sorun vardır (bir sonraki sürümde düzeltilecek) - imkansız olmasa da arabesk gibidir. 13) B & R yardım sistemi, hemen hemen her sürümü ile güncellenen çok geniştir (tabii ki indirme büyüktür ve kurulum biraz zaman alıyor). Yardım gerçekten çok kapsamlıdır ve ihtiyaç duyduğunuz hemen hemen her ayrıntıyı verirken, çok sayıda örnek ve tam örnek kod projeleri de sunar. Gördüğüm en iyi yazılmış yardımlardan bazıları. Ancak, yardım arama motoru, herhangi bir tipik arama için çok fazla eşleşme döndürdüğü için oldukça berbat. Gerçekten hoşlanmadığım bir şey, herhangi bir kitaplık veya cihaz tarafından döndürülen HER HATA kodunun (ör. Servo hatalar) belgelerde olmasıdır. Arama sırasında hata numarasını yazmanız yeterlidir ve arkasındaki dokümantasyonu açar (bazıları yararlı, biraz so-so, ancak en azından orada). Ayrıca, operatöre gösterilmek üzere kodunuz tarafından kullanılabilen servo hatalarının metin tanımlarını (en azından İngilizce ve Almanca, diğerlerinden emin değilsiniz) içeren dosyalar da sağlarlar. Ne yazık ki, diğer kütüphanelerin çoğu için (bildiğim kadarıyla) diğer kütüphaneler için değil, bu yüzden bunu operatöre açıklamak için kendi başınızayız. Açıkçası sonsuza kadar devam edebilirim! Eminim daha büyük projelerle tanıştığımızda daha doğru görüşlere sahip olacağım. Genel izlenimim, sistemin çok güçlü, çok yetenekli, programlanması ve hata ayıklaması nispeten kolay olması, ancak özellikle kod düzenleyicisi ve pencere yönetimi ile ilgili olarak geliştirilmesi gereken birkaç alan var. Sonuç olarak, şimdiye kadar çok iyi - kimse onu her bölgedeki parktan vurmak gibi görünmüyor. İyi haber, B & R'nin agresif iyileştirmeler yaptığı görülüyor. B & R platformu kesinlikle ciddi bir değerlendirmeye değer. Bununla birlikte, bir Allen Bradley programcısı iseniz, bu tip sistem ve programlamaya yaklaşım çok yabancı hissedeceksiniz. Allen Bradley'in kontrol logix platformunun ve programlama yazılımının hiçbirinin yanında olmadığını itiraf edeceğim. Ancak, B & R (ve Beckhoff) gibi modüler bir sistemin otomasyon projelerini çözebileceği donanım yelpazesine ve benzersiz şekilde bakarsanız, etkilendim sanırım.

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,595
Son üye
Ferden1011

Yeni konular

Geri