Türkçe'mizin güzelliği, bir avukat arkadaşım paylaşmış

@paskomya ustam, mühendislik tahsili almış biri olarak matematiği de çok severim. Hiç aklıma gelmeyen matematiksel formüllerle, kalıplarla açıklamak Türkçemiz için çok güzel oluşmuş. Tabi ki karşılaştırmak ve yorumlanak için dilbilimci olmak gerekir.

Benim ilave etmek istediklerim ise daha farklı. Belki diğer dillerde de vardır, bilmiyorum. Ben bu kısma iletişimin gücü olarak önem veriyorum. Tonlama, vurgulama ve mimikler. Hatta bir yerlerde zamanında okuduğum ve hatırladığım kadarıyla karşılıklı konuşurken bile meramımızın yüzde 83'ünü gözlerimizle anlatırız. Sanırım sanal dünyada bu iletişim kopuk olduğunda iletişim amacına ulaşamıyor. Toplumun ve tüm dünyanın huzurunun iletişimin başarısına da bağlı olduğunu düşünüyorum.

@paskomya ustam, mühendislik tahsili almış biri olarak matematiği de çok severim. Hiç aklıma gelmeyen matematiksel formüllerle, kalıplarla açıklamak Türkçemiz için çok güzel oluşmuş. Tabi ki karşılaştırmak ve yorumlanak için dilbilimci olmak gerekir.

Benim ilave etmek istediklerim ise daha farklı. Belki diğer dillerde de vardır, bilmiyorum. Ben bu kısma iletişimin gücü olarak önem veriyorum. Tonlama, vurgulama ve mimikler. Hatta bir yerlerde zamanında okuduğum ve hatırladığım kadarıyla karşılıklı konuşurken bile meramımızın yüzde 83'ünü gözlerimizle anlatırız. Sanırım sanal dünyada bu iletişim kopuk olduğunda iletişim amacına ulaşamıyor. Toplumun ve tüm dünyanın huzurunun iletişimin başarısına da bağlı olduğunu düşünüyorum.
değerli insan, iletişim zaman içinde o kadar çok değişti ki, yeni nesil iletişim özürlü oldu. bizler ilkokulda güzel yazı dersi aldık Türkçe dersi aldık, orta öğrenimde edebiyat ve Türk dili okuduk, hitap etme saygı, yazım ve hitap etme kurallarını öğrendik. kelimelerde vurgunun önemi öğrendik. matematiği öğrenirken parmaklarımızı kullanmayı öğrendik. yaşadığımız hayatta bir çok kişilerle tanıştık, güzel Türkçe'mizi sadece istanbul ağzı (kitap Türkçe'si) zannedenlerin ne kadar yanıldığını öğrendik. her yerin ayrı bir şivesi ve ağzı vardır bunları gördük. şimdi rahmetle andığım ışıklar içinde uyuduğuna emin olduğum bir tetem (ninem) Türkçe'yi zor konuştuğu için sürekli rumca konuşurdu ve bunun torunun kocası (aşırı milliyetçi sadece Türkiye'de yaşamış) onu aşağılardı. bazen sohbet ederdik, ben de konuştuğunu anlamadığımda "tete Türkçe söyle bana" derdim bana"bre sen de benim damat gibi bana kızıyorsun"derdi. "yok tetem ben rumcayı unuttum ondan" derdim. doğduğum yerbaşka büyüdüğüm şehir başka, insan zamanla dilini (öz dili olmasada) konuşmayakonuşmaya unutuyor. bu arada almancayı da unuttum. matematiğin tarihi için askerliğe bakmak lazım, şimdi çenem düştü ilk düzenli orduyu kuran kimmiş bir araştır. matematik ve Türkçe (kimse bana gücenmesin benim inancım) eğer Türk'ler müslümanlıştırılmasaydı bu gün sayısal bilimlerde dünya arkamızdan koşacaktı. yapay zekanın temel yaratıcısı bir Türk. einstein'nın teorisindeki hataları bulup düzelten bir Türk. bizler çocuklarımıza önce mektup yazmayı öğretmeliyiz.

Haklısınız, tonlama, vurgu diğer dillerde de mevcut ve mimikler cümlenin anlamını değiştirme yetisine sahip olabilecek kadar önemlidir. Örnek vermek gerekirse özellikle Portekiz portekizcesinde konuşma anında soru cümlesinin yapılışı tamamen vurguya dayalıdır.

Çekoslavakyalılaştıramadıklarımızdan mısınız?

Son düzenleme:
Soru eki hocam, (mısınız) bölümü.. Bir de izniniz olursa "Çekoslovakya" olacak...
Fabrikada 2 kişinin sohbeti hocam birisi antepli birisi çorumlu. Araya girmesem dövüş çıkacak. Çorumlu antepliye diyorki ' ne biçim Türkçen var?' Gideciik denmez. Doğrusu " gidecook" olucak diyor. Baya ciddi ciddi kavga edeceklerdi. Doğrusu ne diye!

İlginci bunlar yazarken şivelimi yazıyor acaba. Pardon acep.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
127,949
Kullanıcılar
449,595
Son üye
Ferden1011

Yeni konular

Geri