Türü Belli Olmayan Enkoder

savas59

Üye
Merhaba arkadaşlar;

Delta PLC ile revize etmeye çalıştığımız bir makinede geçen malzemenin boyunu ölçen bir enkoder uygulanmış. Ancak bu enkoderin markası modeli ve türü belli değil.

Buna bağlı olarak + ve - Uçları hızlı sayım için sinyal çıkışı yapan uçlar vs. Belirsiz. Delta DVP12SE modeli plc ile bundan okumayı nasıl gerçekleştirebilirim.

Bunun sinyallerini nasıl tespit edebilirim hangileri olduğunu böyle bir durum başına gelen ve çözümünü bilen bir arkadaş var ise gerçekten çok yardımcı olacaktır.

Teşekkürler.

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Enkoderin orijinal kablo damar sayisi ve renklerini ögrenebilir miyiz?

Enkoderin orijinal kablo damar sayisi ve renklerini ögrenebilir miyiz?

Şuanda cihaz yanında değilim ilk fırsatta bu konuya ekleyeceğim yine yanıt olarak. Resimleri de eklerim.

Bunlar bağlantı için yani türü vs belli olan encoder için.

Benim ana sorun encoderin türü ve sinyalizasyonunu bilemiyorum etiket vb olmadığı için.

Şuanda cihaz yanında değilim ilk fırsatta bu konuya ekleyeceğim yine yanıt olarak. Resimleri de eklerim.

Bunlar bağlantı için yani türü vs belli olan encoder için.

Benim ana sorun encoderin türü ve sinyalizasyonunu bilemiyorum etiket vb olmadığı için.

Bu işlerden anlama ama tersine mühendislik gibi düşündüm .

Encoderler çeşitleri ( datasheetleri ) içinde ürününüzün ve sisteminiz bağlantısından ve diğer
Seçenekler elenip encoder bulmak açısından bu videoları örnek göstermiştim . ( İp uçları )

Son düzenleme:

artimsal enkoder ön kabülüyle besleme kablolari belirlenirse ki en sikintili yer bu ayirimi yapabilmek. Daha sonra enkoder mili ile ana govde de kalemle referans nokta isaretlemesi yapilmasi gerekiyor. Daha sonra isaretli noktadan ayni noktaya mil bir tur cevrilerek PLC'den pals okunabilir.

Son düzenleme:
artimsal enkoder ön kabülüyle besleme kablolari belirlenirse ki en sikintili yer bu ayirimi yapabilmek. Daha sonra enkoder mili ile ana govde de kalemle referans nokta isaretlemesi yapilmasi gerekiyor. Daha sonra isaretli noktadan ayni noktaya mil bir tur cevrilerek PLC'den pals okunabilir.

"Daha sonra enkoder mili ile ana govde de kalemle referans nokta isaretlemesi yapilmasi gerekiyor. Daha sonra isaretli noktadan ayni noktaya mil bir tur cevrilerek PLC'den pals okunabilir."

Bu kısımda sorun yok onlarca encoder uygulaması yaptım ancak sadece modelini türünü bildiğim encoderler ile yaptım. Bu encoderin etiket model vb. elimizde hiç bir bilgisi olmadığı için böyle bir sorun var. Besleme ve dönüş uçlarını bulduktan sonrası kolay zaten.

"Daha sonra enkoder mili ile ana govde de kalemle referans nokta isaretlemesi yapilmasi gerekiyor. Daha sonra isaretli noktadan ayni noktaya mil bir tur cevrilerek PLC'den pals okunabilir."

Bu kısımda sorun yok onlarca encoder uygulaması yaptım ancak sadece modelini türünü bildiğim encoderler ile yaptım. Bu encoderin etiket model vb. elimizde hiç bir bilgisi olmadığı için böyle bir sorun var. Besleme ve dönüş uçlarını bulduktan sonrası kolay zaten.

anlıyorum, referans noktası belirleme programınız için değil PPR değerini bulmak için yapılması gerekiyor. tabii bunu osiloskop ile de yapılabilirsiniz.

Enkoder üzerinde etiket yokmu?etiket varsa kolay ,yoksa buraya yazjn uyguladığımız bir method var
Aynı soruyu delta forumda da gördüm aynı kişisin herhalde.

Enkoder üzerinde etiket yokmu?etiket varsa kolay ,yoksa buraya yazjn uyguladığımız bir method var
Aynı soruyu delta forumda da gördüm aynı kişisin herhalde.

Zaten modelini vs bulsam gerisinde sorun olacağını düşünmüyorum. Etiket olmamasından dolayı problem yaşıyorum şu an.

Forum istatistikleri

Konular
128,182
Kullanıcılar
449,953
Son üye
bavenes

Yeni konular

Geri