Türü Belli Olmayan Enkoder

• öncelik besleme kablolarının bulunması
  • besleme geriliminin bulunması
  • çıkış tipinin belirlenmesi (npn, pnp..)
  • A, B ve Z faz kablolarının bulunması
  • refarans işaretlemesiyle PPR değerinin bulunması
beş koblolu muydu acaba, hatırlıyor musunuz?

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Gün içerisinde mesajınızı alıntılayarak yanıtlayacağım. Ancak 5 den fazlaydı kablo sayısı yanlış hatırlamıyorsam. Net dönüşüde sağlayacağım kablo sayısı ( direk soketten ve orjinal kablosundan da pin sayısını doğrulayarak.

eğer makinenin bi elektrik planı varsa hem ilgili sayfada hem de envanter sayfasında bi marka, model yakalama şansınız olabilir. hatırlatmak istedim.

• öncelik besleme kablolarının bulunması
  • besleme geriliminin bulunması
  • çıkış tipinin belirlenmesi (npn, pnp..)
  • A, B ve Z faz kablolarının bulunması
  • refarans işaretlemesiyle PPR değerinin bulunması
beş koblolu muydu acaba, hatırlıyor musunuz?

Tekrar merhaba ancak resim çekebildim kusura bakmayın ekledim posta pin sayısı ve projede ki ilgili sayfayı.

Ekli dosyalar

• b5329bbc-16d1-4a8e-9a4a-64aa95d47272.jpg
    b5329bbc-16d1-4a8e-9a4a-64aa95d47272.jpg
    96.7 KB · Görüntüleme: 15
  • ea4a2dc9-6d53-4512-b5c5-ea72040e5cbc.jpg
    ea4a2dc9-6d53-4512-b5c5-ea72040e5cbc.jpg
    160.3 KB · Görüntüleme: 12
gördüğünüz üzere 1000 palslik bi enkodermiş. projede besleme gerilimi ve faz kablolarının bağlantıları belli. sadece besleme voltajı ve çıkışların tipini bilmiyoruz. eğer makineyi enerjilendirebiliyorsanız soketin 12-10 nolu pinlerini ölçüp besleme gerilimini bulabilirsiniz. geriye bi tek çıkış tipi kalıyor o şimdilik beklemede kalsın.

şemada enkoder ''G3'' olarak adlandırılmış. bu tür projelerde envanter sayfasının olmasını da bekleriz. yani elektrik şema kitapçığıyla tümleşiktir. o sayfalarda kullanılan devre elemanlarının marka modeli mutlaka olur. G3 kodunu dikkate alarak bi tarama yapmanızı tavsiye ederim.

muhtemelen enkoderin besleme geriliminin 24V DC olduğunu tahmin ediyorum ama sonuçta elde kesin bi veri yok. soketin 10-12 nolu pinlerinden ölçüm alınarak çalışma gerilimi öğrenilebilir.

enkoder aksamı elle hareket ettirilebiliyorsa bi şey yapmağa gerek yok; ettirilemiyorsa enkoder kaplinden ayrılıp boşa çıkartılır.

enkoder soketi sökülüp bilinen gerilim 10-12 nolu pinlere harici olarak verilir.

ölçü aleti DC gerilim ölçecek biçimde ayarlanır.

eksi prob 10 nolu pine, artı prob da 5 nolu pine dokundurulup enkoder çok yavaş çevrilir. ölçü aletinde görülen değerler pozitif işaretli ve değişkenlik gösteriyorsa çıkış PNP'dir

artı prob 12 nolu pine, eksi prob da 5 nolu pine dokundurulup enkoder mili çok yavaş çevrilir. ölçü aletinde görünen değer pozitif işaretli ve değişkenlik gösteriyorsa çıkış NPN'dir.

muhtemelen enkoderin besleme geriliminin 24V DC olduğunu tahmin ediyorum ama sonuçta elde kesin bi veri yok. soketin 10-12 nolu pinlerinden ölçüm alınarak çalışma gerilimi öğrenilebilir.

enkoder aksamı elle hareket ettirilebiliyorsa bi şey yapmağa gerek yok; ettirilemiyorsa enkoder kaplinden ayrılıp boşa çıkartılır.

enkoder soketi sökülüp bilinen gerilim 10-12 nolu pinlere harici olarak verilir.

ölçü aleti DC gerilim ölçecek biçimde ayarlanır.

eksi prob 10 nolu pine, artı prob da 5 nolu pine dokundurulup enkoder çok yavaş çevrilir. ölçü aletinde görülen değerler pozitif işaretli ve değişkenlik gösteriyorsa çıkış PNP'dir

artı prob 12 nolu pine, eksi prob da 5 nolu pine dokundurulup enkoder mili çok yavaş çevrilir. ölçü aletinde görünen değer pozitif işaretli ve değişkenlik gösteriyorsa çıkış NPN'dir.

Anladığım kadarı ile zaten 24vdc Tüm sistem pozitif olarak tasarlanmış yani PNP olarak uygulanmışken encoderin NPN olacağını pek sanmıyorum ancak dediğiniz şekilde bir kontrol sağlayabilirim. Teşekkür ediyorum.

Peki bu encoder de (A, /A, B, /B) Belirttiğim PLC modeline nasıl bağlanabilir bu konuda da bir bilgi verme şansınız var mı acaba?
Daha çok veri vermeniz fotolar ( çeşitli yönlerden ve kaliteli çekim ) ve içerik

Bunlardan biri olabilirmi ?

https://www.lsa-control.com/en/motors/accesories/encoders

Olma ihtimali yüksek ancak hangi modeli olduğu yok sadece G3 diye bir kod vermiş ve bu kondun karşılığında projesinde envanter listesi vs de yok bu nedenle tam modeli hangisi bilemiyorum.

geber.png

Bu foto erkek benziyor numaraları doğrumu bilmiyorum .

https://www.google.com/search?q=7.0...HSDVC0AQ_AUoAXoECAEQAw&biw=1920&bih=937&dpr=1

M23

kablo.png

Son düzenleme:
türkçe = ingilizce = almanca
enkoder = encoder = geber (drehgeber)

bağlanacak plc'nin donanım özelliklerini bilmiyorum incelemek lazım ama enkoderin bağlı olduğu aksamın ulaşabileceği maksimum devir sayısı bilinmesi gereken daha öncelikli bi bilgi.

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,839
Son üye
Qkay

Yeni konular

Geri