Swallow müşterek ve enh proje hesapları

headwolf

Üye
Selamlar bütün meslektaşlara.
Sizlere sormak istediğim bir konu var .

Swallow iletkenli kısa aralıklı müşterek hat projesi için hesaplar yaparken misal 2.bölge için ceri 107 kg.
3x107=321 kg üzerinden işlem yapılıyor.

Swallow iletkenli enh proje hesabı yaparken de 2.bölge için 342,50 kg toplamda 3x342,50=1027,5 kg üzerinden hesap yapılıyor.

Dağıtım bölgesinde kısa aralıklı hat projelendirilirken hesaplarda toplam ceri 1027,5 kg üzerinden yapılıyor ve açıda olan direklerin tepe kuvvetleri yüksek çıkıyor. Dağıtım şirketi proje kontrolü yaparken bu duruma dikkat etmiyor diye gözlemledim.

Daha yolun başındayım böyle bir çıkarım yaptım.Sizlerin düşüncesi nedir bu konuda bilgilendirme yapar mısınız

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Dağıtım şirketinin gerekçesi nedir ?
gerekçeden ziyade proje düzenleyen mühendisler gördüğüm kadarıyla bu şekilde hesap yapıp onaya sunuyorlar.Dağıtım şirketi farkına varmıyor tahminimce yoksa dağıtım şirketinin ileri sürdüğü bir gerekçe yok..Doğru olan nedir bilgilendirmelerinizi dinlemek istiyorum :)

Kısa aralıklı enhlarda yg iletkeninin çekme kuvveti , ag iletkeninin 5derecedeki sehimine paralel olacak şekilde hesaplandığından dolayı uzun aralıklıya göre daha azdır. Böyle bir uygulama varsa eğer daha büyük tepe kuvvetinde direk tesis edilmesi gerekir.Bu da gereksiz maliyet demek.

Kısa aralıklı enhlarda yg iletkeninin çekme kuvveti , ag iletkeninin 5derecedeki sehimine paralel olacak şekilde hesaplandığından dolayı uzun aralıklıya göre daha azdır. Böyle bir uygulama varsa eğer daha büyük tepe kuvvetinde direk tesis edilmesi gerekir.Bu da gereksiz maliyet demek.
sadece kısa aralıklı swallow hat götüreceksek ag iletkenimiz olmayacaksa kullanmamız gereken cer kaç kg oluyor yani ?

1691832105579.png

http://ucerelektrik.com/Teknik/Teknik/008.htm bu sitede yazmakta hepsi.

Diğer bir kaynak ise Atilla Yunusoğlunun 3 cilt olan kitabında yazmakta tüm değerler. Müsait bir zamanda fotoğrafını paylaşayım onun.

Müşterek şebekelerde ise 0.81 katsayısı(AG traversinin OG tepe traversinin altında olduğu için) ile ag iletkeninin çarpımı var bu bilgiyi de unutmamak gerek.

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,965
Son üye
Pentium55

Yeni konular

Geri