Super İ/O ve BIOS sorunu hakkında

bahsettiğiniz her şeyi yaptım fakat sorun aynı.Tek öğrenmek istediğim bios chipi sağlamlık kontrolü
Konu ile halen ilgileniyor musunuz bilmiyorum. Lakin ilgileniyorsanız bir katkıda bulunmak istiyorum...

Bunu net olarak çözmenin bir yolu daha var aslında.... Ama elinizde bir osiloskop olması gerekiyor...

Elinizde var mı yok mu bilmiyorum. var sayarak söylemek istiyorum.

Bios dediğiniz şey aslında bir çeşit spi haberleşme ile çalışan eeprom bellekten ibaret örneğin 25L08 olsun...

Bu eepromun haberleşme uçlarında osiloskop ile baktığınız zaman ki bu her zaman olmaz pc start verildiğinde ilk bir kaç saniye içinde gerçekleşir. Haberleşme pinlerinde tam ve net görülen bir haberleşme sinyali izlemelisiniz yani köşeleri dik kesik ve bir önceki starttaki ile aynı yapıda. Eğer saçma sapan sinyal şekilleri görüyorsanız bios silinmiş ve haberleşemiyor demektir diyebiliriz.

Ayrıca bios silindiğinde komple silinmiş de olmuyor aslında yani ya bir satır bozuluyor ya bir harf vs ama sonuçta start veriyorsunuz ekrana görüntü gelmiyor pc bir müddet çalışıyor kapanıyor yada bir müddet çalışıyor kapanıp tekrar çalışıyor vs

Sonuç = osiloskop şart ben bu işler için pc osiloskop kullanıyorum ( aslında çok da uğraşmıyorum ama çok nadir uğraştığım zaman da işimi hayli görüyor ) intrustar marka bir osiloskop...

Bu arada mert şener dedikleri adamın videoları da çok öğretici ve güzel konuları ele alıyor ben o videolardan çok şey öğrendim.

Birde azeri bir bilgisayar mühendisi var o da çok güzel bilgiler yayınladı bir dönem şu an nette var mı bilmiyorum ama tavsiye ederim.

Bu yeni detay da güzel şeyler paylaşıyor tavsiye edebilirim...

Son düzenleme:
Bios tan şüpheleniyorsanız anakartin Marka modeline göre biosu edinip flash çipe biosun yeniden yazılması gerekecektir.
İ/O da çip arızali ise çip değişecek yazılım atılan modelse çipe yazılım yüklenecek

Son düzenleme:
Konu ile halen ilgileniyor musunuz bilmiyorum. Lakin ilgileniyorsanız bir katkıda bulunmak istiyorum...

Bunu net olarak çözmenin bir yolu daha var aslında.... Ama elinizde bir osiloskop olması gerekiyor...

Elinizde var mı yok mu bilmiyorum. var sayarak söylemek istiyorum.

Bios dediğiniz şey aslında bir çeşit spi haberleşme ile çalışan eeprom bellekten ibaret örneğin 25L08 olsun...

Bu eepromun haberleşme uçlarında osiloskop ile baktığınız zaman ki bu her zaman olmaz pc start verildiğinde ilk bir kaç saniye içinde gerçekleşir. Haberleşme pinlerinde tam ve net görülen bir haberleşme sinyali izlemelisiniz yani köşeleri dik kesik ve bir önceki starttaki ile aynı yapıda. Eğer saçma sapan sinyal şekilleri görüyorsanız bios silinmiş ve haberleşemiyor demektir diyebiliriz.

Ayrıca bios silindiğinde komple silinmiş de olmuyor aslında yani ya bir satır bozuluyor ya bir harf vs ama sonuçta start veriyorsunuz ekrana görüntü gelmiyor pc bir müddet çalışıyor kapanıyor yada bir müddet çalışıyor kapanıp tekrar çalışıyor vs

Sonuç = osiloskop şart ben bu işler için pc osiloskop kullanıyorum ( aslında çok da uğraşmıyorum ama çok nadir uğraştığım zaman da işimi hayli görüyor ) intrustar marka bir osiloskop...

Bu arada mert şener dedikleri adamın videoları da çok öğretici ve güzel konuları ele alıyor ben o videolardan çok şey öğrendim.

Birde azeri bir bilgisayar mühendisi var o da çok güzel bilgiler yayınladı bir dönem şu an nette var mı bilmiyorum ama tavsiye ederim.

Bu yeni detay da güzel şeyler paylaşıyor tavsiye edebilirim...

Çok teşekkür ediyorum bilgi için , fakat şöyle bir problem var stand-by entegresinden 3/5 volt çıkıyor
,güneyde ve ram bobinlerinde , bios un 8.bacağında voltajlar yok, mosfet giriş çıkışlarda voltajlar normal.

Tek şüpelendiğim IO chip, onunda sağlamlık kontrolünü yapamıyorum çünkü şemasını bulamıyorum.
Kartın görselini paylaşıyorum,siz bulabilirseniz memnun olurum. hepinize teşekkür ediyorum.
IMG20231022233756.jpg
IMG20231023000110.jpg
IMG20231022233842.jpg
IMG20231022234040.jpg

NE BİOS YAZILIMINI BULABİLDİM NE ŞEMASINI NE IO YAZILIMINI..

Şemasını bulamadığınız kartlar da I/O çipin datasheetin den bilgiye ulaşabilirsiniz.

anakart nedir?
Belki arşiv de bios ve I/O yazılımı vardır. (Yazarsanız Arşive bakarım)

Konu eski galiba; konunun ne olduğunu unuttum.
Tekrardan da okumak istemiyorum

Son düzenleme:
Çok teşekkür ediyorum bilgi için , fakat şöyle bir problem var stand-by entegresinden 3/5 volt çıkıyor
,güneyde ve ram bobinlerinde , bios un 8.bacağında voltajlar yok, mosfet giriş çıkışlarda voltajlar normal.

Tek şüpelendiğim IO chip, onunda sağlamlık kontrolünü yapamıyorum çünkü şemasını bulamıyorum.
Kartın görselini paylaşıyorum,siz bulabilirseniz memnun olurum. hepinize teşekkür ediyorum.Ekli dosyayı görüntüle 102307Ekli dosyayı görüntüle 102309Ekli dosyayı görüntüle 102310
Yazılımlar bulunsa; Programlayıcınız var mı?
I/O programlamak için en az vertyanov,
Bios programlamak için CH341A, mini pro, RT809F, RT809H vs.vs...

Yazılımlar bulunsa; Programlayıcınız var mı?
I/O programlamak için en az vertyanov,
Bios programlamak için CH341A, mini pro, RT809F, RT809H vs.vs...
VAR CH341A PRO VAR
Şemasını bulamadığınız kartlar da I/O çipin datasheetin den bilgiye ulaşabilirsiniz.

anakart nedir?
Belki arşiv de bios ve I/O yazılımı vardır. (Yazarsanız Arşive bakarım)

Konu eski galiba; konunun ne olduğunu unuttum.
Tekrardan da okumak istemiyorum
BTC-202B 94V-0 anakart model numarası

Kartın görselini paylaşıyorum,siz bulabilirseniz memnun olurum. hepinize teşekkür ediyorum.Ekli dosyayı görüntüle 102307Ekli dosyayı görüntüle 102308Ekli dosyayı görüntüle 102309Ekli dosyayı görüntüle 102310

Umarım ukalalık olarak algılamazsınız ama söylemek istediğim bir kaç şey daha olacak.

Stand-by entegresinin çıkışında voltaj görüyor fakat bios ve diğer entegrede göremediğinizi söylüyorsunuz.

Kendimce şöyle bir varsayımda bulundum. Acaba o entegreler voltajı başka bir yerden mi alıyor ? çünkü entegrelerde kısa devre olsa stand-by entegre çıkışında voltaj çöker ayrıca kontrol entegresi kendisini korumaya alır voltaj üretmez yada arızalanır.

Peki ne yapmak gerekir ? I/O entegresinin etrafındaki kondansatörleri kısa devre olup olmadığı konusunda ölçüm yaptınız mı ?

yada diğer voltaj gelmeyen entegrelerin etrafındaki kondansatörler üzerinden.

Yaptığınızı ve kısa devre bulamadığınızı var sayarak bir de voltaj enjeksiyonu yapmanızı önerebiliyorum lakin güç kaynağınızın akım sınırlamalı güzel bir kaynak olmasına ayrıca örneğin enjeksiyon yapacağınız şüphelendiğiniz bölgenin gerektirdiği voltajın altında ve akımı çok kısıktan başlayarak eğer arızayı bulamazsanız bir miktar daha artırmanız gerekir ve biraz bilmeyen için tehlikelidir diyebilirim. ayrıca youtubede güzel anlatımlı videoları var.

Aslında şema olsa daha detaylı olarak hangi voltaj starttan önce yada sonra geliyor vs bunları da takip edebilirsiniz elbette ama bazı durumlarda starttan sonra voltaj geliyor da olabilir...

Bence ölçüm konusunda biraz daha detaya girip kısa devre kontrolü ve voltaj enjeksiyonu konusuna yoğunlaşıp nerede kesiliyor nerede var takip etmenizde fayda var. Anakart şeması bulunmasa da üzerinde olan komponentlerin datasheetleri mutlaka vardır bir çok bilgiye şemaya oradan da ulaşabilirsiniz diye düşünüyorum.

Ama Allah kolaylık versin demeden de yazıyı bitirmek istemedim. iyi çalışmalar.

Forum istatistikleri

Konular
128,196
Kullanıcılar
449,972
Son üye
Emirhan6161

Yeni konular

Geri