Sumo robot için öneriLeriniz . . .

haltın hocama yürekten katılıyorum. ayrıca dilimize bu denli sahip çıktığı için de teşekkür ediyorum...

sayın Cobain* kardeşim. unun var, şekerin var, suyun var neden helva yapmıyorsun? emin ol bu projelerde bir kere başlamak yeterli. yaparken de blok blok çözüme oluşman sonrada tüm birimleri birleştirmen en mantıklısı. şöyleki;
1. dc motorların max çekeceği akımı belirle.
2. sensörleri kumanda etmeyi tamamla.
3. dc motor sürme yöntemlerini tamamla (H-bridge)
ve bunların tüm kontrollerine mikrodenetleyicine yaptır.

bunları yaparken de takıldığın herhangi bir problemle karşılaşırsan emin ol bu forumda sana yardımcı olacak bir sürü hocam çıkar. ama dediğim gibi artık bir yerden başla... sevgilerimle.....

cobain robotunuzun bi adı varmı varsa ne merak ettim ...bizim okuldan bir grup taşıma su koymuştu robotun adını bence robotun programlaması ve motoru çok önemli bu yarışlarda kazanmak için hazır temelde olan programı kullanmanı tavsiye etmem okullarda oyle oluo bizim okuldada bütün işler son haftaya kaldığı için malesef kimse programlama üzerine duramadı ve herkeste aynı program vardı çok komikti bütün robotlar aynı şekilde saldırıyordu birbirine bence motor ve programlaman iyi olursa kazanabilirsin sana başarılar....

Biz tekerlekler için alüminyum kullanıp kendimiz tornada işlemiştik,hafifte oluyor.Motor konusu dediğin gibi çok önemli,sumo robotta hıza değil güce ihtiyacın var bu yüzden seçimini yaparken torklu motorlar seçmeye özen göster.Sumo robot yarış sahasını incelemişsindir herhalde,sahanın çevresinde beyaz bir çember daha var,orayı geçince maçı kaybediyorsun falan filan.Bu bölgeyi algılamak içinde bir sensör takmanı hatırlatırım.Programlamaya gelince biz Atmel 80c51 kullanmıştık.

sayın cobain kardeşim.
Bir milleti oluşturan en önemli unsurların başında dil gelir. Türkçemizi kurallarına uygun olarak yazmazsan, türkçe olmayan harfleri kullanırsan 'v' yerine 'w' gibi, kelimenin içerisindeki bazı harfleri yok sayarsan, birbirimizi anlayabilirmiyiz. Bundan 10 sene sonra birbirimizi hiç anlayamayız diye düşünüyorum.
Lütfen bu konulara dikkat edelim

bu uyarıya sonuna kadar katılıyorum dilimizi düzgün kullanalım.

Forum istatistikleri

Konular
128,217
Kullanıcılar
450,000
Son üye
ozproje46

Yeni konular

Geri