SU ELEKTRİK AKIMINI NEKADAR TAŞIR?

radio

Üye
arkadaşlar suyun elektrik taşıması ile ilgili bi çalışma varmıdır?
mesala monofaze ile çalışan ufak bi motorun beslemesini kablo yerine
ara mesafesi 30 mt olan kısmını suyun iletkenliğini kulllanarak
sağlasak motor çalışırmı veya verim alına bilirmi? artı 220 volt'u iletirmi ? fikri olan arkadaşlar:rolleyes:

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Su, saf durumda iletken değildir.
İletken olabilmesi için, deniz suyu gibi içinde minarel, tuz vs bulunması gerekir.

suyun iletken oldugunu anlatcak diiliz bilmeyen bi sen kalmışsın galiba

suyun iletken oldugunu anlatcak diiliz bilmeyen bi sen kalmışsın galiba

Sayın radio,

Birincisi; üslubunuza biraz daha özen gösterin.
İkincisi biraz daha bekleseydiniz size suyun iletkenlik değerlerine ilişkin çeşitli bilgiler aktaracaktım ve 30 metre mesafede hangi şartlarda 220 volt ile çalışan ne güçteki bir motoru nekadarlık gerilim düşümüyle çalıştırabileceğinizi görecektiniz.

Hocam biliyoruz saf su iletken değildir.(15 kV lık 400 Khz lik yüksek frekansın soğutma sisteminde saf su kullanılır)
peki ya buz iletken midir acaba:?
Bunu sene 2002 de yanımdaki stajyerle günlerce tartışmıştık ama mevsim dolayısıyla buz temin edip de deneme yoluna gidememiştik.Hala aklımdadır:)

Bunu bir örnekle açıklamak gerekirse;

Bir kere elimdeki grup prizi içi su dolu bir varilin içine düşürmüş ve refleks olarak sigortaların atacağını, tehlike arz edeceğini vb. düşünüp elimi su dolu varilin içine sokup grup prizi çıkardım. Sonuç olarak; ne sigorta attı ne de ben çarpıldım. Aklımda 2 soru işareti oluşmuştu. Birincisi acaba su iletken değil miydi? İkincisi ise acaba beni elektrik çarpmıyor muydu? O güne kadar hiç çarpılmamıştım. Ama bir gün çarpılınca anladım suyun o kadar da iletken olmadığını (dünyanın kaç bucak olduğunu :) )

15 senelik teknikerlik hayatımda hiç böyle saçma bir soruyla karşılaşmadım .kusura bakma ama gülmekten sini krizine girecem şimdi

Sayın radio,

Birincisi; üslubunuza biraz daha özen gösterin.
İkincisi biraz daha bekleseydiniz size suyun iletkenlik değerlerine ilişkin çeşitli bilgiler aktaracaktım ve 30 metre mesafede hangi şartlarda 220 volt ile çalışan ne güçteki bir motoru nekadarlık gerilim düşümüyle çalıştırabileceğinizi görecektiniz.

kardeşim sacma sapan yazılar yazıcaksanız hiç yazmayın ben soruda suyun iletken olup olmadığını sormadım artı motorun nekadar gerilim düşümü ile çalışacağını görecektiniz diyosunuz bi önceki mesajdada su iletken diil diyosunuz dalga gecer gibi sonrada gelmiş usluptan bahsediyosunuz soru neyse ona yazın yoksa yazmayın kardeşim beyninizin içindeki birikmiş tecrübeleri diil fikirlerinizi yazın

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri