Su deposu taşıyor

Mustafa KABADAYI

Profesyonel Üye
Selamün aleyküm.
Değerli arkadaşlar köyümüzün içme suyu problemi bi türlü düzelmedi.suyun çıktığı yer (yani motorun suyu bastığı yer) ile suyun depolandığı havuz arasındaki mesafe 3000 metre.Boru döşenirken 10 yıl önce kablo çekilmemiş şamandra sistemi yok havuz taşıyor sürekli zaman saati ile sorunu çözemedik.
Bu havuz dolduğu zaman otomatikmen motoru stop ettirebilirmi yani mümkünmü ama kablo çekilmemiş.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Kablosuz sistemler var
googlede kuyumatik diye ara bulursun

Fahri abi bu şekilde anlayamadım ki ben :)

Fahri ustam diyor ki;
Depo kısmına suyun çıktığı boruya şamandıra bağlanarak( Uygun büyüklükte) depo dolduğunda borunun çıkışını kapatarak suyun akışını engellemek. (Bildiğimiz klozet sifonlarında kullanılan sistemin büyüğü) Pompa kısmında da pompanın çıkış borusuna bir prosestat konularak, şamandıranın kapanması sebebiyle oluşan basınç artışı ile prosestat kontaklarının konum değiştirmesiyle kumanda devresinin, dolayısı ile motor devresinin enerjisini kesmek. Prosestatın ayarı iyi yapılmalı, aksi taktirde 10 yıllık! borular basınç artışına dayanamayabilir, motor gereksiz yere aşırı akıma maruz kalabilir.

Konu basit.Su bastığınız depoya, basma hattı üzerine depo dolduğunda suyu kesecek
şekilde şamandra koyacaksınız.Şamandra kapattığında, hat basıncı yükseleceğinden,
bu basınçta açacak şekilde ve diferansiyel fark verecek bir prosestatı pompa çıkışında-
ki hat üzerine bağlayıp, bunun kontaklarını pompa devresine gireceksiniz.

Son düzenleme:
Anladım abi teşekkür ediyor saygılar sunuyorum son olarak bu gereken malzemeleri nerden temin edebilirim

su depolarında basınca dayalı sistem kullanılıyor fakat suyun debisi yuksekse bu sistem çalışmaz ikincisi suyu basmak için kullanılan hat birçok yerde karşilaştım depodan kullanma borular aynı hat uzerınden uçuncu dezavantaj borularda basınç oluştuğunda zayıf noktadan patlatıyor su depoları kumandasında en ideal çozum RF kontrol veya GSM kontrol RF kontrol 3000 mt uzerındeyse yağişlı havalarda veya havada elektron yoğun olduğu anlarda kontrol etmıyebılır kalıtelı cihaz takmak gerekır GSM modullu devrelerde her iki tarafada GSM modul ve simkart takılarak su bittiğinde depo kuyudakı motoru çalıştır komutu verecek depo dolduğunda kapat komutu bundada her iki yerde telefon hattı yanı GSM yayını olmalı senede iki sefer kapanmaması için 5 er tl kontor depodakı sim kartına arama yapması için kontor yuklenır yıllık malıyetı 50 tl yı geçmez ama kesın çozum olur

su depolarında basınca dayalı sistem kullanılıyor fakat suyun debisi yuksekse bu sistem çalışmaz ikincisi suyu basmak için kullanılan hat birçok yerde karşilaştım depodan kullanma borular aynı hat uzerınden uçuncu dezavantaj borularda basınç oluştuğunda zayıf noktadan patlatıyor su depoları kumandasında en ideal çozum RF kontrol veya GSM kontrol RF kontrol 3000 mt uzerındeyse yağişlı havalarda veya havada elektron yoğun olduğu anlarda kontrol etmıyebılır kalıtelı cihaz takmak gerekır GSM modullu devrelerde her iki tarafada GSM modul ve simkart takılarak su bittiğinde depo kuyudakı motoru çalıştır komutu verecek depo dolduğunda kapat komutu bundada her iki yerde telefon hattı yanı GSM yayını olmalı senede iki sefer kapanmaması için 5 er tl kontor depodakı sim kartına arama yapması için kontor yuklenır yıllık malıyetı 50 tl yı geçmez ama kesın çozum olur

Şüphesiz,en uygun çözüm bu çözümdür.Benim bahsettiğim çözüm,15 yıldır ( 3000 ton / gün ) sorunsuz çalışmaktadır.

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,600
Son üye
psychedelic

Yeni konular

Geri