Strafor Kesim makinası yapıyorum, öneri ve tavsiye bekliyorum

exhornet

Üye
Merhaba. Maliyeti düşük bir kesim makinesi yapacağım. Sonunda yapı malzemelerini Gijon denen vidalı milleri keşfetmem ile denkleştirmiş oldum. Orjinal cnc parçaları çok pahalı malum. Geriye motor ve sürücü kaldı. Bunların hakkında hiç bir fikrim yok nerdeyse. Şu siteden ya ebaydan alacağım. Kit halinde 4 eksen satılıyor bunlardan almalı mıyım? Bunların asimetrik çalışma imkanı olup olmadığını nasıl anlarım? Yani bir koldaki iki eksen ile öteki koldaki iki eksen farkı çalışabilmeli böylece iki farklı profil ile açılı kesimler yapabilmeli. Şurda bir örneği var. Benim yapacağım bunun büyüğü, biraz daha hassası olmalı. Tabi mdf den değilde daha uygun bir malzemeden yapacağım. Boyutu 135cmx100cmx110cm olacak. M8 2 metre gijonlardan uygun boyutlarda keserek yapacağım. Sürekli yağlama ile sorun çıkaracağını sanmıyorum. Şu karttan bahsetmiştim, inşallah kullanabilirim.
Yutiçinde satılan çok güzel kontrol kartları var. Türkçe programlı, asimetrik çalışma imkanı olan. Bu kartların alacağım motorlarla uyumlu olup olmadığını nasıl anlarım? Alabilirsem bu kartlardan alacağım.
Diğer her türlü öneri ve tavsiyelerinizi de bekliyorum.

bir sürü parça var orda ya. ben anlamadım ne kadara mal olur böyle parçalarla yapmak. fazla uğraşmadan, şöyle bir bakıp aşağı yukarı maliyeti şu kadar olur diyebilir misiniz?
benim orda kullanabileceğimi anladığım tek parça SCE UU lineer rulman. 8 diyor mil çapı. sanırım 8M vidalı mille uygun demek? 2.2$ tanesi, uygun gerçekten.

Kolay gelsin, birkaç öneride bulunayım nacizane, ucuza kaçmama konusuna katılıyorum, şöyleki;
Ali express pek güvenilir bi site değil, 10 yıldır yurt dışından alışveriş yaparım aliexpress hakkında baya kötü yorum duydum. son zamanlarda değiştiyse bilemem.
Siz düşünmüyorsunuz ama düşünen olabilir Ebayden getirilen 50 dolarlık Toshiba TB6560 çipli eksen kontrol kartları (mavi, büyük kondansatörlü) %70 sorunlu çıkıyor. Tüm dünyaya bu kartları afedersiniz *akaladılar şimdi yeni versiyonlarını satmaya başlıyorlar dizayn yanlışları düzeltilmiş olan genelde kırmızı renkte oluyor bu kartlar Türkiyede mavi renklisini satan yerler de var ör: Şahin Rulman ki tavsiye ederim.
Eski kartlardaki sorun ne derseniz 24v desteklememesi step motora bağlantıda motorlardan hava sesi gibi ses gelmesi (hum, hiss) , mikro steplerinin düzgün çalışmaması yada hiç çalışmaması ki fullstep sürmeyecekseniz çok önemli (bu güne kadar 1/8 - 1/16 mikrostepi düzgün çalışan mavi tb6560 kart görmedim) ve step kaçırması gibi örnekler verebilirim.
step kaçırma mevzusu çok önemli 500-1000 satırlık işlerde ( tek 1 harf yada komplike olmayan birkaç harf içeren yaklaşık 30 sn süren) çok belli olmuyo ama 10 dk lık bir işte satır sayınız 10.000 leri bulduğu zaman kaçırılan stepler nedeniyle işlenen şekillerdeki bozukluklar kabul edilemez boyutlara varabiliyor.
Gijon konusuna gelince;
1. uzunluk; 135 cm gibi bir uzunluk için bırakın gijonu, bilyalı somunla, 5mm hatveli özel olarak bu iş için yapılmış vidalı mil kullansanız bile m8 çaplı bir mil çoook ince kalır. minimum m16.
2. Sürtünme; Sıradan gijonlarda friction yani sürtünme katsayısı o kadar yüksektirki motorunuzun torkunun büyük bir çoğunluğu vidayı ve bağlı bulunduğu somunu döndrümeye gider verim alamazsınız. eksen hızınız yaklaşık 300-400mm/ dakika (13-15 inch/m) civarında olur yani düşündüğünüz gibi 1350mm bir eksen için bir uçtan diğer uca iyi ihtimalle 3-3.5 dakikada gidersiniz. 20-30cm lik sadece PCB işlemek için tasarlanmış makinalarda pek problem olmayabilir ama 135cm den söz ediyoruz.
3. Toz: toz koruması olamayacağı için gijon ve civata kanalları arasına doln tozdan ötürü motorlar gijonu bir müddet sonra döndürememeye başlar.
4. Yalpalama; Gijonlar çelik değil adi demirden yapıldığı için esneme katsayıları çok yüksektir 1350 mm bir eksende çok yüksek oranda yalpalama yaparlar makina titreşimden çalışamaz ve motorlar stall denilen duruma geçerler yani kitlenirler.
5. Backlash; yani boşluk diyelim, civata ve somun arasında ileri geri harekette kabul edilemeyen boşluklar oluşur ve istediğiniz hassasiyeti elde edemezsiniz. bunun üstesinden gelmek için çeşitli anti-backlash yöntemleri var kendiniz yapabileceğiniz yada yurtdışından sipariş edebileceğiniz hazır anti-backlash nut (somun)lar var. ama bu önceden saydığım 4 maddeyi gidermeyecektir tabii ki.
yani bence gijonu unutun :D
MDF (Medium Density Fiberboard) yada tercihen HDF (high Density Fiberboard) eğer düzgün kullanılırsa tasarım düzgün yapılırsa kullanılabilir bir malzeme, ingilizceniz varsa yabancı forumları araştırın örnek planlara bakın yüzlerce hatta binlerce MDF den mamul ciddi iş kapasitesine sahip makinalar yapılıyor. malzemeyi düzgün kullanırsanız düzgün tasarlanmamış metal aksamdan daha rijit bir sistem yapabilirsiniz.
Şimdilik ekleyebileceklerim bunlar.
Kolay gelsin.

amanın. gitti güzelim gijon :D gijonu zaten sürtünmesi falan az olsun diye M8 demiştim ama esner diyorsunuz. Üzerine dönme dışında bir yük pek binmeyecek aslında asıl yükü çekmece rayları taşıyacak :D. melih bey m6 ile 1 metrelik yapmış aslında, güzel de sonuç almış gibi(yukarda verdiğim örnek çalışma). Gerçi tam 1 metre değil onun yaptığı daha kısa ama. M16 da gerçekten çok sürtünme oluyor dediğiniz gibi, elime almıştım şöyle bir bakmıştım da :D.
ama şu an ciddi olarak caymak üzereyim gijon kullanmaktan. çok teşekkürler tavsiyeleriniz için. peki en ucuz 4 eksen bir cnc nin sadece mekaniği ne kadara mal olur az çok bir şey tahmin edebilir misiniz?

kullanacağınız profile bağlı artık mdfden mi aleminyumdanmı yoksa sac profildenmi ona göre fiyatı değişiyor tabiki
4 eksen demişsin ama strafor kesim 2 eksen genel olarak öyle imal ediliyor sen her eksene 2 motor koymak istiyorsun sanırım baktığımkadarıyla senin makinen küöük maliyetide çok tutcağnı sanmıyorum ucuz yoldan yapmak istiyorsun

16 lık altdestekli mil tercih edebilirsin
aynı şekilde 16 05 vidalı mil somun v.s
sitede fiyatlara bak hesabını ona göre yapıp kendinde tahmini bir fiyat çıkartabilirsin

şimdiden kolay gelsin

Yunussatır arkadaşım kısaca özetlemiş zaten. ama gerçekten gijondan uzak durun tecrübeyle sabittir yazdıklarım.
Maliyet konusu da cidden çok göreceli. malzemeye göre çok değişken. 1000 liraya da cnc çıkarabilirsiniz kasarsanız herşeyi dahil ama nasıl olur ne derece saglam olur hangi hassasiyette olur ne kadar uğraştırır hangi amaca hizmet eder. o kadar çok değişşken parametre var ki. Şahin Rulmanda İlker beyle konuşun dükkana gidin oturup farklı alternatifleri değerlendirerek bir proje ve maliyet listesi çıkarın. anladığım kadarıyla bu konuda pek tecrübeniz yok. bu nedenle satıcıyla ihtiyaçlarınız dahilinde birebir parça seçimi ve maliyeti konuşursanız sizin için her yönden daha makul olur.

Şimdi daha ciddi düşünüyoruz arkadaşla. Cnc parçaları kullanacağız. Boyutları da büyülttük 210x110x100 cm olacak. Parça listesi istedik sağolsunlar hemen gönderdiler. Fiyatlar muhtemelen oldukça uygun ama bizim alabilmemiz için daha aşağı çekmemiz lazım. Öneriniz var mı? İkişer araba var mesela her eksende, bu şart mıdır birer araba yetmez mi?
ALT KISIM
2 adet SH 20 X 2100->193,00 TL/adet toplam: 386,00 TL
4 adet SHN 20 A->44,00 TL/adet toplam: 176,00 TL
2 adet SCR 2005 X 2100->97,00 TL/adet toplam: 194,00 TL
2 adet SFUR 2005 somun->40,00 TL/adet toplam: 80,00 TL
2 adet SSG 20->13,50 TL/adet toplam: 27,00 TL
4 adet UP 001->5,00 TL/adet toplam: 20,00 TL
2 adet HRJ-C25->22,00 TL/adet toplam: 44,00 TL
ÜST KISIM
2 adet SH 15 X 1100->90,00 TL/adet toplam: 180,00 TL
4 adet SHN 15 A->36,00 TL/adet toplam: 144,00 TL
2 adet SCR 1605 X 1100->50,00 TL/adet toplam: 100,00 TL
2 adet SFUR 1605 somun->32,00 TL/adet toplam: 64,00 TL
2 adet SSG 16->10,00 TL/adet toplam: 20,00 TL
4 adet UP 001->5,00 TL/adet toplam: 20,00 TL
2 adet HRJ-C25->22,00 TL/adet toplam: 44,00 TL
ELEKTRONİK olarak
2 adet 86 HS 45->92,00 TL/adet toplam: 184,00 TL
2 adet 57 HS 22->50,00 TL/adet toplam: 100,00 TL
4 adet M542 sürücü->85,00 TL/adet toplam: 340,00 TL
1 adet 5 eksen kontrol kartı (mach3 uyumlu)->65,00 TL
1 adet güç kaynağı 24 Volt->90,00 TL

elektronik olarak güç kaynağını dier sitelerden alabilirsin 60 tl civarı gittigidiyorda görmüştüm 24 volt 15 amper
arabaları azaltmanı tavsiye etmiyorum esneme olur filan sonradan niye 2 tane takmadım dersin :)

birde özellikle kaplinleri tornada işlerken veya işletirken dikat et balanslı giriyor matkap uzunsa kesit olduğu için matkap kapline balanslı giriyor kısa matkap ile tornada işletirsen daha düz olur
veya matkapta deldir ama dikkat etsinler kolay gelsin başarılar

her eksende 4 adet rulman olmak zorunda, boyutunun buyuyup kuculmesi, bunlar sadece mekanik kisim fiyatlari oldugu icin cok fazla fiyati etkilemez sadece miller uzar kisalir. 100cm boyundaki tablayla 200cm boyundaki tabla arasi maksimum 100 $ oynar daha uzerine konstruksiyon icin gereken parcalarin fiyatlarini eklemeniz lazim.
Bakin suna dikkat edin 210cm hareketli bir Y ekseni dusunuyorsunuz. bu uzunlukta kullanacaginiz konstruksiyon maddesinin celik olmasi gerekli. baska malzeme de kullanilir ama kullanilan malzeme miktarinin artmasi ve hesaplamalarin daha fazla yapilmasi lazim. konstruksiyonun esneme yapmamasi gerekli. sadece celik olmasi yetmiyor, bu celigin hesaplanacak belirli yerlerinden kesilerek hafifletilmis olmasi gerekli. bu yerlerin konstruksiyonun mukavemetine muhalefet etmemesi icin etkisi altinda kalacagi momentlerin duzgun hesaplanarak bosaltilmasi gerekli. aksi taktirde agirliktan oturu yine esneyecektir. ayrica kullanacaginiz vidali mil de bu uzunlukta esneme yapacaktir. 210cm uzunlugun cok gerekli olup olmadigini iyi hesaplayin unutmayin Y ekseni uzerine X ekseninin genisliginde 6mt lik bir parca da koyabilir ve kesebilirsiniz. eger klasik kopru sistemi kullanacaksaniz bu uzunluk biraz sakat. 210cm bir eksen icin yapilacak modelin Y ekseninin tam olarak desteklenmis (fully supported) bir model olmasi lazim. tahrik icin ise hem maliyet hem uzunluk ve elastisite modulu dusunuldugunde kayis tahrikli bir sistem kullanilmasi bence daha uygun olur. keseceginiz madde strafor. 25 kat daha hizli ve ucuz bir yontem.
Kolay gelsin.

Forum istatistikleri

Konular
128,245
Kullanıcılar
450,051
Son üye
Rezly

Yeni konular

Geri