Stop lambası Yardım

Ahmet2000

Üye
Herkese iyi akşamlar.
Sizin için basit bir soru olacağını düşünüyorum yardımcı olursanız sevinirim basit bi diyot led devresi yapacağım ama nerden başlasam bilemedim yardımcı olan olursa sevinim videosu var ama ben şema çıkarıp yorumlayamadım muhtemelen çok basit şimdiden teşekkürler.

arabanın stop lambasına 101 tane diyot led bağlamak mümkün mü?
12v çalıştırmaya yeter mi? yetmezse güçlendirici falan kullanılabilir mi ?

Video link :

Tek bir led 1 kusur voltta calisir ve ledin marka modeline gore 1mA ile 10mA arasinda yeterli isik verir.
Bu durumda uygun bir led alip icinden ayarli akim akitarak guzel isidigi akim degerini ve bu esnada uclarinda dusen gerilimi olcersin.

Diyelim ki 1.1 v ve 5mA cikti.

12/1.1=10.9 tane bunu tam sayi yapalim. 11. Bunun 1 ya da 2 eksigini alalim. 9 alalim.

O halde 9 tane led 9 x 1.1 =9.9 v da isildar.

Biz 12v verecegiz 12-9.9 = 2.89v

Bu gerilim farkini bir direncde dusurelim. Ledin isima akimini 5mA olctuk. 2.89/5 dan 578 Ohm. En yakin standart direnc 560 Ohm.

O halde 9 tane ledi seri baglayip bunlara bir tane de 560 ohm bagladigmizda 12v da isildarlar.
101 tane led istiyorsun 101/9=11.2

Tam 101 olmuyor ama 11 tane 9 lu led grubu ya da 12 tane 9 kullanabilirsin.

Illede 101 led olsun diyorsan 12x9=108 7 ledi gizlersin.

Hesabi bu kadar basit. Bilmen gereken tek sey ledin akimi ve voltaji.

bildiğim kadarıyla stop lambası kırmızı, led de kırmızı ve kırmızı led 2 voltta çalışıyor, hesap işi sizin

Hocam resmen led gibi aydınlandım 0 dan başlayacağım bu işlere hep merakım var di ama istekli olacağım bi proje(kendi çapımda) arıyordum buldum sayenizde olayı çözdüm sipariş listemi hazırlayayım artık.

Birde fikir almak açısından siyah Pleksi ye döşemeyi düşünüyorum ledleri bi problem olur mu sizce ?
Tekrardan çok teşekkürler

Hocam resmen led gibi aydınlandım 0 dan başlayacağım bu işlere hep merakım var di ama istekli olacağım bi proje(kendi çapımda) arıyordum buldum sayenizde olayı çözdüm sipariş listemi hazırlayayım artık.

Birde fikir almak açısından siyah Pleksi ye döşemeyi düşünüyorum ledleri bi problem olur mu sizce ?
Tekrardan çok teşekkürler
zevklerle renkler tartışılmaz, önemli olan muayeneden geçmesi, kaç lümen olması gibi bilgileri de teyit etmeniz gerekir

Son düzenleme:
Elektronikle ilk ilgilenmeye basladigimda malzemeleri dizmek icin 2 mm karton kullaniyordum.

Ledleri her turlu yalitkan malzeme uzerine dizebilirsin. Fakat kolay alev almayan sudan etkilenmeyen bir sey olmasi lazim.

Ayrica ledlere hic bir zaman ampule elektrik verir gibi dogrudan voltaj vermemelisin. Illaki test icin arada direnc olmasi lazim.

12v ile test edeceksen 12/5=2.4 2K2 yada 2K7 direnc takmalisin.
Burda led voltajini 12 den dusmedik. Cunku alti ustu test yapacagiz. Direnc cikisini kisa devre etsen bile akim 5mA in cok ustune cikamaz. Amac bu.

Bir de ledler ampuller gibi her iki yonde calismaz. + ve - uclari vardir. Seri baglanti yaparken + ve - leri ard arda getirmen gerekir.

Ayrica cok sayida led aldiginda bunlardan bazilari digerlerinden daha sonuk yada daha parlak isiyabilir. hatta hic isildamaz. Bunlari ayiklayip kullanmaman gerekir. Aksi halde gorsel cirkinlige neden olurlar. Bu nedenle led almaya gittiginde 101 tane degil 120 ..150 tane almalisin.

Son düzenleme:
Önce kartona döşeyip lehimlemeden kontrol edeceğim arac üstündede deneyip sonra pleksi levhaya döşeyip lehimleyecegim
Basit bir sarj aletiyle deneme yaparım 12 volt sarj aleti var onunla denerim.

bence unutulmuş olan en önemli şey arabada beyin diye bir alet var ona önceden hangi lambanın kaç amper çekecegi ögretilmiştir. murat124 gibi arabalarda hiç sorun olmadan istedigin modifiyeyi yaparsın ama yeni nesil lerde hesap kitap daha hassas olması gerekir. arıza lambasını yakmaya başlar . fren lambasının uçlarına krokodille kablo uzat araya amper ölçer bagla frene bas kaç amper çekiyor onu gör led lerde de aynı amperi saglaman gerek . ilk anda sorunsuz çalışan araç hiç olmadıgı yerde seni aglatır.
benden söylemesi

bence unutulmuş olan en önemli şey arabada beyin diye bir alet var ona önceden hangi lambanın kaç amper çekecegi ögretilmiştir. murat124 gibi arabalarda hiç sorun olmadan istedigin modifiyeyi yaparsın ama yeni nesil lerde hesap kitap daha hassas olması gerekir. arıza lambasını yakmaya başlar . fren lambasının uçlarına krokodille kablo uzat araya amper ölçer bagla frene bas kaç amper çekiyor onu gör led lerde de aynı amperi saglaman gerek . ilk anda sorunsuz çalışan araç hiç olmadıgı yerde seni aglatır.
benden söylemesi
12 volt standart ampulle çalışıyo araçta 94 model çok sorun olacağını sanmıyorum ama dediginiz gibi ölçmek en mantıklısı

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,955
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri