STM32 ile BLDC motor sürmek

STM32CubeF1 yükle.
Bunun üzerinde clock, timer, PWM, ve diğer ayarları yaparsın.
uVision için config kodlarını ürettirip, başlayabilirsin.

IR2104 dışında IR2110, IR2130, HIP4083 gibi sürücü chiplerde var kullanabileceğin.
IR2104 kullanırsan önce IN girişini ayarlayıp sonra PWM'i SD pinine uygulaman gerekir.

Bootstrap sürücü kullanacağın için PWM daima üst moslara uygulanmalı ve duty %95'i geçmemeli.

motoru trapez süreceğini varsayıyorum.
6 adımlık bir elektriksel çevrimi var.
Komutasyon anını belirlemek için back emf den yararlanacaksın. Buda düşük hızlarda önce back emf olmadan komutasyonu bir timer vs. ile yapıp motor hızlandıktan sonra yaklaşık 600RPM den sonra da back emf sinyaline göre işlem yapacaksın demek.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
STM32CubeF1 yükle.
Bunun üzerinde clock, timer, PWM, ve diğer ayarları yaparsın.
uVision için config kodlarını ürettirip, başlayabilirsin.

IR2104 dışında IR2110, IR2130, HIP4083 gibi sürücü chiplerde var kullanabileceğin.
IR2104 kullanırsan önce IN girişini ayarlayıp sonra PWM'i SD pinine uygulaman gerekir.

Bootstrap sürücü kullanacağın için PWM daima üst moslara uygulanmalı ve duty %95'i geçmemeli.

motoru trapez süreceğini varsayıyorum.
6 adımlık bir elektriksel çevrimi var.
Komutasyon anını belirlemek için back emf den yararlanacaksın. Buda düşük hızlarda önce back emf olmadan komutasyonu bir timer vs. ile yapıp motor hızlandıktan sonra yaklaşık 600RPM den sonra da back emf sinyaline göre işlem yapacaksın demek.
Hocam maşallah bune bilgi birikimi, bune ilim, irfan çok tşk ederim :D
Elimde kod var sizinle paylaşsam incelermisiniz acaba?

Ekli dosyalar

• stm32.bldc.rar
    268.9 KB · Görüntüleme: 22
Kod Hall sensörlü motor için.
Back emf için komutasyon kodlarını modifiye edersen kullanılabilir.

Ama init vs kısımlarını zaten cubeF1 ile yapacaksan, bu kodu anlamak yerine kendi tasarımını yapmanı öneririm.

Kod Hall sensörlü motor için.
Back emf için komutasyon kodlarını modifiye edersen kullanılabilir.

Ama init vs kısımlarını zaten cubeF1 ile yapacaksan, bu kodu anlamak yerine kendi tasarımını yapmanı öneririm.
elimde olan kodlarla ve daha önce gösterdiğim sürücü devresi ile motor çalışmaz diyosunuz yani doğrumu anladım?

Merhaba arkadşalar bitirme ödevim olan STM32 iLE BLDC motor sürücü devresi tasarlamam lazım STM32 kodlarım var fakat ara elemanlar için alacağım malzeme konusunda pek bi fikrim yok linkteki malzemeler benim işimi çözermi? Daha kısa söylemek gerekirse stm32 var kodlarda var sürücü için bunlar uygunmu?

Yada ULN2003AN ile sürülerbilirmi?

https://tr.aliexpress.com/item/4001...exp_id=9245893c-7293-40c6-ae32-ea4fecb4b7db-0
merhabalar acaba kodlarınızı örnek olarak paylaşabilir misiniz?

Forum istatistikleri

Konular
128,118
Kullanıcılar
449,822
Son üye
hamidettin

Yeni konular

Geri