Stl satırlarını incelermisiniz?

eem_murat

Üye
Arkadaşlar merhaba, Aşağıdaki kodları satır satır ifade edermisiniz, acil olarak bulunduğum projeyi anlamam gerekiyor. Özellikle L PIW [AR1,P#0.0] satırı. DP ile ilgilide tecrübelerinizi aktarırsanız sevinirim..Saygılarımla..

Kod:
 OPN   "DRIVE_Siem_ComData"
      L     #inDriveNo
      SLD   6
      LAR1  
      L     DBW [AR1,P#0.0]             //First DP area address
      T     #outAddress
      SLD   3
      LAR1                              //DP area pointer
      L     PIW [AR1,P#0.0]             //Status word
      T     #tmpDriveSt
      T     #outDriveStat

L     0
      T     LW    10

Moderatör tarafında düzenlendi:
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
LAR1 Akü1 de var olan bilgiyi adres registeri 1 e yükler

L PIW [AR1,P#0.0] Adres registeri 1 in içeriği ile P#0.0 pointerinin adreslerini toplar çıkan sonuçtaki adresteki analog bilgiyi digitale çevrip akü 1 in içerisine yazar.

merhaba,
L 2#1000001110 ifadesinin ne demek olduğunu açıklarmısınız.

L 2#1000001110 ifadesi 1000001110 " dual " sayısını akü 1 e yükle demektir.

Kod:
OPN   "DRIVE_Siem_ComData"    // data blok no
      L     #inDriveNo                  // byte olarak data satırını işaret eder örnek 1 derseniz 1 satırdaki bilgiyi alır. B#001
      SLD   6                             //  sola kaydırma  burada adresi 6 sola kaydırmış ben 3 kaydırdım..
      LAR1  
      L     DBW [AR1,P#0.0]             //First DP area address
      T     #outAddress                   // data blok satırından alınan bilgiyi burada görebilirisiniz.
yazılımın bu bölümü data blok adreslerinde bilgileri çekip almaya yarıyor. diğer bölümü çalıştıramadım. iyiy çalışmalar.

arkadaşlar pointerlarla ilgili örnekleri olanlar paylaşırlarsa sevinirim aslında istediğim kendi yazdığınız satırlar çünkü daha iyi anlaşılıyor...teşekkürler

yavuz emin oğlu hocanın s7 300 plc leri programlama kitabını incelersen çok güzel anlatılmış konular göreceksiniz. kitap ın büyük bölümüstl ama üstteki programı ladder yapamzsınız.

kısa sürede edinmeye çalışacam inşallah...
evet ulaş,zaten stl kodlarını çözümlemeye çalışıyorum mesela;
double word <D>. Possible destination areas are memory double words (MD), local data
double words (LD), data double words (DBD), and instance data words (DID).

bunların açıklamaları güzelde mesela instance data words ile normal D nin farkı nedir.

Arkadaşlar mesela buradaki #inDriveNo 22 (integer) ise,
L DBW [AR1,P#0.0] deki ACCU1 değeri,
#tmpDriveSt (word türde),
#outDriveStat (word türde) değerleri nedir acaba?

Bir veriyi 3 bit kaydırmak byte olarak okumak olarak ifade edilir sanıyorum. Bunu 6 bit kaydırmak özel bir ifade türümüdür.

Arkadaşlar forumda STL diline hakim kimse yokmu:(

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,377
Kullanıcılar
450,255
Son üye
lazkoray54

Yeni konular

Geri