STK465 ile bir ampli projesi

serkan_48

Üye dümdüz üye
Arkadaşlar merhabalar.

En baştan belirteyim bu proje çok uzun soluklu bir proje olacaktır.

Sayın @Mr_YAMYAM abi ile birlikte yapacağımız bu projeye uzun zaman önce başlamam gerekse de benim tembelliğim nedeniyle başlayamadım.

Artik bir çok şeyi atlattigima göre değerli abimin de destekleri ile bu yola girdim. Aslında bir ampli yapma hayalim çocukluğumdan beri vardır. Ancak bilgim yeterli olmadigi için ve zamanında yeterli ekipman olmadığı için yapamadım. Şuna üzülüyorum. Yaşım sanirim emin değilim 42 olabilir bu projeyi yıllar önce yapmış olmam gerekti ama yapamamış olmanın üzüntüsü içindeyim.

Bir diğer konu ben elektronik konusunda bilgi öğrendikçe ve kendimi gelistirdikce şunu anlıyor insan elektroniğin her alanı ayrı bir uzmanlık alanıdır. Bunlardan ses elektronigide apayrı bir uzmanlık ister. Elektronik temelim bir eğitime dayanmadigi için teorik bilgi eksikliğini hep yasamisimdir.

Simdi gelelim asıl konumuza. Üstadım ile yaptığım görüşmede aşağıdaki hazırladığı baskı devreyi ve pasif elemanları bana vermişti. Ana yolumuz bu devre üzerinde başlayıp ilerlemek olacak.

Elimdekiler,

Pcb kart , kapasitorler ve transformatör.

20220709_220359.jpg
20220709_220353.jpg
20220709_220458.jpg
20220709_220609.jpg
20220709_220700.jpg

Abi ,

Yarin bu projeye bir akış şeması çıkaralım.

sonra bu projeye göre bir malzeme listesi çıkaralım. Ben elimde olanları ayırayım. Bir eksik listesi oluşturup ona göre ilerleyelim.
Tmm
Yanlız şunu unutma.
Bir ampli yapmak demek sadece çıkış modülü yapmak değildir.
İyi bir cihaz yapabilmek için bu STK çıkış modülüne ilaveten en azından bir tone kontrol ve loudness devresi de yapabilmelisin.
Çıkış modülümüzü başarılı çalıştırabilirsek ton kontrol ve diğer devreleri de mıncıklarız.

Tmm
Yanlız şunu unutma.
Bir ampli yapmak demek sadece çıkış modülü yapmak değildir.
İyi bir cihaz yapabilmek için bu STK çıkış modülüne ilaveten en azından bir tone kontrol ve loudness devresi de yapabilmelisin.
Çıkış modülümüzü başarılı çalıştırabilirsek ton kontrol ve diğer devreleri de mıncıklarız.

Evet niyetim bu akis semasindan kastım ton kontrol ve loudness katları idi. Birde mikser yada giriş seçici devre yapmak var. Senin giriş seçici devreni görmüştüm. Aklimda o sistemi geliştirmek ve basitlestirmek için fikir var. Onuda burada irdeleriz.

Olur önce çıkış katını projelendirelim sonra diğer katları da ekleriz.

Evet niyetim bu akis semasindan kastım ton kontrol ve loudness katları idi. Birde mikser yada giriş seçici devre yapmak var. Senin giriş seçici devreni görmüştüm. Aklimda o sistemi geliştirmek ve basitlestirmek için fikir var. Onuda burada irdeleriz.

Olur önce çıkış katını projelendirelim sonra diğer katları da ekleriz.
Hapı yuttun CUMALİ.
(Şekerfare filminden )
Şimdiden gudurmaya başla.
Proje ilerledikçe gudurtularını göreceğiz.
Heç gusura galma bol bol kötek yiyebilirsin de.
Şimdiden sana vermiş olduğum PCB dosyalarını incelemeye başlamalısın bile.
Tone kontrol kartı.
Loudness kartı. (Yapabilmek ecik zordur)
Besleme devreleri. Gudurtabilir.
L/N input state basit ama ecik itina ile herkesin yapabileceği bir devredir.
İnput selector devresi basit ama pahalıdır.

Hapı yuttun CUMALİ.
(Şekerfare filminden )
Şimdiden gudurmaya başla.
Proje ilerledikçe gudurtularını göreceğiz.
Heç gusura galma bol bol kötek yiyebilirsin de.
Şimdiden sana vermiş olduğum PCB dosyalarını incelemeye başlamalısın bile.
Tone kontrol kartı.
Loudness kartı. (Yapabilmek ecik zordur)
Besleme devreleri. Gudurtabilir.
L/N input state basit ama ecik itina ile herkesin yapabileceği bir devredir.
İnput selector devresi basit ama pahalıdır.

Pcb dosyalarına bakayim ama hangisi hangisine uygun uyumlu revize halleri neler bilmem lazım.

Input selector şu bas buton secici komutatorlu bir roleli kademe vardı ondan mı bahsediyorsun abi?

Benim aklımda roleli sistem ise bana daha önce bahsettiğin o sistemi ben değiştirmek istiyorum. Sırası gelince bakarız.

Pcb dosyalarına bakayim ama hangisi hangisine uygun uyumlu revize halleri neler bilmem lazım.

Input selector şu bas buton secici komutatorlu bir roleli kademe vardı ondan mı bahsediyorsun abi?

Benim aklımda roleli sistem ise bana daha önce bahsettiğin o sistemi ben değiştirmek istiyorum. Sırası gelince bakarız.
L/N sistemlerde kablo uzunlukları dahi çok önem arzeder. Bunu Sasen LM li amplisinde bizzat görmüş idi.
Cihazı şimdiden komple düşündüğümüz için bu detayları da ele almamız gerekmektedir.
Ancak yavaş yavaş ilerleyeceğimiz için sırası ile gideceğiz.
STK 465 modül yapımı.
Tone control kartı.
Loudnees kartı
L/N input state yani monitor board.
En sonunda INPUT STATE kartı.
Kişisel tercihler doğrultusunda belirlenecektir.
Şimdilik STK465 modül ampli kartı ve besleme devresi şarttır.
https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/mamfi.135642/

L/N sistemlerde kablo uzunlukları dahi çok önem arzeder. Bunu Sasen LM li amplisinde bizzat görmüş idi.
Cihazı şimdiden komple düşündüğümüz için bu detayları da ele almamız gerekmektedir.
Ancak yavaş yavaş ilerleyeceğimiz için sırası ile gideceğiz.
STK 465 modül yapımı.
Tone control kartı.
Loudnees kartı
L/N input state yani monitor board.
En sonunda INPUT STATE kartı.
Kişisel tercihler doğrultusunda belirlenecektir.
Şimdilik STK465 modül ampli kartı ve besleme devresi şarttır.
https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/mamfi.135642/

Tamam ,

Biz yine başa dönelim ve stk465 modulumuze başlayalım eksikleri listeleyip temini ve en önemli kısmı ölçme ve kalibrasyonlarini öğrenerek hayata geçirelim.

Forum istatistikleri

Konular
127,966
Kullanıcılar
449,612
Son üye
esperran

Yeni konular

Geri