STK 4231 ii Amfi yapımı yardım

Ceceli

Üye
Arkadaşlar herkese merhabalar,

Lise yıllarımdan bu yana bu amfi devrelerine hep merekım olmuştur ve o yıllarda bir çok amfi devresi yapmışlığım vardır tabiki o zamanlar teknoloji bu kardar gelişmiş değildi baskı devreleri hep elimizle kendimiz çizerdik asit perhidrole atardık vs vs.

Geçenlerde yurtdışı alışveriş sitesinin birinde Stk 42xx serisi amfiler için hazır yapılmış bir amfi kartı gördüm ve hoşuma gitti fiyatıda gayet uygundu herşey dahil 10 TL gibi :D dedim şimdi uğraşsam baskı devreyi yapmaya daha pahalıya gelir acelemde yoktu siparişini verdim ve kart elime geçti evet artık eski günleri yadetmeye geldi ama bu sefer işin kolayına kaçtık ;) devrenin tüm malzemelerini aldım ama esksik bir iki nokta dikkatimi Çekti sizlerin yardımı ile bu yanlışları Düzeltmeye Çalışalım

Kartımız bu arka yüzü

20140618_145839.jpg
Buda Ön yüzü
20140618_145824.jpg

Buda son hali

20140621_063826.jpg

Arkadaşlar şimdi burda sorunum şu sekilde bu devreyi hoparlor korumalı olarak tasarlamışlar 3 adet 2sa1091 transistör kullanmamızı istemişler ama ben malesef bulamadım ve en yakın karşılığı bf421 kullandım sorun olurmu acaba birde doğrultma diyotlarını 1n5401 diye bi diyot kullanmamızı istemiş ben böyle bir diyot ilk defa duyuyorum genelde bu tür devrelerde yüksek amperli diyotlar kullanırdık neye istinaden bu şekilde istemiş anlamış değilim bun sorunlarla ilgili tecrübelerinizi paylaşabilirseniz sevinirim bir an önce bu devreyi çalıştırmak istiyorum yardımcı olan herkese şimdiden çok teşekkür ederim herkese iyi forumlar..

Transistörlerin datasheet'inde crt ve plazma ekran sürücüsü olduğu yazıyor.Dolayısıyla voltajları ve bacak bağlantıları uyuyorsa bf serisi transistör uygundur.Diyot konusuna gelince, 5400 serisi diotlar besleme devreleri için son derece uygun diotlardır,gönül rahatlığıyle kullanabilirsiniz.
Devrede röle göremedim,dolayısıyla gecikmeli açılış ve aşırı yük koruması yok sanırım.Dikkatli kullanmak lazım.Kolay gelsin.

Transistorlerin voltajlari uyumlu bacak baglantilarina bakmadim onada bi bakarim. Diyot konusuna gelince bulundugum sehirde hic biyerde bulamadim bulamazssam yuksek amperli guclu diyotlardan kullanacagim mecburen. Soyle bir sey soyliyeyim kartin aciklamasinda Muting circuit and Amplifier Protection circuit on board. Boyle bir ibare var sanki rolesiz bir gecikme devresi var sanki.

KontrolKalemi Mobile ile gönderildi.

Arkadaslar devreyi sonunda calistirdim transistorler sorun cikarmadi calismada sıkıntı yok ama biraz ugultu var birde sogutucu yetersiz oldugu icin sanirim isininca ses bozuluyor ve kisa bir sure sonra ses kesiliyor sogutucuyu buyutup birde fan atarsam bu sorun biter heralde.

Boşda uğultu olması hayra alamet değil,ayrıca ısınınca ses bozuluyorsa bir başka probleme işaret olabilir.STK lar distorsiyonsuz çalışmaları ile bilinir.Mutlaka bir yerlerde hata yapıyorsunuzdur.Devreyi ekranladınız mı? bağlatıları ne ile yaptınız,tüm malzemeler bir arada çalışır halde resim yükleyin.Resimdeki soğutucu yeterli gibi görünüyor,ancak asıl merek ettiğim kullandığınız güç kaynağı (trafo) hakkında bilgi vermemişsiniz.Kullandığınız diğer malzemeler ile (trafo ve hoparlör değerleri ) ilgili bilgileride paylaşın.Kolay gelsin.

Kullandıgım trafo 2x28 v troidal bir trafo simdilik bununla denemelerimi yaptım daha sonra 2x40v bir trafo kullanacagim bir yerlerde hata olduğu aşikar ama nerde? Kullandigim hoparlorlerde bir deger yazmiyordu belki bilirsiniz mikado ses sistemleri var onlarin hoparlorleri. calisir halde keske bir resim cekseydim ama malesef cekmedim tekrar kurulumunu yaparsam mutlaka resmini cekerim ve yuklerim anlamadigim dusuk bir voltaj kullanmama ragmen cabucak ısınması ve sesı kesmesi.

4700uf kondansatörler Türkiyeden mi alındı? Sahte, kurumuş olma ihtimali de var. Bu uğultu 100hz civarında ise direkt beslemede arayın derim sorunu. Aynı şekilde STK'ların da birsürü sahtesi dolaşıyor.

Evet 4700 uf kondansatorler Türkiye den alindi ihtimal olabilir Frekans olcme imkanim yok malesef. stkyi aldigim yer sanyo modul diye verdi ama sanyomudur bilmiyorum ama dediginiz gibi kondansatorleri degistirip tekrar bir deneyim olmazssa cevabiniz icin tesekkurler.

@Ceceli Aynı zamazingodan bende de var. Uzun zaman yattığı için bakır oksitlendi zımparalayınca oksitten kurtuldum. kondnsarör 63v 10000uf kullansam sorun olur mu? a1091 yerine bende bf421 bulabildim. Ayrıca 1w 4.7ohm sarımlı direbçlerin sarımlarını nasıl yapdınız? 18 spir sarım diyor. sardığınız teli direncin bacaklaruna mı lehimlediniz?Teşekkürler...
JPEG_20200326_193643_2118466957.jpg
JPEG_20200326_193709_1062110248.jpg
JPEG_20200326_193816_1027953451.jpg

Son düzenleme:
@Ceceli 6 ay bekledim cevap gelmedi! Birgün okursan cevapla! 18 sarım 0,90mm tel kullandım (20 swg 0,914e denk geliyordu)...

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,600
Son üye
psychedelic

Yeni konular

Geri