Step motorlar ile elektrik uretme

Emin3434

Üye
Mrb arkadaslar bu konu muhtemelen daha once acilmistir ama sitenize yeni uye oldum ve aradigim cvp i bulamadim oyuzden yaziyorum.yardimci olirsaniz sevinirim
İnternette gezinirken tubitakin sitesinde step motorlarindan ruzgar.gulu yapimi elektirik uretimi ile ilgili bilgi paylasilmis.bu motorlar az devirle cok gerilim uretriginden bahsedilmis sorum su olcak linkini paylastigim ruzgar gulu projesinden atiyorum 100 adet yaparsak bir evin elektirik ihtiyaci karsilanabilirmi.bunlar birbirine baglanip ac oldugundan direk.kullanilabilirmi
Ruzgar gulu tarlasi gibi.dusunebilirsiniz.
Bu sadece bi fikir sacmada gelse lutfen bilgi verip cvp yazarsaniz sevinirim simdiden tesekkur ederim.

http://www.bilimgenc.tubitak.gov.tr/makale/kendimiz-yapalim-dusuk-guclu-jenerator

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
ac ürettiğin elektriğin frehansını 50 herz olarak ayarlarsan ve 220 volta sabitlersen kullanabilirsin.. atıyorum 100 adet yaparsan da 500 adet yaparsan da kullanamazsın. neden mi? rüzgar her zaman aynı esmez, bu da sabit voltaj alamasın demek. yapman gereken aldığın enerjiyi doğrultup depolarsın ve uygun invertörle evinde kullanırsın.

Oncelikle tesekkur ederim Peki soruyu su sekilde yapsam bn ruzgar gullerinin hizini sabitlemeyi basardim varsayalim.sabit donen bi motor gibi dusunun ozaman bu sistemi kullanabilirmiyim.

Kullanabilirsin. Eğer senkronizasyonu tutturabilirsen.
Peki sen senkronizasyonu nasıl yspmayı düşünüyorsun. Küçük rüzgar turbinlerinde bu olay çok zor.

..yüzlerce kullanman gerekir ve saçma olur..daha büyük motor lazım..iki veya üç tane ile olsa olur..

Şöylede yapabilirsin .
Senkronizasyona ihtiyaç duymadan.
Her bir Züzgar türbinini birer köprü diyottan geçirerek artı eksi dc voltaj elde edersin. Sonra bu voltajı igbtli bir kıyıcı ile sinüs formuna çevirip filtre edersin.

Değişken rüzgar akımında devri ve frekansı sabit tutmak zor.
Bir kere step yada servo motorlarla 220 volt alamazsınız
bu tür motorlarla bir evi besleyemezsınız.

Ancak bir aküyü şarj edebilir aküden de isterseniz dc istersenizde bir inverter vasıtası ile ac yüklerinizi kullanabilirsiniz. Ancak bir çamaşır makinası yada buzdolabı çalıştırmak istiyorum diyorsanız alacağınız yol daha çok olduğunu söyleyebilirim.

Tesekkurler arkadaslar.bn linkini paylasmis oldugum arkadasin projesi hakkinda fikir yurutmeye calisiyorum.eger yanlis bir yol yada yanlis bir mantik yurutuyosam kusura bakmayin.ve bni uyarmanizi rica ederim.

Bu onaylanan projede arkadas step motordan ruzgar gulu yaparak 10.15 v 1amper ac elektirik uretmis bunla pil sarj etmis.

Simdi mantiken bu motorlarin guc olarak cesitlerindende yola cikarak
Ornegin 0.5 amper 5 v bir motordan 100 adeti birbirine bagladiginda yani.ayni senkronda dondurdugunde ev elektirigi olan 220 v 40 amperi yakalayamazmiyiz.sistemi tam kurdugumuzda
Servo regulator vs.tum baglantilari yaptigimizda bu sekilde verim alamazmiyiz.
Kullanabilirsin. Eğer senkronizasyonu tutturabilirsen.
Peki sen senkronizasyonu nasıl yspmayı düşünüyorsun. Küçük rüzgar turbinlerinde bu olay çok zor.

suan bi sistem uzerinde caliaiyorum aslinda elektirikle alakasi yoktu tamamen tesadus oldu eger basarirsam onu bu sistemde kullanip elektirik uretmeyi dusunuyorum
Uzerinde ugraatigim sistem farkli hiz ve yondeki tum hareketleri ayninyon ve hiza cevirmek.zor ama imkansiz olmadigini dusunuyorum
Değişken rüzgar akımında devri ve frekansı sabit tutmak zor.
Bir kere step yada servo motorlarla 220 volt alamazsınız
bu tür motorlarla bir evi besleyemezsınız.

Ancak bir aküyü şarj edebilir aküden de isterseniz dc istersenizde bir inverter vasıtası ile ac yüklerinizi kullanabilirsiniz. Ancak bir çamaşır makinası yada buzdolabı çalıştırmak istiyorum diyorsanız alacağınız yol daha çok olduğunu söyleyebilirim.

ama bn biraz arastirdigimda step motorlarin ac oldugunu ve bunlarin aku doldurmadigini okudum.dc motorlarida kimse tavsiye etmiyo firca sistem oldugu ve cabuk bozuldugu icin yanlis bilgiyse litfen duzeltin

Son düzenleme:
kabaca hesap yapılırsa,
5*0.5= 2.5 wat
100 adet *2.5=250 wat üretilen güç
220*40 A= 8800 Wat istenen güç

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,598
Son üye
kadir12366