Step motor takılarak çalışıyor

Arkadaşların söylediği, sürücülerin çıkışını multimetre ile ölçülemeyeceği, hatta ölçüm yaparken sürücüye zarar verebileceği. Ölçümlerin osiloskop ile yapılması gerekiyor.

Mikro step ayarınız nedir?
Makinenin yağlaması yapıldı mı?
Makinenin kızakları motorlar bağlı değilken kasılmadan sorunsuz hareket ediyor mu?
Yeni makinelerde hareketi engelleyen talaş ve benzeri atıklar kalmış olabiliyor. Söküp, temizleyip tekrar yağlayarak çalıştırıyorlar.
Sürücüler trafolara yakın, trafoların manyetik alanından (elektrik gürültüsü) etkileniyor olabilir. Trafonun manyetik alanı aslında çok büyük ancak teorik olarak trafo dışında manyetik alanın sıfır olduğu söyleniyor.
Sarılı gözüken kablo haberleşme için kullanılıyorsa manyetik alandan etkileniyor olabilir, uzun olması sıkıntı yaratıyor olabilir.
"Step Pulse" ve "Dir Pulse" (sinyal zamanlaması) değerleri Mach3'de default olarak sıfır gelir, sorun halinde artırılması öneriliyor. Farklı değerler denenebilir, Şahin Rulman ürünleri tanıdığı için önerdiği değerler olabilir.

Son düzenleme:
X ve Y ekseni için kullandığım trafoyu x eksenine Z ekseni için olanı y eksenine bağlayıp sürücü ayarlarını değiştirerek bir kaç kombinasyon denedim.

Trafonun verdiği amper hesaplamaya göre 4.6a multimetre ile ölçtüğümde 6.5a geliyor. Buna göre Sürücü üzerindeki tabloya göre amper girişini azalttım .
Ref current 3.71a pulse table : 800 olarak ayarladım step per 200 accelertion 20 bu şekilde gcode yükleyerek denedim sonuç olarak biraz düzeldi ama takılmalar yine var

Selçuk daha önce söyledim ve yine söylüyorum. kesinlikle vidalı mil ile hareket vermedikçe o makineden verim alamazsın. x,y ve z eksenlerini vidalı mile dönünce sistem düzelecek. aklımda iken şunu da söyleyeyim bu makinelerin bütün eksenlerinde tabla boşluğunu almak için şimler vardır. bu şimler eğer çok sıkı ise ve yağsız kalmışsa sistem zor hareket eder. önce şimlerin boşluğunu biraz kontrol et tabla ve z ekseni boşluk yapıp sağa sola oynamayacak ancak sıkıda olmayacak şekilde şim ayarlarını yap. ama 1205 vidalı mil sistemine geçmeden yinede çalışmasından verim alamayacaksın. ben bütün eksenlerde sieg x3 makinede 2.2 nm motorlar ile 750 mm/dk hızlara kadar çıkmıştım 1605 vidalı miller ile. daha sonra 4,5 nm motorlar taktım şimdi 1000 mm/dk ile hiç takılma dahi olmuyor. yani 2,2 nm bu eksenleri sürebilirken kaldıkı sieg x3 senin makineye göre daha ağır bir makine, 8,5 nm motorlar ile en az 1500 mm/dk hızlara hiç sorunsuz ulaşabilirsin. x ve y eksenini 1205 vidalı mil ile, z eksenini ise 2005 ile değiştir bak gör ne olacak.

vidalı milllllll. ula sakalımda var yine sözüm para etmiiiirrrrr.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Selçuk daha önce söyledim ve yine söylüyorum. kesinlikle vidalı mil ile hareket vermedikçe o makineden verim alamazsın. x,y ve z eksenlerini vidalı mile dönünce sistem düzelecek. aklımda iken şunu da söyleyeyim bu makinelerin bütün eksenlerinde tabla boşluğunu almak için şimler vardır. bu şimler eğer çok sıkı ise ve yağsız kalmışsa sistem zor hareket eder. önce şimlerin boşluğunu biraz kontrol et tabla ve z ekseni boşluk yapıp sağa sola oynamayacak ancak sıkıda olmayacak şekilde şim ayarlarını yap. ama 1205 vidalı mil sistemine geçmeden yinede çalışmasından verim alamayacaksın. ben bütün eksenlerde sieg x3 makinede 2.2 nm motorlar ile 750 mm/dk hızlara kadar çıkmıştım 1605 vidalı miller ile. daha sonra 4,5 nm motorlar taktım şimdi 1000 mm/dk ile hiç takılma dahi olmuyor. yani 2,2 nm bu eksenleri sürebilirken kaldıkı sieg x3 senin makineye göre daha ağır bir makine, 8,5 nm motorlar ile en az 1500 mm/dk hızlara hiç sorunsuz ulaşabilirsin. x ve y eksenini 1205 vidalı mil ile, z eksenini ise 2005 ile değiştir bak gör ne olacak.

vidalı milllllll. ula sakalımda var yine sözüm para etmiiiirrrrr.
Askin Abi ben ne edem nerelere gidem

Arkadaşların söylediği, sürücülerin çıkışını multimetre ile ölçülemeyeceği, hatta ölçüm yaparken sürücüye zarar verebileceği. Ölçümlerin osiloskop ile yapılması gerekiyor.

Mikro step ayarınız nedir?
Makinenin yağlaması yapıldı mı?
Makinenin kızakları motorlar bağlı değilken kasılmadan sorunsuz hareket ediyor mu?
Yeni makinelerde hareketi engelleyen talaş ve benzeri atıklar kalmış olabiliyor. Söküp, temizleyip tekrar yağlayarak çalıştırıyorlar.
Sürücüler trafolara yakın, trafoların manyetik alanından (elektrik gürültüsü) etkileniyor olabilir. Trafonun manyetik alanı aslında çok büyük ancak teorik olarak trafo dışında manyetik alanın sıfır olduğu söyleniyor.
Sarılı gözüken kablo haberleşme için kullanılıyorsa manyetik alandan etkileniyor olabilir, uzun olması sıkıntı yaratıyor olabilir.
"Step Pulse" ve "Dir Pulse" (sinyal zamanlaması) değerleri Mach3'de default olarak sıfır gelir, sorun halinde artırılması öneriliyor. Farklı değerler denenebilir, Şahin Rulman ürünleri tanıdığı için önerdiği değerler olabilir.
Abi makinada kasılma vesaire yok kızaklar temiz ve yeterince yağlı İsviçre malı saat gibi çalışıyor:) video ekledim motorlar boştayken çekilmiş bir video

Moderatör tarafında düzenlendi:
İşinize yarayabilecek bir kaç şey var;
http://www.cnczone.com/forums/polls/34570-ball-screw-acme-lead-screws.html

Acme (trapeze yakın) ve vidalı mil verimliliği (sürtünme), %30'a %90 veya üzeri diye açıklanmış.
Önemli bir fark var. @askinaslan'ın dediği gibi vidalı mile geçmeden, diğer sorunlar ortadan kalksa bile istediğiniz sonuca ulaşamaniz zor.

Bir başkası CNC dönüşümü yapınca, somunun iki haftada aşındığından bahsediyor. Düşük hızlarda çalışmak aslında size yetebilir, malzeme işlerken hıza fazla ihtiyacınız olmayacak. Makine düşük hızlarda sorunsuz bile çalışsa bile somun yine de aşınacaktır, zamanla boşluk artacaktır.

Vidalı mil değişimi sonrası, sürtünme çok azaldığı için çalışırken kesim kuvvetleri ile kızaklarda oynama olduğu bu nedenle kızağı kilitlemeden manuel (el çarkı) çalışılamayacağından bahsedilmiş. Sanırım siz zaten sadece CNC olarak kullanacaksınız.

Kızakların sürtünmesi de ray-arabaya göre epeyce fazla olacaktır. Arabalarda sıfıra yaklaşan bir sürtünme katsayısı var. Ray-araba ile yapılmış bir routerın hareket kabiliyetini de beklememeniz gerekir.

CNC dönüşümü, aslında kızak ve trapez vida yapısı nedeni ile frezeye tam uygun değil. Döküm kızağın avantajı ise rijit, ağır, titreşim sönümlendiren yapısı.

Son düzenleme:
@Yusuf&CNC dediğiniz gibi malzeme işlerken hıza ihtiyacım yok. İşleyeceğim malzeme genelde yumuşak çelik olacak ama daha iyi verim almak adına elektronik problemlerini çözdükten sonra yapacağım ilk iş vidalı milleri dönüştürmek olacak nasipse. bu hafta sonu bu işlerden anlayan mekatronikçi bi arkadaş uğrayacak , inşallah problemin kaynağını bulur ve iş hallolur

Eğer boşta tenis, kızakta kasma yoksa , yaptınız mı bilmiyorum başka bilgisayarda aynı kodları veya temiz kod verdiniz mi?
Uzaktan bağlantı , team vb program etkiliyordur.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Geri