Step motor takılarak çalışıyor

1600 olan ayarıda 800 yapabilirsin. 1600 yapmaya gerek yok.
1600 değerini hiç kullanmadım en yüksek 800 değerini kullandım 400 ve 200 olarak ta denemişliğim var

Bahsetmiş olduğunuz 0.5 değerini bütün eksenler için 1e çıkarttım ama sonuç aynı deneme yaptığım bir g code dosyasindaki f değerini de düşürdüm takılmalar biraz düştü ama aşırı yavaşladı makine

İki motoru beslediğiniz toroid trafonun voltaj ve akım değeri nedir?
Giriş 220v-50hz
Çıkış 0 --- 43v arası

Moderatör tarafında düzenlendi:
Trafonun akım (amper) değeri de önemli. Trafo kaç wattlık?
Bilmiyorsanız trafonun linkini de verebilirsiniz.

Trafonun akım (amper) değeri de önemli. Trafo kaç wattlık?
Bilmiyorsanız trafonun linkini de verebilirsiniz.
Özür dilerim unutmuşum

m2q7Ny.jpg

onca motoru tek power supply ile mi kullanıyorsun?

Trafonuz 200/43=4.65A en çok-Peak (CWD 860 üzerindeki "PK Current" a karşı gelen)
Motorunuz 4.9A RMS (CWD 860 üzerindeki "Ref Current")
Tek motor bağlasaydınız, sürücü üzerinden 3.71A-4.45A değerini seçmeniz gerekirdi, çünkü trafonuzun gücü bu kadar.
İki motora bağlayınca mecburen 2.0A-2.40A değerini seçmeniz gerekir
Motor velocity ve acceleration değerleri de bu bağlı düşecektir.

Motorları bağlayacağınız trafonun akımı, motorların toplam akımı (amperi) kadar olmalı. Voltaj ise tüketime-motor sayısına bağlı olarak değişmez.

Motorların verilen amper değeri RMS'dir, peak (en yüksek) değerleri ise çalışma sırasındaki oynamalar nedeni ile daha yüksek değerlere çıkmaktadır.

Motorunuza ihtiyacı olan akımı sağlıyamıyorsunuz. Sürücü üzerinden yukarıdaki değerlere düşürürerek çalıştırabilirsiniz ama motorunuz gücünün epeyce altında tork ve hız ile çalışacaktır. Size yetebilir de. Doğrusu yeni bir trafo alarak eklemeniz.

4.9A RMS amper ihtiyacı olan bir motoru 6 ampere yakın (ve yeterli voltaj ile) bir trafo ile beslemeniz halinde katalog değeri olarak verilen 8.5 Nm* değerine ulaşabilirsiniz. Sizin trafonuz tek bir motora bağlı iken bile motorunuz bu torka ulaşamaz.

Motorunuz daha yüksek voltajlarda yine bu tork değerine ulaşabilir ancak CWD860 üzerinde yazan 60V değeri peak yani anlık bile aşılmaması gereken değer. Bu sürücü için kullanabileceğiniz max güvenli voltaj değer nedir bilmiyorum. 43V değerininin AC olduğunu da göz önüne alırsak pek düşük kalacağını sanmıyorum.

Not:
* 8.5 Nm dense de paralel bağlandığında, yeterli akım ve voltajla bile bu torkun elde edileceğini sanmıyorum. Genelde step motorlar unipolar bağlı iken, yüksek V/A altında ve düşük devirde elde edilen torkla adlandırılıyor. Adı çok da önemli değil, sonuçta biz motorları elde ettiğimiz güçle tanıyoruz.

Son düzenleme:
Benim acceleration değerini oyna dememki sebep. Motorun hızlanma duröa rampasını sert yapmışsın. Normal çalışırkende hata verdirir o ben servo kyllanıyorum. Ben bile o kadar sert yapmıyorum. Velocity değerini de 1200 1500 yapma imkanınız var. Hem mekanik hemde sistemle orantılı olarak

Trafonuz 200/43=4.65A en çok-Peak (CWD 860 üzerindeki "PK Current")
Motorunuz 4.9A RMS (CWD 860 üzerindeki "Ref Current")
Tek motor bağlasaydınız, sürücü üzerinden 3.71A-4.45A değerini seçmeniz gerekirdi.
İki motora bağlayınca mecburen 2.0A-2.40A değerini seçmeniz gerekir.
Motor velocity ve acceleration değerleri de bu bağlı düşecektir.

Motorları bağlayacağınız trafonun akımı, motorların toplam akımı (amperi) kadar olmalı. Voltaj ise tüketime-motor sayısına bağlı olarak değişmez.

Motorların verilen amper değeri RMS'dir, peak (en yüksek) değerleri ise çalışma sırasındaki oynamalar nedeni ile daha yüksek değerlere çıkmaktadır.

Motorunuza ihtiyacı olan akımı sağlıyamıyorsunuz. Sürücü üzerinden yukarıdaki değerlere düşürürerek çalıştırabilirsiniz ama motorunuz gücünün epeyce altında tork ve hız ile çalışacaktır. Size yetebilir de. Doğrusu yeni bir trafo alarak eklemeniz.

4.9A RMS amper ihtiyacı olan bir motoru 6 ampere yakın bir trafo ile beslemeniz halinde katalog değeri olarak verilen 8.5 Nm değerine ulaşabilirsiniz. Sizin trafonuz tek bir motora bağlı iken bile motorunuz bu torka ulaşamaz.

Motorunuz daha yüksek voltajlarda yine bu tork değerine ulaşabilir ancak CWD860 üzerinde yazan 60V değeri peak yani anlık bile aşılmaması gereken değer. Bu sürücü için kullanabileceğiniz max güvenli voltaj değer nedir bilmiyorum. 43V değerininin AC olduğunu da göz önüne alırsak pek düşük kalacağını sanmıyorum.
Anladığım kadarıyla şuan sürücüyü olması gerekenden yüksek bir değerde çalıştırıyorum. Ek bir trafo almak mesele değil alıp takarım. Z ekseninde de takılmalar var ufak ya olsa , bu durumda Z eksen ayarlarını 3.71a-4.45a olarak değiştirmem gerekiyor.

bir trafoda 2 eksen olduğunda amper değeri bir motora yetecek kadarsa 1 ekseni çalıştırdığınızda sıkıntı çıkmaz ama 2 eksenin birden çalıştırdığında trafo akım değerini karşılayamadığı için 2 eksende adım kaçırmalar olacak çünkü ihtiyaçlarını karşılamayan bir trafo var ortada
bizim önerdiğimiz eksene birer güç kaynağı motor akım değerlerinde üstünde (4amper ise 5amperlik güç kaynağı) olacak akım değeri yada toplam motor akım değeriniz 12amper ise 15 amperlik bir güç kaynağı

Forum istatistikleri

Konular
128,210
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Geri