Step Motor Kontrol Sorunu

burarda

Üye
arkadaslar merhabalar ben 3 4 gun once bı kart aldım bı sıteden ve bu kartı dun deneme sansım oldu...kartı mach3 programının manuel kontrolu ıle denemek ıstedım ama motorlarda tıtreme var yanı cok kotu bı sekılde donuyo..ılk taktıgımda sadece x eksenınde bı yavas donme vardı ama sonradan butun motorlar aynı sekılde cok kotu donuyo yavas yavas tıtreye tıtreye bazen duruyo benım elım basılı ıken kontrol dugmelerıne nerededır hatam guc kaynagı olarak bılgısayar powerı kullandım 12 volt 16 amper yazıyo cıkısında 12 voltu gordum olcu aletınde ama amperı olcemedıgım ıcın bılmıyorum acaba amperden kaynaklanabılır mı sımdıden tesekkur edıyorum..

Motor tuning bolumunde velocity ve accerelation degerleri yuksek kalmis olabilir. Step per puls degeri cok dusuk girilmis olabilir.

Surucu beslemesi kac volt? Istedigi gerilimin altinda besliyorsan boyle davranmasi normal.

hocam ben motor hızlarını ayarladım suan cok dusuk motor hızları bıraz olsun ıyılestı ama yınede tıtreme var anlayamadım..bana yollayan abı bendeyken cok ıyı donuyodu dıyor ben onun yolladıgı gıbı taktım hıcbır degısıklık yapmadım sımdı bendeyken tek degısen power acaba powerdan mı yapıyo dıyorum olcuyorum 11.56 voltu goruyorum anlayamadım motor kablolarını degısık sekıllerde denedım ama olmadı

abı velocitydegeri (20)
accerelation(4)
Step per puls (2000)

Moderatör tarafında düzenlendi:
12V yetersiz olabilir. Oncelikle 24V ile filan dene.

Aldığın sürücü devresi çıkışında hangi entegre veya pik kullanılmış.Bunu bilirsek daha isabetli çozüme gitme şansımız olur.

hocam ben motor hızlarını ayarladım suan cok dusuk motor hızları bıraz olsun ıyılestı ama yınede tıtreme var anlayamadım..bana yollayan abı bendeyken cok ıyı donuyodu dıyor ben onun yolladıgı gıbı taktım hıcbır degısıklık yapmadım sımdı bendeyken tek degısen power acaba powerdan mı yapıyo dıyorum olcuyorum 11.56 voltu goruyorum anlayamadım motor kablolarını degısık sekıllerde denedım ama olmadı

abı velocitydegeri (20)
accerelation(4)
Step per puls (2000)

nasıl bir sürücünüz var yardımcı olmaya çalışayım

TB6560 içerisinde chopper var.
Bu demektir ki gerektiği kadar gerilimi motora uygular.
Yukarıda yazmış @emrah arkadaşımız , ( 12V yetersiz olabilir. Oncelikle 24V ile filan dene.)...

Giriş max 36 V DC dir !
36V DC / 8-10A gibi bir smps tipi güç kaynağı ile besleyin.

-------
Ayrıca :
velocitydegeri (20)
accerelation(4)
Step per puls (2000) denmiş...

Velocity hız demektir ve 20 düşük bir rakam.
Acceleration hızlanma (ivme ) demektir düşük bir rakam , yavaş hızlanır ve yavaş durur.

Step per puls 2000 default rakamdır ve genelde değiştirilmesi gerekir.
Bunun için pdf lerinde nasıl hesaplanacağı anlatılıyor.

Kabaca :

200 step / tur motor için (1,8 derece)
1/16 micro step (sürücü ayarı)
5mm vida ( sizinki kaç mm ise o ) adımı için :

200/5 =40

40*16 = 640
640 olmalı yoksa yanlış ölçüler verir !!!
Ve bu tezgahınız için sabit bir sayıdır !!!

(benzeri soru ve cevaplar mach3 başlığında var , inceleyin)

Merhabalar, Aynı problem bende var...
Sürücü TB6560_T3: 3 Axis stepper driver with casing - STEPPER DRV BOARDS buradaki sürücüden..
power:12v, 4.2 A donghua electric stock..
motorlar: Step Motor 1.8 Derece - Bipolar - Yüksek Tork ve Hızlı - İNDİRİM - AC & DC Motor ve Çeşitli Elektronik Ürünler sahibinden.com'da - 63242612? buradakilerin aynısı...
yardımcı olursanız çok çok sevinirim..
şididen teşekkürler..

Ben normalde CNC kartımı laptopta çalıştırıyordum ..sırf bu iş için ikinci el paralel portlu laptop almıştım..Bu gün masa üstü bilgisayarda step motorlarım düzgün çalıştı sanırım laptopta sıkıntı oluyor.. Laptop dell latitude D610 paralel portlu...
CNC kartımı laptopta çalıştırabilmek için ilave ayar mı yapmak gerekir..,

Teşekkür ederim..

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Geri