Step motor ısınması

scaryskep

Üye
Daha önce bu başlık altında açılan konulara baktım ama sorunum çözülmedi. 17HS4401 nema 17 step motorunu TB6600 sürücü ile sürüyorum. Değişik sürücüler ile denedim ama akım sınırlaması olması gerektiği için bu sürücüyü tercih ettim. Daha önceki konularda bazı arkadaşların ısınma sorunu yanlış bağlantıdan dolayı olmuş ve düzelttiklerinde sorun çözülmüş. Benim kullandığım motor bipolar 4 kablolu bir step motor.Faz kablolarında büyük bir ikilemde kaldım. Daha önce motoru kullanmış olan yabancı yerli aradaşların bazılarının kullandıkları sıralama datasheet ile farklı. Ben multimetre ile ölçüm yaptığımda datasheetle aynı sıralamayı bulsam da diğerlerinin kullandığı sıralamayı yaptığımda da motor sorunsuz çalışıyor ve iki farklı şekilde de ısınıyor.Sorun kablo sıralamasında değil diye düşünüyorum.
Diğer bir konu motorun sürekli çalıştırdığımda bir ısınma olmuyor sadece ılıma oluyor diyebilirim.Ama motoru 1 sn bekle sonra harekete geç olarak çalıştırırsam motor 2 3 k içerisinde ele alınmayacak kadar ısınıyor.Ampermetre ile ölçtüğümde beklerken bir akım çekmiyor.Ama ısınması sadece bekleme konumunda oluyor. Kısacası işin içinden çıkamadım yardımcı olabilecek ya da fikir verebilecek bir üstad var mıdır ?

Dipnot: sürücüyü kullanan var mı bilmiyorum ama farklı bağlantı yapıldığında normalde beklerken yanan yeşil led yanmıyor yani yanlış çalışıyor sanırım ama ısınma düzgün çalıştığında da oluyor.

Akım ayarı yaptınız mı sürücü üzerinden?

evet sürücü üzerinden akım ayarı yaptım hatta boşta denediğim için 1.7 yerine 1.5 ile de denedim yine ısındı.

İyi akşamlar , step motor ısınması hakkında bir konu açmıştım .Birkaç gündür bakmadığım form , okumadığım konu kalmadı. En son bugün deneme yanılma ile bazı şeyleri kontrol ederken microstep ayarlarını değiştirdiğimde ısınma sorununun olmadığını gözlemledim. TB6600 sürücü kullanıyorum. 1/4 ve 1/8 de aşırı ısınma olurken normal 200 adıma aldığımda sadece hafif bir ılıma oluyor. Microstep için sürücü her sargıya belirli bir akım gönderiyor sanırım . Tüm sargılar enerjili kaldığı için mi bu ısınma oluyor yoksa sürücüden kaynaklı mı ? Yani asıl sormak istediğim microstep kullandığımda her sürücüde veya her modelde step motor ısınır mı ?( 12 VDC ile besleme yapıyorum sürücüye , akım olarak motorun 1.7A nominal akımı sürücüde 2A seçili ama 1.5 A seçiliyken de el yakacak kadar ısınıyordu .) Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Konularınız birleştirilmiştir, sayfanın aşağısındaki benzer konulara bakınız.

boşta ısınma olayını aynı şekilde sıkıntıyı bende yaşıyorum, 48 vdc ile besliyorum.
motor
IMG_3743.JPG

sürücü
HTB1n4kFRFXXXXXcapXXq6xXFXXXz.jpg_350x350.jpg

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,596
Son üye
anilhikmet