Step down 5v 3a voltaj düşüşü sorunu

Dirse

Üye
Herkese merhaba resimde görüldüğü gibi 4 adet 6v 1w güneş panelini 2li seri ve paralel grup yaparak 13.8v voc alabiliyorum 12v 250mah bilgisayar fanı çalıştırdığında 200mah akım veriyor ve gerilim 7.8 volta kadar düşüyor. Bu panelleri resimdeki step down regülatör ile 5v 500mah kadar akım almayı amaçlıyordum fakat yüke binince voltaj 5 voltun altına düşüyor ve telefon gibi cihazları şarj edemiyor. Gerilimin düşmemesi için nerileriniz nelerdir ? edit: 4 adet daha aldım fakat elime ulaşmadığı için deneme fırsatım olmadı.

Ekli dosyalar

• IMG_20170914_133456.jpg
    IMG_20170914_133456.jpg
    217.4 KB · Görüntüleme: 14
  • 123.PNG
    123.PNG
    146 KB · Görüntüleme: 15
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Bence paralel yapıp 8 adet için (6v 8 watt yapar 8/6=1,3 amper olur)bir powerbank türü birşey doldurulabilir.Güneş durumuna göre değişir.Denemek lazım.

Son düzenleme:
Tek hücre kullanıp değerleri kontrol edin. Duruma göre hepsini paralel kullanabilirsiniz. Gerekirse 3-6 volt giriş 5 volt çıkış devresi ile kararlı sabit kaynak oluşturmuş olursunuz.

Cevaplarınız için teşekkürler bugün güneş parlaklığı iyiyken denedim saat 12:30 civarıydı elimde ki step down ile 510mah alabildim fakat anlık oldu neredeyse 3-4 sn kadar sürdü sonra 80 ile 220mah arasında gidip geldi sürekli. https://tr.aliexpress.com/item/MPPT...4002738.html?spm=a2g10.search0104.8.45.xl8dPn devresi mantıklı geldi diğer 4 panel daha gelmeden daha fazla para harcamak istemedim yine olmazda bunuda alıp denerim ölçtüğüm değerleri paylaşırım, teşekkürler.

O devre ile işinizi görürsünün girişi 36 volta kadar kabul ettiği için 4 adedi seri bağlayıp girersiniz. Akımı yükseltmek içinde diğer dörtlü gurubuda paralel bağlarsınız.

Merhaba beklediğim 4 adet panel dün geldi ve 8 tanesini birbirine paralel olacak şekilde bağladım Voc:6,88v civarı 1 adet n4001 diyot ile yükteyken 5-4.8v volta düşürerek diy projelerinde kullanılan 5v600mah step up entegreye veriyorum fakat bir süre 440 550mah verip daha sonra 80-70mah değerlerine düşüyor akım hatta 10mah olduğunu bile görüyorum bazen ve sonra hiç artmıyor.

Son düzenleme:
aliexpress ten aldığınız step down mppt mi yoksa step up entegremi kullandınız. 1 tane 6volt 1 watt solar hücremi kullandınız yoksa 8 tanesini seri bağlayıpmı kullandınız. 440-550 ma ölçerken gerilim neydi. 10 ma düşünce gerilim ne oluyor.

Step up kullandım (5v 600mah) IMG_20170927_192130.jpg şu şekilde hepsini paralel olarak bağladım IMG_20170927_192140.jpg akım düştüğünde gerilimde herhangi bir değişme olmuyor. Paneller ile step up arasındaki akımı ölçtüğümde 330mah sabit olarak kalıyor fakat telefonda ki akım 550den geriye doğru düşüyor (telefondaki amperi görmek için kullandığım uygulama ampere uygulaması) kendini korumaya alıyor sanırım sebebini bulamadım.

Edit: 1n4001 ile step up devresine veriyorum gücü yükteyken 5v'tan aşağı bir değerde olduğu için step up kullandım.
Edit2: Seri yazmışım yanlışıkla özür dilerim paralel olacak.

Son düzenleme:
step up convertörü mppt cihazı olarak kullanamazsınız.
Çünkü solar sel maksimum voltajı Voc olan bir akım kaynağıdır. solar selin verebileceği akımdan fazla akım çekildiğinde solar voltajı dolayısıyla gücüde düşer. mppt cihazları solar selin gerilimi düşmeye başladığında çekilen akımı sınırlarlar. böylece max solar gücünü kullanırlar.

fakat siz 8 tane paralel bağlayarak yaklaşık 1.2 amper 5 volt kaynak oluşturmuşsunuz. bu değerler tam güneş enerjisi durumunda. yani yaklaşık 6 watt. Ancak step up konvertör darbeli çalıştığında anlık olarak 1.2 amperden daha fazla akım çekebilir. işte bu durumda panel voltajı düşecektir. Eğer solar panellere 1000 mikrofarad kondansatör bağlarsanız anlık çekilen akım azaltılabilir. Ve devreniz 600 ma 5 volt üretebilir.
Bir diğer hususta eğer cep telefonunuz 600 ma den fazla akım çekiyorsa dediğiniz gibi. step up konvertör çıkış voltajını kesiyor olabilir kendini korumak için.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,190
Kullanıcılar
449,959
Son üye
çor-man

Yeni konular

Geri