Step 7de Calişma saati

Arkadaşlar S7 300 de bir motorun Çalişma Saati nasil Yapabilir yardimci olursaniz sevinirim

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
siemens örneklerinde benzer bir uygulama var.
işinize yarayabilir.runtime counter şeklinde.

m60.0 start stop memorysi
bu start ve stop arasında geçen süreyi hesaplıyor.
zaman limitleri ne kadar bilemiyorum.

VAT tablosunda gerekli değişkenleri ve ne işe yaradıkları mevcuttur.

iyi çalışmalar.

Son düzenleme:
tesekkur ederim gondermiş oldugunuz ornek için ama bana ben stl den anlamiyor scl veya ladder yapalmiş bir ornek lazım veye nasıl yapıldıgı anlatan kaynak tesekkurler

Sayın hasan bey tam olarak ne yapmak istediğinizi açarsanız belki yardımcı olabilirim

motor çalışırken bir timer çalıştır dakikada bir flaş yapsın her flaşta bir word değerini bir bir artır veya bir counter kullan. En basit mantık bu.

Basit bir program ladder olarak.umarım işine yarar.

Ekli dosyalar

• S7_Pro2.rar
    448.7 KB · Görüntüleme: 52
Arkadaşlar yardimlarınız için tesekkurler .bir arkadaşin yardımı ile yapabildik ve sizinle paylaşiyorun ....

Ekli dosyalar

• Zaman_saati.rar
    342.7 KB · Görüntüleme: 62
Selam Arkadaslar,

Benimde bir makinanin calisma sayaci ile ilgili bir programlama yapmam gerekti. Makinaya ait 2 adet calisma sayaci olacakti. 1 Calisma sayaci makinanin gunluk olarak kac saat ve dakika calistigini sayan bir sayac. (Bu sayac operator tarafindna vardiya sonunda sifirlanabiliyor.) Ornegin 9 saat 53 dakika gibi.

2. calisma sayaci ise operator tarafindan sifirlanamayan toplam calisma sayaci olacakti. Bu sayac makinanin kurulumundan bu yana olan calisma suresini sayan bir sayacti. Ornegin 120 saat 51 dakika gibi.

Ancak yukarida belirtilen ve bildigin tum ornekleri uygulamama ragmen dogrulama icin yaptigim her hesaplamada gun gectikce bu calisma zamani sayacinin geri kaldigini tespit ettim. Ornegin 3 gunde 5 dakikadan fazla geri kaliyor. Hani gunluk sayac icin pek onemli degil ancak toplam sayacin neredeyse yillarca kesintisiz bir sekilde sayacagini dusununce bu hata payinin saatlere varacagini tahmin edersiniz.

Bu nedenle konu ile alakali kesin bir cozum bulabilen varmi acaba? Bu konuda yardimci olabilirseniz sevinirim.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,349
Kullanıcılar
450,195
Son üye
dijitalpark

Yeni konular

Geri