statik elektrik çarpması

genelde bu statik çarpılmalar plastik asıllı malzemelerden olur metallerde olacağını sanmam siz statiği başka bir yerden üzerinize alıp gayet iletken masalarda topraklanıyor olmayın hani sizin orasıda polyesterin anavatanı gibi iyi düşün ofistekilerin dokunabileceği
plastik vb ortamları

benzer bir problemi bizde fabrikadaki ofisimizde yasadık laminant parkelerin kullanılarak eskimesi ile sorun ortadan kaktı malesef üreticisi bile sorunu çözemiyor geniş alanlarda laminant parke uygulamalarında benzer sorunlar yaşanıyormuş.

biz bi ara paketleme makinalarda yapıyorduk 6000-10000 v düşük akımlı bir trafo ile 2 plakaya enerji verip ambalaj kagıdı arasından geçiyorduk ve statik elk nötr oluyordu.

arkadaslar bu tur durumda topraklama vs yaparsanız bır ıse yaramaz tek kurtulus kapılar ve pencere kulplarına plastık bant sarın yanı yalıtkan yapın kapıları ve pencerelerı zaten dısarı cıktıgınız zaman bır sekılde desarj olursunuz bu şekılde en az zararla kurtulunur...

klima sisteminize adapte edeceğiniz hava iyonize fanlarıyla bunun önüne geçebilirsiniz
Topraklama yapmak fayda etmez ofis ortamının geneli yalıtkan çünkü bu çözüm biraz pahalıdır ama kesin çözümdür ya çatlara alışılacak yada bir miktar harcanacak.

Arkadaslar yardımlarınız için herkese teşekkurler.İlk önçelikle kapı kollarını yalıtkan hale getireyim.sonrada klima olayına bakayım :D

bilakis masalar topraklı olduğu için üzerinizdeki statik elektrik toprağa akıyor. bırakın laminantı biz de epoksinin ilk zamanlarında bu problemi yaşadık. komik bir çözüm önerisi bacağınıza bağlayacağınız bir iletkeni yerle temas ettirin toprkalanmış bir vaziyette dolaşın böylece statik olarak yüklenmemiş olursunuz :D

genelde bu statik çarpılmalar plastik asıllı malzemelerden olur metallerde olacağını sanmam siz statiği başka bir yerden üzerinize alıp gayet iletken masalarda topraklanıyor olmayın hani sizin orasıda polyesterin anavatanı gibi iyi düşün ofistekilerin dokunabileceği
plastik vb ortamları

Ben de aynı şekilde düşünüyorum, ofise statik elektrik yüklü halde geliyor ve ofis kapısı veya masasına dokunduğunuzda deşarj oluyor olabilirsiniz.

62_mini.jpg

odaya girenlere eldiven ve cizme verin daha ekonomik klimadan:)

Arkadaşlar kullandığınız sandalyelerin kaplandığı kumaş türlerinden büyük bir ihtimal ile koltukların üzerine ayrıca statik üretmeyen bir kılıf koyarsanız bu sorun çözülür diye düşünüyorum.

Arkadaşlar kullandığınız sandalyelerin kaplandığı kumaş türlerinden büyük bir ihtimal ile koltukların üzerine ayrıca statik üretmeyen bir kılıf koyarsanız bu sorun çözülür diye düşünüyorum.

Oturmayanlarıda çarpıyor malesef.

Forum istatistikleri

Konular
128,217
Kullanıcılar
449,999
Son üye
Samidmrr

Yeni konular

Geri