Staj Başlangıcı sigorta(SSK) dan sayıldı.

CEVDET ÇALIK

Profesyonel Üye
Arkadaşlar,

Konu ile ilgili resi gazetede ilanı ekte bulunmakta.

Yapmış olduğum araştırma, bu yazının devlet tarafından yayınlandığı, fakat SSK ya konu ile ilgili bir bildirim ulaşmadığı yönünde.(Kapsamın ne olacağını SSK yetkilileri de şu an bilmiyormuş.)

Ekli dosyalar

• IMG-20171227-WA0001.jpg
    IMG-20171227-WA0001.jpg
    150.7 KB · Görüntüleme: 38
Dün internette bu mevzunun geçtiği resmi gazeteyi bulup bende okudum . Mevzu balon değil ama kanun ileriye doğru mu yürüyecek sadece yoksa geriye dönükte mi uygulanacak belli değil . Eğer ki geriye dönükte uygulanırsa bir anda emekli olabileceğım ki çok şaşırdım . Bütçe açığının deli gibi arttığı güncel durumda vergi kaynağı çalışan kesim varken bütçeye yeni yük olacak emekli kesimi meydana getireceklerini sanmıyorum ama.

Son düzenleme:
Resmi gazetenin 65. sayfası madde 34 f bendine göre bahsi geçen madde yayımı tarihinde yürürlüğe girer. Yani eskileri değil yenileri kapsıyor.

Ekli dosyalar

• 5 Aralık Gazete_Layout 1.pdf
    8.3 MB · Görüntüleme: 2
  • 5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu.pdf
    733.5 KB · Görüntüleme: 3
  • SOSYAL SİGORTA İŞLEMLERİ YÖNETMELİĞİ.pdf
    425.1 KB · Görüntüleme: 5
Son düzenleme:
Malesef bizi kapsamıyor bende konuyu araştırdım resmi gazetede bu kanunu yayınlandığı doğru ama 90 lı ve 80 li yıllarda staj yapanlar için herhangi bir değişiklik yok .Ne eyt nede staj sigortası mağdurlarına hiç bir hakkın verileceğini saanmıyorum ekonomi bizim sırtımızdan dönüyor yazıyoruz çiziyoruz hak adalet diyoruz ama boş ortada bir gerçek var bilmem ne kadar vergi kesiliyor hükümeet hem bundan vaz geçecek hemde bize maaş bağlıyacak bu imkansız birşey.bakın avukatların ve doktorların staj sigortaları sayılıyor acaba neden çunku adamlar nüfuzlu bizim neyimiz var gazetecilere sağlıkcılara yıpranma payı var özel sektörde çalışan insanlar yıpranmıyormu herhangi bir araştırma varmı bu konuda 12 saat ve üzeri çalışan insanlar var çok kötü şartlarda çalışan insanlar var türkiyede sanayide 60 yaşına kadar çalışacaak insan çok zor bulunur ne diyelim konu derin .işci kesmi çoğu seyden habersiz bazen 35 li yaşlardaki insanlara eyt den bahsediyorum haberi yok .Fakat söyle bir durum var artık sanayide ve fabrikalarda kimse çalışmak istemiyor kimse meslek liselerine gitmek istemiyor bir ülkenin kaalkınması için sanayiye mühendise teknikere teknisyene ihtiyaç vardır bu insanlara bazı ayrıcalıklar verilmelidir yoksa geleceğimiz pek iyi değil bunu görmek lazım...

Malesef bizi kapsamıyor bende konuyu araştırdım resmi gazetede bu kanunu yayınlandığı doğru ama 90 lı ve 80 li yıllarda staj yapanlar için herhangi bir değişiklik yok .Ne eyt nede staj sigortası mağdurlarına hiç bir hakkın verileceğini saanmıyorum ekonomi bizim sırtımızdan dönüyor yazıyoruz çiziyoruz hak adalet diyoruz ama boş ortada bir gerçek var bilmem ne kadar vergi kesiliyor hükümeet hem bundan vaz geçecek hemde bize maaş bağlıyacak bu imkansız birşey.bakın avukatların ve doktorların staj sigortaları sayılıyor acaba neden çunku adamlar nüfuzlu bizim neyimiz var gazetecilere sağlıkcılara yıpranma payı var özel sektörde çalışan insanlar yıpranmıyormu herhangi bir araştırma varmı bu konuda 12 saat ve üzeri çalışan insanlar var çok kötü şartlarda çalışan insanlar var türkiyede sanayide 60 yaşına kadar çalışacaak insan çok zor bulunur ne diyelim konu derin .işci kesmi çoğu seyden habersiz bazen 35 li yaşlardaki insanlara eyt den bahsediyorum haberi yok .Fakat söyle bir durum var artık sanayide ve fabrikalarda kimse çalışmak istemiyor kimse meslek liselerine gitmek istemiyor bir ülkenin kaalkınması için sanayiye mühendise teknikere teknisyene ihtiyaç vardır bu insanlara bazı ayrıcalıklar verilmelidir yoksa geleceğimiz pek iyi değil bunu görmek lazım...
Belkide mesleki eğitimi teşvik için yapıldı bu düzenleme. Üniversite bitince ancak sigortalı olabilecekken 8 sene önce hatta askerlikte araya girse 9 sene önce sigorta başlangıcı olacak.

Eskiye dönük işlememesi mantıklı aslında. Emeklilik yaşa dönüştürüldüğünde 10 sene ve daha az süresi kalanlar 25 yıldan emekli oldu. Diğerleri yaşa takıldı. Şimdi bu kanun geriye dönük ișletilse, çok kişi yıllar önce emekli olmak durumunda olacaktı. Geriye dönük maaş farkı isteyen, ben mağdur oldum diye tazminat isteyen, daha neler neler çıkar kimbilir. Kim olsa böyle bir kanunu geriye dönük işletmez.

Yeniler için çok iyi ama, 8-9 sene az değil emeklilik yaşı için.

ben facebook ta bu işle uğraşan derneğin sayfasını takip ediyorum bu kanun yaralandığı gün ve daha sonrasında açıklama yaptılar ve dediler ki:bu konu ile alakalı mağdur olan herkes 170 i arayıp sorsun ve milletvekillerine bu konuda talepte bulunsun ne yazık ki bu madde bizi kapsamıyor şuanki haliyle ama bu başlangıç olabilir bu mağduriyetin giderilmesi için

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,849
Son üye
cagan20

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri