Spindle Hızı

mcsultan

Üye
Spindle Hertz 2.2. 300 Hz. 18k rpm.
Delta vfd22el
Akz250 usb kart
Mach 3

Spindle delta uzerinden değilde, program içinden kontrol etmek istiyorum. Belli bir aşamaya getirdim. Karşılaştığım sorun ise, Programda 12k devirde yani 200Hz. de çalışmasını istediğimde 136Hz ile çalışması.

Dönüş Yönü ve başlama durma sorunum bulunmuyor.

Yaptığım bağlantıları ve mach3 üzerinde yaptığım ayarları anlatayım.

Delta uzerindeki 10v cıkısa 1K direnc bağlayarak Avi ye girdim. Aviden çıkan kablo kontol kartında PWM ye giriyor.

Delta üzerindeki DCM ve ACM çıkışları kontrol kartında GRD giriyor.

Deltada MI1 ve MI2 çıkışları, kontrol kartının 5 ve 6 nolu çıkışlarına gidiyor.

Mach3 de ise;
Config/Spindle Setup
PWM Base Freq = 300 Minimum PWM = 0

Config/Motor Output
Spindle : Enable pin:14 Dir LowAc. ve Step LowAc. kapalı Step Port 1

Config/Spindle Pulley
Min Speed:0 MaxSpeed:18000 Ratio:1

Config/ConfigPlugins/USB Motion Card
Pulse per Rotate: 1

PID ayarları ile oynamam gerekiyormu bilmiyorum. Delta ilk açıldığında Görünen F 9.0 Sanıyorum Gelen voltu gösteriyor.

Mach 3 uzerinde Spindle Max hızını 18K yerine 12K olarak tanımladığım da ve Gcode da dönüş hızını 12000 devire ayarladığımda 300Hz de çalışmaya başlıyor. Ama Max hızı 18K ayarladığımda ve gcode üzerinde 12K ile çalışmasını istediğimde 136 Hz ile çalışıyor. 200 Hz ile çalışması gerek aslında. Umarım anlatabildim :)

Inverter üzerindeki 10v cıkısa taktığım 1K direnci cıkartarak , direk taktım. Acılısta Inverter üzerindeki f9.0 değeri F 16.0 oldu. Simdi, mac3 uzerinde 12k spindle değeri girdiğimde inverter 210Hz. de çalışıyor. Alabildiğim en yakın değer bu. 10800 devir değeri girdiğimde 199Hz ile çalışıyor.

A) Delta nın PWM girişleri +10V / AVI / ACM dir. Önce bunu düzelt.

1) Kart gnd ---> DELTA ACM
2) Kart PWM ---> DELTA AVI
3) DELTA +10V ---> DELTA AVI 1k Direnç

B) Config / Port&Pins/Spindle Setup------->Motor Control/Use Spindle Motor Output ve PWM Control işaretli olacak.

C) Config / Port&Pins / Motor Output---> Spindle/ Enable ve gerisi sıfır. Dır ve Step Low pasif (kırmızı X)

DELTA parametreleri kontrol et.
(Önemli olan yerleri yazıyorum)

01-00 : 300
01-01: 300
01-02: 220
01-03: 150
01-04: 110

02-00: 1
02-01: 1

Tam bire bir S değeri ile Frekansı tutturamaya bilirsin. Azcık PWM Base Fre ile oynayabilirsin. 1k direnç ortalama tam gelir. Çok tutturacam dersen turlu potansla değişken direnç değerleri denersin ama gerek yok. 1k iyidir. Bu kafayla anca bu kadar :) Gerisinde bir eksik görünmüyor. Kolay gelsin.

Arabirimde pwm to analog ( V ve ya I , çoğunuk V ..) olması lazım.
AKZ de öyle bir şey göremedim, kartı yakından incelemedim ama üreticinin verdiği şemalarda yok.
Delta sürücüler için şöyle bir şey var :

http://www.deltaotomasyon.com/viewtopic.php?f=18&t=5623

Bazı arabirimlerde ( breakout ) oluyor.
Mesela link deki kartın sağ üst tarafındaki opamp ve trimpot spindle kalibrasyon içindir.

http://www.ebay.com/itm/5-Axis-Breakout-Board-for-Stepper-Motor-Driver-CNC-Mill-/190557899667

Kazım Abi

AKZ de bu sekilde yani;

1) Kart GND ---> DELTA ACM
2) Kart PWM ---> DELTA AVI
3) DELTA +10V ---> DELTA AVI 1k Direnç

şeklinde kullanıyoruz. %100 frekans tutmuyor ama %1-2 farkla halloluyor.

Akz üreticisi şemasını vermiş .

muyfe8.png

Burada pwm i " doğrultan " bir şey yok.
Çalışmasına çalışır.
Ama işte dediğiniz gibi tam değer karşılık gelmez ya da lineer değildir , gerçi çokta gerekli değil.
Bunun için " pwm to voltage converter " şeklinde arama ile gelen devreler incelenebilir.
Aslında basittir , gelen işaretin sıklığına ve uzunluğuna göre doldurulan bir kondansatör ve direnç ve yükten etkilenmemesi için bir transistör ve ya opamp ..
Benzeri pc lerde fan hızı ayarlamak için kullanılır.

Bu dedigin faydali oldu. Ozellikle cnc torna uygulamasi icin net spindle devri isteyenlere yarar.

..cnc torna uygulamasi icin net spindle devri ...

Torna işi farklı !
Normal paso için olur , 3-5 aşağı 3-5 yukarı ..
Ama mesela diş çekerken olmaz !
Hız kontrol cihazı ne kadar kontrollüde olsa " tam o devirde " çalışamaz.
Yük durumuna göre azıcık da olsa oynar.
Encoder li çalışma çözüm olabilir ama o tipler pahalı ve yine de kesin değil.

Torna için mach3 ün özel çözümü var.
Fener mili dönüş hızı ölçülüyor.
Bunun için optik ve ya manyetik sensörle devir ölçülüyor ( mach3 kendi ölçebiliyor ) .
Yüklü ve yüksüz devirin ne kadar değiştiği yazılıyor.
Bu değerler wizard denilen kolay kod yazma kısmında gereken yerlere yazılıyor.
Diş başlangıcı ve dişüstü çapı ..gibi değerler ve diğerleri yazılıp onaylanınca gereken kodları üretiyor.
Bu kodlarla diş çekiliyor.

Ama şöylede olabilir.
Çok devir için normal motor ve sürücü , + tek turun hassas kontrolü için step motor .
Bu durumda C eksen indexer gibi iş görebilir.
İyi tasarlanmış bir sistemde diş başlama açısı ve bitme açısı dahi belirlenebilir...

benim anlamadığım cnc tornada spindle devirini ölçse bile diş açmak için bir paso iş yaptıktan sonra kalem geri gelip tekrar paso yaparken o dişin nereden geçtiğini nereden biliyor ?

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri