SOMA DA Kİ MADEN KAZASI,,,

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
arkadaşlar her ne sebep olursa olsun mesele değildir sorun değildir sorun nedir biliyomusunuz şunu dinleyin sadece

x ilimizde x barajın x regületör köprüsünden tünelle 5 km ileriye su bırakılacak bu regületörü kapakları hidrolik sistemi ve otomasyonu yapacaklar listesi şu

5 makine mühendisi 2 teknikeri 10 teknisyen 10 amele
5 inşaat mühendisi 2 teknikeri 10 teknisyen 10 amele
5 elektrik mühendisi 2 teknikeri 10 teknisyeni 10 amelesi

8 hidrolik kapağı kumanda edecek pano dairesi sac çinkodan yapılmış 6 m2 oda yeni benim evimdeki banyo ve tuvalet daha lüx konforlu 4 hidrolik ünite 250 bar ile çalışıyo 4 sehpalı pano ve 10 cm kablo tavası ve elektrik mühendisi utanmadan caka satıyo köprü üzerinde onay veriyo ankaradan dsi ekibi gelecek siyah gözlük lü land rover araba ile ama kim çıkacak dağın tepesine rakım 2500 gerek yok aşağıda imzala çek ankaraya sıcak odaya öte yandan buna benzer bir ilimizde adana kuşaklı barajı yıkıldı 21 ölü ama 8 diye söylendi bence mühendisler kendini sorgulasın

beni 100 metre uzunluğunda 30 cm eninde 30 mt derinliğinde sağında ve solunda korkuluk olmayan çökertme havuzundan yürütüp encoder taktıran mühendis kendisini sorgulasın tavan vincinde korkuluk olmadığından dolayı ben yukarı çıkmam dediğimde beni işten çıkaran mühendis kendini sorgulasın suç mühendislerin patron yalakası mühendislerin bizim mühendislerimiz üniversitede patrona yalakalık dersini çok iyi alıyolar ama 20 ad 4x10 nyy bir okadar aydınlatma ve fiber kabloyu 10 cm tavaya şişirerek götüren mühendis ayağının altındaki tavaya bön bön bakarken hiç utanmadan yapılan işi patronuna teslim etme hevesinde başka söze ne hacat

taşeron kardeşini amca oğlunu barj inşaatına elektrik teknisyeni diye alıyo motoru çalıştıran panoda faz yok hatası veriyo bende onları izliyorum (hata sadece renk kodlaması mavi nötrü sarıyeşil topraklamaya bağlamış panoda nötr olmayınca faz koruma rolesi devreye girmiyo faz yok hatası veriyo) 5 usta 2 voltmetre 30 dak panoya bakıyolar en son müdahale ettim usta dedim panoya lütfen nötr ver sök şu ucu boşta kalmış pano barasına nötr bağla dedim ve hata düzeldi işte bizim barajlarımız tünellerimiz fabrikalarımız böyle kuruluyor takım elbiseli mühendislerimizde kasılarak patrona koşuyor bitti bitti iş diye yalakalıktan 4 köşe

Sözün bittiği yer,ne desek boş,yakında unutulup gidecek,her felaketi unuttuğumuz,unutturduğumuz gibi.

Yarım yamalak her şeyimiz.Kader demek cahilliğin,yüzsüzlüğün dik alası.Vebali sorumluların,ama bu dünyada ama hesap gününde yanlarına kalmaz.Olan ateşin düştüğü yerde.

Allah rahmet eylesin,geride kalanlara sabır versin.

Zeybek beyin sorusunun cevabı değil ama "Ne zamanki para hırsı ile güvenlik ikinci plana itilmiyecek o zaman iş kazaları bitecek."
Tüm Türkiyenin başı sağolsun

merhaba arkadaşlar akşamdan berı koltuğa çakılıp kaldım somadı içimiz yandı o çaresız< insanları görünce gözlerım doldu kaç çocuk babasız kaldı offfff benı isyan ettırende bir işçi kardeşımız yaralı sedyeye alınıyor çizmelerımı çıkarın sedye kirlenmesın hayatı kurtarılıyor ölümden donuyor adam yıne devletını o sedyeyı arkasından başka arkadaşının kullanacağını duşunuyor böyle düşüncede vatandaşlarımız varken bize kımse bişey yapamaz aynı Atatürk zamanında yedı cihan devletı yıkamadıysa bu düşüncede bizlerı dünya karşimiza dıkılse yıkamaz yeterkı içimizden kalleşçe vuran olmasın hayatını kaybedenlere Allahtan rahmet kalanlara allah sabır versın bu akşam benım benım isyan ettığım olay canlı yayın yapıyor bır kanal karşısına oturtmuş sendıkacı bir partı milletvekılı bizim içimiz kanağlarken adamlar siyası rant peşindeler yazıklar olsun dedım burada siyası konular yazılması yasak yönetım bağişlasın iki kelıme söylemeden geçemıyeceğım 15 gün evvel meclise önerge verdığınden bahsedıyor bu vekıl sormazlarmı sen muneccımmısın geleceği nerden bılıyorsun adamın günahını alıyor olabılırım benım aklımdanda geçmedı değıl bu işte bır çapanoğlu hıkayesı var ikincisi benım biranşim değil ama mantık ararsak yeraltında yüksek gerılım trafosu koymak resmen cinayet olur bence mantıklı bişey değıl umarım söylentıdır

arkadaşlar her ne sebep olursa olsun mesele değildir sorun değildir sorun nedir biliyomusunuz şunu dinleyin sadece

x ilimizde x barajın x regületör köprüsünden tünelle 5 km ileriye su bırakılacak bu regületörü kapakları hidrolik sistemi ve otomasyonu yapacaklar listesi şu

5 makine mühendisi 2 teknikeri 10 teknisyen 10 amele
5 inşaat mühendisi 2 teknikeri 10 teknisyen 10 amele
5 elektrik mühendisi 2 teknikeri 10 teknisyeni 10 amelesi

8 hidrolik kapağı kumanda edecek pano dairesi sac çinkodan yapılmış 6 m2 oda yeni benim evimdeki banyo ve tuvalet daha lüx konforlu 4 hidrolik ünite 250 bar ile çalışıyo 4 sehpalı pano ve 10 cm kablo tavası ve elektrik mühendisi utanmadan caka satıyo köprü üzerinde onay veriyo ankaradan dsi ekibi gelecek siyah gözlük lü land rover araba ile ama kim çıkacak dağın tepesine rakım 2500 gerek yok aşağıda imzala çek ankaraya sıcak odaya öte yandan buna benzer bir ilimizde adana kuşaklı barajı yıkıldı 21 ölü ama 8 diye söylendi bence mühendisler kendini sorgulasın

beni 100 metre uzunluğunda 30 cm eninde 30 mt derinliğinde sağında ve solunda korkuluk olmayan çökertme havuzundan yürütüp encoder taktıran mühendis kendisini sorgulasın tavan vincinde korkuluk olmadığından dolayı ben yukarı çıkmam dediğimde beni işten çıkaran mühendis kendini sorgulasın suç mühendislerin patron yalakası mühendislerin bizim mühendislerimiz üniversitede patrona yalakalık dersini çok iyi alıyolar ama 20 ad 4x10 nyy bir okadar aydınlatma ve fiber kabloyu 10 cm tavaya şişirerek götüren mühendis ayağının altındaki tavaya bön bön bakarken hiç utanmadan yapılan işi patronuna teslim etme hevesinde başka söze ne hacat

taşeron kardeşini amca oğlunu barj inşaatına elektrik teknisyeni diye alıyo motoru çalıştıran panoda faz yok hatası veriyo bende onları izliyorum (hata sadece renk kodlaması mavi nötrü sarıyeşil topraklamaya bağlamış panoda nötr olmayınca faz koruma rolesi devreye girmiyo faz yok hatası veriyo) 5 usta 2 voltmetre 30 dak panoya bakıyolar en son müdahale ettim usta dedim panoya lütfen nötr ver sök şu ucu boşta kalmış pano barasına nötr bağla dedim ve hata düzeldi işte bizim barajlarımız tünellerimiz fabrikalarımız böyle kuruluyor takım elbiseli mühendislerimizde kasılarak patrona koşuyor bitti bitti iş diye yalakalıktan 4 köşe

Değerli ustama sonuna kadar katılıyorum gerçi o da kelimeler uzayıpta kalabalık olup okunmaz olup milleti yıldırmasın diye belki içindekilerin çeyreğini ancak yazmıştır ama SONUNA KADAR KATILIYORUM hatta utansın dediği yerlerde ben utansın demiyor bire bir bu acıyı bu çaresizliği bu insanlara yapılan şerefsizliği yaşasınlar Allahım onlara bu yaptıklarını yaşatmadan canlarını Almasın inşallah Diyorum.Elbette bilinçli olarak yapanlara gelsin sözüm ama bilinçsiz yapanlara da gelsin en azından ben ne yapıyorum diye düşünsünler bir defa da olsa...

İyi yada kötü çok yada az bilgiler ile olsakta hepimiz bu mesleğin içindeyiz ve kendimize göre iş bitirip işler teslim edip bu işin emeğinin karşılığında rıskımızı kazanıyor kazanmaya çalışıyoruz onca iş ve mesleki zorluk ve risklerin içinde yetmez gibi birde yalakaları sırtımızda taşımamız isteniyor Allah isteyenin de istetenin de Belasını vermeden canlarını almaz inşallah...

Geleyim olaydaki benim olan düşünceme :
1: Bence trafo yer altında olsa da yer üstünde olsa da Durup dururken patlama şansı belki %1 dir...
çünki bakımlı bir trafo olsa patlamaz, o yere uygun bir trafo olsa patlamaz yani bakımsızlık ve uygunsuzluk olabilme ihtimali var

2: Hadi diyelim ki bu söylediklerimin dışında bir durum oldu ve trafo patladı Peki bu trafonun patlama riskine karşı jeneratördü yedek bir trafo idi gibi bir olanak düşünülmedimi ? onca mühendis onca teknik personelin içinde kimsenin mi aklına gelmedi ?
Hadi geldi diyelim peki bu sistemi oraya kurmayı teklif edecek delikanlı varmıydı yönetime çıkıp bunlar lazım diyebilen ?
Hadi vardı Peki yönetimde bu ihtiyacı karşılayacak maddiyatı sağlayacak kimse varmıydı ?
Hadi vardı ve yapıldı diyelim O yerde çalıştırılan elemanlar ne kadar bu sisteme karşı eğitim aldılar ? ne kadar bilgileri vardı ?
İso bilmem kaç TSE bilmem ne belgeleri ne kadar incelenerek verildi yada verildi mi ?

Bence bu tür iş yerlerinde ana hattın haricince birde o yerde her durum göz önünde tutularak en azından aydınlatma ve havalandırma için mutlaka ama mutlaka ana şebekenin dışında farklı bir kaynak örneğin jeneratör yada farklı bir trafo vs şekilde beslenebilen bir hat daha olması gerekirdi ve yangına darbeye dayanıklılık şartı ile olması gerekirdi ACABA VARMIYDI ?

Trafonun patlama olayına gelelim Yine bence hattın sonlarında bir yerde kablolar ya hasar gördü yada başka herhangi bir nedenden dolayı eriyerek yanmaya başladı bu yanma trafoya yaklaştıkça kablonun direnci iyice düştü ve trafonun kaldıramayacağı bir noktada trafo patladı...
İyide bu trafonun çıkışlarında hiç Y.K.Ş yada kaçak akım yada herhangi bir sigorta yada önleyici hiç bir tedbir yokmuydu ki kısa devre yangın olup kıvılcım oluncaya kadar bu devre açılmadı Evet onca insanın eceli geldi gelmeseydi Allah öyle bir ölümü onlara taktir etmeseydi çıkarılanlar gibi bir şekilde kurtarılabilirlerdi ama günümüz teknolojisinde bu söylediğim şeyler sağlanamazmıydı ?

3: Lanet olsun ki facebookta bile bu işin siyaseti başladı bu kadar rant peşinde olan bir toplumda yaşamak gerçekten çok ama çok zor kimse demiyor ki daha içeride insanlar var canları sağ mı acı içinde kıvranıyorlar mı nefes alabilecekleri kadar oksijenleri var mı diyen kimse yok Allahım şu an orda yaralı ve canlı olanlara Sen yardım et ( amin ) diyen kimse yok Allahım ölenlere kabir azabı yaşatma cennetlik kullarından eyle diye dua eden kimse de yok ama herkes siyasetini yapmaya profillerini siyaha boyamaya gelince en ön safta koşuyor buyurun kanıtı... yazıklar olsun böyle topluma ya

O2ooMD.jpg

Gn99zZ.jpg

yd004j.jpg

6RJJnv.jpg

Özelliklede şuna bakarmısınız

Arkadaş Allah rızası için kimse bir salavat getirelim demiyor kimse halimize şükredelim demiyor Allah ölenlere rahmet eylesin kalanlara sabır ihsan eylesin demiyo yapılan siyasetlere bakın ya NEREYE GİDİYORUZ TÜRKİYE'M

Ne demiş Çorum'lu :
Tezekten terazinin,b.ktan olur gramı .Demekki,yıl 1862 !

Ne demiş Çorum'lu :
Tezekten terazinin,b.ktan olur gramı .Demekki,yıl 1862 !
çok haklısın kardeşim. ben bu trafo iddialarına yönelik size sormak istiyorum. Henüz öğrenciyim olayı anlamıyorum pek ama trafonun patlaması için nolması lazım? ya da arada madenlerle ilgili bilgili bir arkadaş varsa bu çapta bir yangının sebebi nedir anlatabilir mi?

Ne tip olursa olsun her turlu ihtimale karsi onlemler olmaliydi.madende patlama riskini hic dusunmemis olamazlar diye düşünüyorum ustelik orasi Türkiye'nin en guvenli linyit cikartma madeni sayilirken.

Son düzenleme:
çok haklısın kardeşim. ben bu trafo iddialarına yönelik size sormak istiyorum. Henüz öğrenciyim olayı anlamıyorum pek ama trafonun patlaması için nolması lazım? ya da arada madenlerle ilgili bilgili bir arkadaş varsa bu çapta bir yangının sebebi nedir anlatabilir mi?
Kardeş dediğin ustamız/abimiz 68 yaşında bir büyüğümüz. Üsluba dikkat lütfen!

Maden şirketi, bu gün yaptıgı basın toplantısında, patlamanın Trafo ıle ilgisi olmadıgını açıkladı nıhayet. Sucu, faili meçhul duruma getırmek için, hemen trafo" deyıp yaftayı astılardı..Eger, bu idda tutsaydı, "elektrikçi melekdaşımız" savcının önüne atılacakdı. Büyük geçmiş olsun..

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Geri