solidworks dişli çizimi YARDIM

blindson76

Üye
slm solidworks ile dişli çizmeye çalışıyorum. fakat istediğim ölçülerde gerçek bi dişli çizmeyi başaramadım. dişli çizimii için gerekli parametreler nelerdir? istediğim ölçüde dişli çizmek için izlemem gereken yöntem nedir. bu konuda elinde döküman olan varsa paylaşırsa çok sevinirim.

elimde örnek çizimler var ama nasıl dosya yüklenir bilmediğim için yükleyemiyorum...bilgilendirir iseniz yardımcı olabilirim

cvp için tşkler fakat benim örnek çizimlere ihtiyacı yok. sadece dişli çizmek için uygulanması gereken yöntemi öğrenmek istiyorum. örneğin yarıçapı 50mm, diş sayısı 25 ve yarıçapı 10mm ve diş sayısı 5 olan iki dişli çizmek istiyorum. bunun için ne yapmam gerekiyo. bunu öğrenmek istiyorum

bu iki dişli birbiri ile ilişkili mi? yoksa ayrı ayrı mı istiyorsunuz? çizimi ona göre anlatayım çünkü SolidWorks da dişli çizimi bayağı geniş kapsamlı, aynı zamanda hareketlendirebilirsiniz çizince...

anladım, şimdi öncelikle hesaplara bakalım....

da=dişüstü çapı
d=bölüm dairesi çapı
df= dişdibi çapı,
m=modül
Z=diş sayısı
Pi=3,14

da=(m*Z) - (2.335*m)
d=(m*z)/Pi
df=(m*z) + (2*m)
m=Z/Pi

önce bu hesaplamaları yapacaksınız ki bizim çizmek istediğimiz dişlinin ölçülerini elde etmiş olalım...
bu arada ben belirtilmediği için düz dişli olarak varsaydım...

ilginiz için çok teşekkürler. bu hesaplara göre üç tane daire çizdim. peki işin bundan saonası nası olucak. diş profilini nasıl çizicem?

Modül m:2
Diş Sayısı Z1:25
Eş dişli diş sayısı Z2:5
Pi Sayısı Π:3,14
Adım t:6,2857
Bölüm Dairesi Çapı Do:50
Dişüstü Çapı Da:54
Diş Dibi Çapı Df:45,34
Dişli Genişliği b:20
Diş Derinliği h:4,3320
Eksenler arası E:30

bu sizin birinci dişlinin hesabı...
buna göre bir şekil çıkarmalısınız... diş profilini filan buradaki ölçülerle çizeceğiz...biraz bakın eğer içinden çıkamazsanız yine birlikte çizelim...

Forum istatistikleri

Konular
128,405
Kullanıcılar
450,311
Son üye
AYHAN2016

Yeni konular

Geri