SOLAREX İSTANBUL 2014 FUARI

ŞEF

Onursal Üye
Onursal Üye
Yarın başlayacak olan Solarex İstanbul 2014 7.Uluslararası Güneş Enerjisi ve Teknolojileri Fuarına gidiyorum.
Aynı fuara gitmeyi düşünen arkadaşlarla bir araya gelip, tanışmak isterim.

yarın kısmetse gidiyorum. cuma namazına kadar gezicem... sonra robot yarışlarına kısmetse... siz ne zaman gelceksiniz sayın şef...

Ben bugün gezdim sayın elektrofizikçi. Önceki fuarlardan pek farkı yoktu. Benim için en iyi tarafı arayıp bulamadığım ag Parafudr buldum.

Evettt... çok yoğun bir nisan ortası geçiriyorum... Önce SOLAREX fuarı (11 Nisan), Sonra İTÜ ROBOT OLİMPİYATLARI(11-12 NİSAN)....

Konu SOLAREX olduğu için ondaki izlenimlerimi aktarayım önce... Sayın ŞEF in de dediği gibi diğerlerinden pek bir fark yoktu... sadece bu kez girişte bir çadır kurulmuş, birkaç stand daha açılmıştı... Muhtemelen bir salon çok büyük olacaktı böyle yaptılar. Birde OG-AG trafo köşkü vardı, belki ondandır, içeri alamadılarsa :)

- Heryer PV panel doluydu, yeni ürünler, verimi artanlar, kalitesi artanlar...Çoğunlukta bunlar vardı.
-2. olarak ve bizim yerli firmaların yoğunlukta yer kaptığı alüminyum konstrüksiyon ve ekipmanlar... Panellerin takıldığı, monte edildiği...
- Güneş enerjisi ile çalışan araç gereçler v.s. vardı.
-İNVERTÖR sistemleri üzerine, Akü yani depolama üzerine standlar vardı...

buraya kadar herşey bilindik ve yorumsuz, bundan sonrası benim ilgimi çeken ve pek bilinmedik birkaç şey üzerinde duracağım...
1. SOLAR TRACKER yani güneş izleyicileri... iki adeet çalışma gördüm bunla ilgili... ve yetersiz buldum. Bence önemli ve daha çok çalışmanın olması gereken bir konu ve sektör. Bu yüzden buradan ilgili arkadaşları bu konuya yönelmelerini tavsiye edebilirim...Çünkü güneş zaten sadece gündüz var bir de onu verimli kullanmak önemli... Ben vaktim olsa bunla uğraşırdım şahsen.ç..

2. Farklı bir depolama sistemi ile gelen bir alman firması. Firmanın kayseri temsilcisi ordaydı... Ürün çok dikkat çekiciydi. Mobil bir sistem... İstediğiniz kaynakla aküleri şarj edebiliyorsunuz. İster evde prize takın ister güneş ister rüzgarla besleyin farketmez... İnvertör ve kullanım sistemleri standart bilinen şeyler... Amaaaa aküleri çok farklı... Akülerin kısadevre olma bozulma ihtimali yok, elektrolitik sıvı içinde sürekli pompalar yoluyla dolaştırılıyor, kurşun plakalar yok yerine elektron geçişine izin veren membran var... Elektrolitdeki asit oranı azaltılmış, vanadyumlu bir karışım kullanılmış ve 20 yıl garantisi var... bu ço9k ilgimi çekti. Benim baktığım model 30 kW lık tı...100 kW da yapsan büyüklük bu şekilde olur dediler, sadece elektrolitin yoğunluğunu değiştiriyoruz dediler... Yeni teknoloji imiş... ben onların yalancısıyım :)

İnşallah en kısa sürede de video ve resimlerini paylaşacağım. Video yükleme sitesinde şuan problem olduğundan kanalıma yükleme yapamıyorum... Sağlıcakla....

Forum istatistikleri

Konular
128,214
Kullanıcılar
449,995
Son üye
osmanguney15

Yeni konular

Geri