Solar sistem yüksek voltaj sorunu

saftilki

Üye
merhaba beyler herkese kolay gele,,,
ben tek tek 3 tane 40w poli panel aldım, önce kamp seti yapmıştım, ama şimdi free kullanıma soktum
3 panel seri bağlı - + + 3x1.5 ttr indirdim, ev sahibi çok kıl olduğu için çatıya her zaman çıkamam diye 3x kablo 3 ayrı voltaj aldım, 20 & 40 ve 60 v şu an 2 panelden 40v ş.kontrol cihazına bağlı,
3. panel boşta 60 voltu 40 lara çekmem gerekiyor, ırf 840 var onu süremedim, ş.kontrol çin malı sahte 30a
hatta bitanede uçurdum display yok,

varmı önereceğiniz bir kompoment ? ne gibi devre kullanayım, ?

60 voltu 40 volta bir adet komponent ile düşüremezsiniz.

Size step down converter lazim ama istediğiniz güçlerde varmi araştırmak lazım.

Yada bir panel daha alıp iki paralel iki seri yapabilirsiniz.

20 volt dediğiniz 12 volt sisteme göre paneldir. Bir çok 205 watt'a kadar panel genelde 12 volt sisteme göredir ve açık devre voltajı 21-23 volt'lara kadar çıkar. Şarj kontrol cihazları da genelde 12/24 volt'tur. Sizdeki de bu tür bir cihaz sa tüm panelleri eksileri bir tarafta artıları bir tarafta parelel bağlayıp 12 volt bir sistem kurabilirsiniz. Bu sistemde tek bir 12 volt akü ya da eşdeğer(!) paralel aküler bağlanabilir.

inverterim 24 v paneller tekleme oldu zaten sıkıntı orda
bir panel daha alıcam da bu kış zor,
arduino + nodemcu ve 8 li role modülüm var elimde, bulutlu havalarda 1. role 40v kablo ucunu bırakıp 2.role 60v ucunu devreye sokabilirim, güneş açınca da 2 yi bırakıp 1 i çeker. ama onunda kodunu yazamam işte, böyle yada benzeri bir kod varsa düzenlemeyi yaparım,,
kod bulabilseydim 50 kere çözerdim şimdiye dek

24 volt panel ne demektir? Yani 24 volt panel demek 40 volt civarında gerilim üretir demektir.
Açık devre 24 volt almanız sizi yanıltabilir. Sistemi aküsüz mü kuruyorsunuz? Tam ne yapmak istediğinizi ayrıntılı yazarsanız farklı fikirler çıkabilir. Paneli esas almayı yapmak istediğiniz işi hedefleyin.

20220816_172113.jpg

yanlış anlaşılma oldu 24v inverterim var, 2x12a bakımsız akü var...
2 panelde şarj kontrol cihazına ideal,
şimdi 3. panelde seri ya,,, şarj kontrol dayanamıyor bitane yandı,

sarıyeşil gnd kahve seride 2. panelin çıkışı,, tam 24 v sisteme göre tamam ok,,,
mavi yine seride 3. panelin çıkışı,
hava bulutluyken mavi kabloyu takıyorum kahveyi çıkarıpta

3 paneli bu sisteme uydurmayın bir yolu yok. Panel sayısı ya 2 ya 4 ya 6 gibi 2 nin katları olmali. Diğer yöntemler mantıklı değil.

3 paneli bu sisteme uydurmayın bir yolu yok. Panel sayısı ya 2 ya 4 ya 6 gibi 2 nin katları olmali. Diğer yöntemler mantıklı değil.
biliyorum da manzeretim var ustaaa,, 1 yıldır anca izin aldım, sandviç panel çatı, paneli delersin diye izin vermiyordu ev sahibi,
zamanında 2 tane almıştım kamp için + 1 tane daha aldım acemilik işte, 2 tane alsana, iyikide almışım 3 katına ulaştı fiyatları,
neyse artık kalburla güneş taşıyan adam misali güneş boşa gitmesin değerlendirek dimi yani :rolleyes::p:D

@serkan_48 ustanın dediği gibi paneller çiftlenmeli. Doğal olanı aynısından bir panel daha edinmeniz.
hava bulutluyken mavi kabloyu takıyorum kahveyi çıkarıpta
Bu mantık pek akıllıca değil. Bu yöntemle daha çok şarj cihazı yakarsınız!

Ekli dosyalar

• 1661370094520.png
    1661370094520.png
    196.4 KB · Görüntüleme: 1

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,849
Son üye
cagan20

Yeni konular