Solar sarj kontrol cihazi giriş voltaji

Arkadaşlar ıyi çalışmalar. Elimde 3 adet 165 Wp gunes paneli var . Vmp değeri 18.40 volt .
Sarj kontrol cihazim juta CM3024Z marka24 v 30 A panel voltajı da 50 V .
2 adet aküm var 12 v 100 ah.

Yardımcı olursanız sevinirim sorum şu şekilde paneller ile aküleri seri bağlamayi dusunuyorum. 3 adet paneli seri bağladığımda 55.2 volt oluyor . Kışın panel voltajı artacağından soğuk bir iklimde yaşıyorum 60 65 voltlarda olacak . Acaba solar şarj kontrol cihazımi değiştirmeli miyim yoksa elimde ki solar şarj cihazım işimi görür mü?
Screenshot_20190930-195649_Chrome.jpg
IMG-20190819-WA0027.jpg

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Bildiğim kadarıyla sistem voltajı akülerinizi seri kullanıp 24 volt ile çalışacaksanız ,

18 volt panellerden iki adedini seri bağlayıp 36 volt ile çalışmanız gerekir. Burada sizin 3 paneliniz olması biraz sıkıntıya giriyor herhangi bir şekilde bağlantı şekli tutturamazsınız ne iki panele paralel olur ne üç panel seri olur.

Şu anki sisteminiz zaten ,

12 volt 100 amper iki akü seri halde 24 volt 100 amper. Uygun şartlarda 1/10 u ile standart şarj düşünürseniz şarj akımınız 10 amper civarı olacaktır. Panellerinizde zaten ortalama 9 amper. Buda gösteriyorki bu sistemde iki panel ile uygun şartları yakalıyorsunuz görünüyor. diyelimki bu panelelrden bir tane daha eklediniz ve ikişer seri ve iki paralel yaptınız panel akımı 20 ampere çıkıyorki bu akım sizin akü kapasitesi için fazla görünüyor.

ben olsam iki panel seri şekilde şarj regülatörüne girer aküleride 24 volt ile bağlar çalıştırırdım.

1 panel fazla gibi bu sisteme.

Bildiğim kadarıyla sistem voltajı akülerinizi seri kullanıp 24 volt ile çalışacaksanız ,

18 volt panellerden iki adedini seri bağlayıp 36 volt ile çalışmanız gerekir. Burada sizin 3 paneliniz olması biraz sıkıntıya giriyor herhangi bir şekilde bağlantı şekli tutturamazsınız ne iki panele paralel olur ne üç panel seri olur.

Şu anki sisteminiz zaten ,

12 volt 100 amper iki akü seri halde 24 volt 100 amper. Uygun şartlarda 1/10 u ile standart şarj düşünürseniz şarj akımınız 10 amper civarı olacaktır. Panellerinizde zaten ortalama 9 amper. Buda gösteriyorki bu sistemde iki panel ile uygun şartları yakalıyorsunuz görünüyor. diyelimki bu panelelrden bir tane daha eklediniz ve ikişer seri ve iki paralel yaptınız panel akımı 20 ampere çıkıyorki bu akım sizin akü kapasitesi için fazla görünüyor.

ben olsam iki panel seri şekilde şarj regülatörüne girer aküleride 24 volt ile bağlar çalıştırırdım.

1 panel fazla gibi bu sisteme.
Teşekkür ederim cevabınız için

Forum istatistikleri

Konular
128,132
Kullanıcılar
449,849
Son üye
cagan20

Yeni konular

Geri