Solar Şarjlı Lityum Pilli LED'i Dim Etme

occuplus

Üye
Resimdeki LED'i karanlık olan koridoru aydınlatmak için kullanıyorum. Pili kısa gidiyor. Led parlaklığını azaltıp şarj ömrünü uzatmak için

a-Sadece direnç ekleyerek yapabilir miyim? ölçmedim ama 0.2W yazıyor 0,2w/3,7=0,05A görünüyor.

b-PWM motor kontroller için DIY veya hazır 2A lik olanlar var(Çoğu Vmin 3,5V olduğu için verim alabilir miyim bilmiyorum.)

c-??????

723cf8df-aaff-4962-8051-da510cf60e8e.jpg

Merak edenler için

0.55w solar panelli (5V@0,11A), 450mAh 18650 lityum pilli, PIR sensörlü, 3 modlu, ABS kasalı Led.

Artıları: fiyat, arkasındaki tek vidayı açık modifiye edebilirsiniz, içi gayet geniş büyük pil veya şarj portu ekleyebilirsiniz, lityum pilli, PIR sensörü iyi çalışıyor.

Eksileri; pili ne yazık ki kutuda yazdığı gibi 1200mAh değil 465mAh ölçtüm, Difüzrü yok ışık aşağı yönlü de olsa güzel dağılmıyor, IP65 yazılmış ama herhangi bir yalıtım yok, ışık sıcaklığı/şiddeti/PIR sensör hassaslığı ayarlanmıyor.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Direnç ekleyip gerilimi, parlaklığı/akımı düşürerek verim alamazsınız.
Aynı marka, aynı kapasitede, paralel 2-3-4 pil ekleyip kullanım süresini uzatabilirsiniz

Koridor yeterli miktarda ışık alıyor mu?
Solar pilleri tam doldura biliyor mu?
Sorunuzun b şıkkı anlaşılamadı?
Ayrıntılı yazar mısınız?

Benzerinden köydeki evin dıştan saçak altına takmak için önceki hafta satın aldım. Bırakın pilin yetmesini güneş göremeyeceği için çalışması mümkün değil. Solar/güneş hücreli bu tür ışıklar gün boyu gölgelenmeden güneş görse bile, içerisindeki 1000mA civarı pilinden dolayı gece boyunca kullanabilmek imkansız. O sebeple ben saçak altındaki daha önce kullandığım PIR sensörlü DC12V modul ledlerimin yanına bunu monte ettim. Öncelikle bu 18650 pilin bir bms modulu olmadığından BMS'li TP4056 modulden pili besledim. Böylece aşırı şarj ve aşırı deşarja karşı pili korumuş oldum. Onun DC5V girişine de DC12 volt'u 5 volt'a düşürecek bir regülatör taktım. Dolaysıyla pil, solar hücre yerine buradan sürekli şarj ediliyor. Aslında pil yerine sadece 4 volt ile bunu beslemek yeterli olabilirdi. Fakat elektrik kesintilerinde de çalışsın diye böyle işi biraz uzattım. Şöyle bir şey de var solar panel gündüz ışık aldığından ledler yanmıyor. Gündüz de yanması isteniyorsa solar panelin üzeri ışık almayacak şekilde kapatılmalıdır. Devre üzerinden solar hücrenin kablosunu çıkarttığımda sensör beslenemedi ve çalışmadı.

Siz de, cihazı besleme durumunuz yoksa ve arada şarj ederek kullanacaksanız, BMS'li TP4056 modulu alıp araya monte ederek, aynı zamanda şarjını da kolayca yapabilirsiniz. Aynı özellikteki 2 adet paralel bağlı18650 pil ile iki kat kullanım süresi elde edilebilir. Piller eşdeğer olmalı!
1702849396642.png

Bendekinin konusu burada; https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/hareket-pir-sensörlü-led-lamba.152182/

Son düzenleme:
Direnç ekleyip gerilimi, parlaklığı/akımı düşürerek verim alamazsınız.
Aynı marka, aynı kapasitede, paralel 2-3-4 pil ekleyip kullanım süresini uzatabilirsiniz

Sorunuzun b şıkkı anlaşılamadı?
Ayrıntılı yazar mısınız?

Ürünü solarla şarj etmiyorum. Resimde görünmüyor Dc 2.1mm jack takip Riden ile şarj ediyorum. (elimde 7-8 tane daha var.)
ABS kasası büyük, PIR sensörü işlevli , entegresi kullanışlı olduğu için aldım

b-PWM ile çeşitli hazır ve DIY devreler var. Elimdeki transistörler etiketlemedim. (Çıkma büyük bir poşet var.) Kullanan varsa performans ve verimlilik açısından zamanımı boşa harcamamak için sordum.
Örnek:
1702902240121.png

Benzerinden köydeki evin dıştan saçak altına takmak için önceki hafta satın aldım. Bırakın pilin yetmesini güneş göremeyeceği için çalışması mümkün değil. Solar/güneş hücreli bu tür ışıklar gün boyu gölgelenmeden güneş görse bile, içerisindeki 1000mA civarı pilinden dolayı gece boyunca kullanabilmek imkansız. O sebeple ben saçak altındaki daha önce kullandığım PIR sensörlü DC12V modul ledlerimin yanına bunu monte ettim. Öncelikle bu 18650 pilin bir bms modulu olmadığından BMS'li TP4056 modulden pili besledim. Böylece aşırı şarj ve aşırı deşarja karşı pili korumuş oldum. Onun DC5V girişine de DC12 volt'u 5 volt'a düşürecek bir regülatör taktım. Dolaysıyla pil, solar hücre yerine buradan sürekli şarj ediliyor. Aslında pil yerine sadece 4 volt ile bunu beslemek yeterli olabilirdi. Fakat elektrik kesintilerinde de çalışsın diye böyle işi biraz uzattım. Şöyle bir şey de var solar panel gündüz ışık aldığından ledler yanmıyor. Gündüz de yanması isteniyorsa solar panelin üzeri ışık almayacak şekilde kapatılmalıdır. Devre üzerinden solar hücrenin kablosunu çıkarttığımda sensör beslenemedi ve çalışmadı.

Siz de, cihazı besleme durumunuz yoksa ve arada şarj ederek kullanacaksanız, BMS'li TP4056 modulu alıp araya monte ederek, aynı zamanda şarjını da kolayca yapabilirsiniz. Aynı özellikteki 2 adet paralel bağlı18650 pil ile iki kat kullanım süresi elde edilebilir. Piller eşdeğer olmalı!
Ekli dosyayı görüntüle 103893
Bendekinin konusu burada; https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/hareket-pir-sensörlü-led-lamba.152182/
Bendeki örnekler kutuda 1200mAh yazmasına rağmen 450-550mAh aralığında çıktı. Çok ta önemli değil. Fazla 18650 im var.

PIR sensörü o kadar güzel çalışıyor ki 3 yıl önce aldığım 40$ lık led (kullanım süresi açısından değil)den daha iyi. Gündüz çalışması sorun değil ancak beyaz led çok güçlü ve gece gözümü alıyor. Hem konfor hem kullanım süresini uzatmak için dimm etmek istiyorum.
BMS'li TP4056 modulden pili besledim. Böylece aşırı şarj ve aşırı deşarja
içindeki IC low voltage disconnect i 2,9V Zaten ayarlı güç kaynağı ile şarj ediyorum.
2 adet paralel bağlı18650 pil ile iki kat kullanım süresi elde edilebilir
Bunu yapacağım :)

Buna benzer birkaç tane daha var ama 12v olanı yok. Bunun gibi batarya ile çalışan ledlerde verimlilik herşey.
İlk nesil 1.2V NiMH la çalışıyordu.
İkinci nesilde 3.7 Li ion bazı modellerde 3.2V LFP (1s2p, 1s3p de gördüm)
Beklentinizi bilmiyorum ama AC LED ile solar LED ler arasında çok fark var.

Ürünü solarla şarj etmiyorum. Resimde görünmüyor Dc 2.1mm jack takip Riden ile şarj ediyorum. (elimde 7-8 tane daha var.)
ABS kasası büyük, PIR sensörü işlevli , entegresi kullanışlı olduğu için aldım

b-PWM ile çeşitli hazır ve DIY devreler var. Elimdeki transistörler etiketlemedim. (Çıkma büyük bir poşet var.) Kullanan varsa performans ve verimlilik açısından zamanımı boşa harcamamak için sordum.
Örnek:Ekli dosyayı görüntüle 103905
Bendeki model 3 modlu yanıyor.
1. Basışta PIR sensör canlı algıladığında yarım dakika kadar tam güçte yanıyor sonra sönüyor.
2. Basışta sürekli düşük güçte ve hareket algıladığımda tam güçte yanıyor.
3. Basışta ise düşük güçte sürekli yanıyor, PIR sensör devrede olmuyor.

Anladığım kadarıyla bu düşük güç tam güç olayını transistörün beyz'ine verdiği akımla yapıyor. Dolaysıyla araya girilecek uygun değerdeki bir pot ile ışığın gücü ayarlanabilir.

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,979
Son üye
schule48

Yeni konular

Geri