Softlimit ayarları hakkında

Merhaba

CNC router üzerinde fiziki limit switchler kullanmayı düşünüyordum. Fakat çevremdeki insanlar. Buna gerek olmadığını mach3 üzerinden soft limitler tanımlayarak yanlış hesaplamalarla cnc yi bindirmenin engellenebileceğiniz söylediler.

Bu soft limit işlemini nasıl yapabilirim?

Merhaba

CNC router üzerinde fiziki limit switchler kullanmayı düşünüyordum. Fakat çevremdeki insanlar. Buna gerek olmadığını mach3 üzerinden soft limitler tanımlayarak yanlış hesaplamalarla cnc yi bindirmenin engellenebileceğiniz söylediler.

Bu soft limit işlemini nasıl yapabilirim?

Ekli dosyalar

• 2017-02-27_19-49-32.png
    2017-02-27_19-49-32.png
    237.3 KB · Görüntüleme: 129
Cevap için teşekkürederim. Hocam resimdeki ayarlari sanırım kendi makineme uygun yapmalıyım. Fakat doğru değerleri nasıl bulup oraya yazacağım. Ayrica resimdeki seçeneklerin anlamlarınıda bilirsem sanırım konuyu daha iyi kavrayabilirim.

soft max ve soft min kullanacaksın örnek olarak x eksenin genişliği 300cm diyelim onu 2ye bölüp artılı kısmı max a eksili kısmı min yazacaksın her eksen için bunu aynı şekilde uygula
karşıdan baktığında
y ileri doğru eksi sana doğru artı
x sola doğru eksi sağ doğru artı
z aşağı doğru eksi yukarı doğru artıdır.

Hocam benim eksenler şu şekilde:

x: 30cm
y: 64cm ( ama 42 cm çalışma alanı var)
z: 5cm

kırmızı ile belirttiğim alanları değiştirdim (diğer kısımlara dokunmadım) doğru mu yaptığım ayarlar?

Bu şekilde eğer doğru ise G kodundaki yanlış yapılan tanımlara rağmen cihaz sağa sola bindirmez değil mi?

8TsoWAD.jpg

hocam bu konu hakkında yardımlarınızı bekliyorum.

çalışma alanı 42 cm ise neden 64 e göre yazıyorsun ?

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,904
Son üye
teknikbilimlers31

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri