Soğutucu akışkanların çevresel etkileri ile ilgili yeni yasal düzenlemeler

subcoolc

Üye
SOĞUTUCU AKIŞKANLARIN ÇEVRESEL ETKİLERİ İLE İLGİLİ YENİ YASAL DÜZENLEMELER VE HEDEFLER

image00298473.jpeg

ÖZET
Soğutucu akışkanların (CFC ve HCFC) Montreal 1987 Protokolü ile başlayan kısıtlama sürecinde terk
ediş takvimini sürekli öne alan bir dizi değişiklikler yapıldı. Bu protokol 1990 yılında Londra, 1992’de
Kopenhag, 1995 Viyana, 1997’de tekrar Montreal’de yapılan toplantılarla güncellendi. 1997 deki
Montreal protokol metninde Avrupa Birliği HCFC’lerdeki bu oranları %2.8’den %2’ye düşürdü ve
tamamen kaldırma yılını 2015’e çekti. Ancak bu konuda ABD aynı görüşte değildi ve katılanların bir
kısmı ABD’nin görüşünü benimsedi.

Avrupa Birliğinin ilk yasal düzenlemesi 3094/94 tarihli yönetmelikti. Bu yönetmelik 1 Ekim 2000
tarihinde imzalanan EC 2037/2000 sayılı yönetmelikle değiştirildi. Danimarka gibi bazı Avrupa Birliği
ülkeleri bu yönetmelikten daha sıkı yönetmelikler hazırladılar.

Avrupa Topluluğu Haziran 2006’da Kyoto Protokolünün kapsamına uygun olarak F-GAS yönetmeliği
hazırladı. Bu yönetmelik; belli miktarda soğutucu akışkan bulunduran sistemlerde periyodik kaçak
kontrolleri, geri kazanım ve iyileştirme işlemleri, işletici ve servis elamanlarının eğitimi ve
belgelendirilmesi, soğutucu gaz tanklarının etiketlendirmesini ve kullanım kontrolünü kapsamaktadır.

Türkiye Montreal Protokolünü 1991’de, Kopenhag ve Londra kararlarını 1995 yılında onayladı. Çevre
ve Orman Bakanlığı “Ozon Tabakasını İncelten Maddelerin Azaltılmasına Dair Yönetmelik”
hazırlayarak resmi gazetede yayınlandı. Özellikle ülkemizde 1999 yılından itibaren CFC ve HCFC’lerin
ithal ve ihracına, Dış Ticaret Müsteşarlığının değişik tarihlerdeki tebliğleriyle, çeşitli kısıtlamalar
getirildi. Çevrenin Korunması Yönünden Kontrol Altında Tutulan Kimyasallara İlişkin Tebliğin Eklerinde
İthalatçı ve satıcılarla ilgili çok sıkı yaptırımlar içeren taahhütnameler hazırlandı.

Bu çalışmada, soğutucu akışkanlar ile ilgili kısıtlama süreci özetlenmiş, alternatif soğutucu akışkanlar
tanıtılmış, onların ozon delme potansiyelleri (ODP) ile küresel ısınma potansiyellerine (GWP) bağlı
olarak toplam çevresel ısınma etkilerinin (TEWI) nasıl hesaplandığı açıklanmıştır. Ayrıca evsel, ticari
ve endüstriyel soğutma uygulamalarının; tasarımında, üretiminde, servis ve bakımlarında alınacak
önlemler üzerinde durulmuştur.

Ekli dosyalar

• SOĞUTUCU AKIŞKANLARIN ÇEVRESEL ETKİLERİ İLE.pdf
    334.2 KB · Görüntüleme: 9
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
kolay gelsın kısıtlamalar arttı denıyor fakat gazı yıne her kes her yerden alıyor satıscılar rastgele cıkıs gosterıyor hanı sıkı kontroller olacaktı

sözde r-22 nin ülkemizde imalatta kullanımı zaten yasak olması bir yana servislerde kullanımı 2010 ocak ayında son bulacaktı ama gelin görün ki hala piyasada birçok firma R-22 gazlı klimaları satmaya da devam ediyor... Ülkemizde üretim yapan firmalarda halkımızı kazıklamaktan memnunlar ----

tamam ii güzelde bu geçiş aşamasında bizden 'ozon tabakasına zarar veren gazların kullanımı veya kontrolü ile alakalı' bir sertifika isteniyor veya ben makine mühendisiyim; iklimlendirme adı altında spesifik bir konulu ders almış olmam gerekiyormuş bu konu hakkında bilgisi olan varmı, şu anda biz HCFC ile devam ediyoruz ve gaz dönüşümü için denemelere başladık...

ben Aydın da klima sistemleri öğretmeniyim.... ve ozon tabakasına zarar veren gazların geri kullanımı kursunu da vermekteyim... Çevre bakanlığı otimlerin (ozon tabakasını inceltici madde) geri kazanımı hususunda internet sitesinde yer vermiştir ve bu kursların türkiye çapında sadece 24 ilde düzenlenmesi sözkonusudur. kursun muhteviyatına gelince tüm soğutma yada iklimlendirme--klima servis çalışanları ve yöneticilerinin gaz geri toplama kursuna katılmalarını tavsiye etmektedir... alınan belge ile hem soğutma sistemlerinde çalışabilme yetkisi verilmekte hem desoğutucu gaz çeşitlerini almanız için gereklidir.... gaz geri kazanım kursunu bitiremeyenlere gaz satışı bile yasaktır... 2010 31 ocak itibarı ile kursa katılabilmek için tahsil şartı aranmaktadır.... bununla alakalı çevre bakanlığı sitesinde hem genelge hemde yönetmelik mevcut.... ayrıca kursa katılmayanlara gaz satışı da şu an için yasaktır.... merak ettikleriniz varsa yazın....açıklamaya çalışayım

adam faturasını belgesı olan bırıne keser kdvnın yarısını senden alır diğer yarısınıda %9 yerine %10 satar faturayı kestiği adama burası türkiye hocam

ben Aydın da klima sistemleri öğretmeniyim.... ve ozon tabakasına zarar veren gazların geri kullanımı kursunu da vermekteyim... Çevre bakanlığı otimlerin (ozon tabakasını inceltici madde) geri kazanımı hususunda internet sitesinde yer vermiştir ve bu kursların türkiye çapında sadece 24 ilde düzenlenmesi sözkonusudur. kursun muhteviyatına gelince tüm soğutma yada iklimlendirme--klima servis çalışanları ve yöneticilerinin gaz geri toplama kursuna katılmalarını tavsiye etmektedir... alınan belge ile hem soğutma sistemlerinde çalışabilme yetkisi verilmekte hem desoğutucu gaz çeşitlerini almanız için gereklidir.... gaz geri kazanım kursunu bitiremeyenlere gaz satışı bile yasaktır... 2010 31 ocak itibarı ile kursa katılabilmek için tahsil şartı aranmaktadır.... bununla alakalı çevre bakanlığı sitesinde hem genelge hemde yönetmelik mevcut.... ayrıca kursa katılmayanlara gaz satışı da şu an için yasaktır.... merak ettikleriniz varsa yazın....açıklamaya çalışayım

Hocam bu yeniliği ben bilmiyordum... Ben İklimlendirme ve Soğutma Bölümü mezunuyum. Makina Mühandislik Şirketinde çalışıyorum. Bazı otel işlerimizin için de split klimaların bakımıda bulunuyor, bunlara gaz değişimi ve takviyesi de dahil. Son zamanlarda böyle işlerimiz bulunmuyor fakat ileride olduğu zaman gaz almamız gerekiyor. Makina Mühendisimizin buna yetkisi bulunmadığını söylediler. Bu yüzden İklimlendirme bölümü olduğumdan dolayı ben alabiliyordum.

Sizin de yukarıda belirttiğiniz yazıya göre, söylediğiniz kurs belgesi olmadan bana gaz satışı olmayacakmıdır ?

Bilgilendirmeniz için şimdiden teşekkürler...

Siz iklimlendirme soğutma mezunusunuz o yüzden belge alabilirsiniz ama şu anki durumda; servis elemanı olarak çalışsanız bile bu belgeyi almanız gerekmektedir..... bu konuda çevre bakanlığının sitesinde yer alan otimlerle ilgili yyyönetmelik ve genelgeleri okursanız da bilgi sahibi olabilirsiniz. Bu konuda birçok firma da hem yöneticiler hem de servis çalışanları kurslara katılarak belgelerini aldılar... servis çalışanı olarak çalışıyorsanızda yarın-birgün yeni işyeri açmanız durumunda mutlaka bu belge sizden istenecektir. Usulsüz satışlar yapılabilir, firmalar tarafından ama tespit edilmesi durumunda (şikayet) firmanın hem bütün belgeleri iptal edilir( kapatılır) ,hemde yüksek değerde para cezasına çarptırılır... bilginiz olsun..... büyük şehirlerde özellikle firmalar bu konuda birbirlerini çok yakından takip ediyorlar.. sebebi ise pazar paylarını daha yukarılara çekebilmek.... mesela istanbulda bir şirket usulsüz satış yaptığı için hem kapatıldı hemde 3-4 milyon(trilyon yani) para cezasına çarptırıldı ....

arkadaşlar r 22 gazı yasaklanmıştır..alternatifi olan r404 veya r410 a ile değiştirilmek zorundadırlar...fakat takip edilmediğinden dolayı çoğu sistemlerde r 22 mevcuttur...saygılarrr

arkadaşlar r 22 gazı yasaklanmıştır..alternatifi olan r404 veya r410 a ile değiştirilmek zorundadırlar...fakat takip edilmediğinden dolayı çoğu sistemlerde r 22 mevcuttur...saygılarrr

o zaman bir kaç seneye kadar 22 li sistemler gaz kaçırdığında veya komp. arızalandığında çöpe gidecek demektir...

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,190
Kullanıcılar
449,960
Son üye
katzeimar

Yeni konular

Geri