Soğutma

Adembobst

Üye
Merhaba;
Malum sıcaklar başladı, birde vardiyalı çalışıp gece vardiyasından çıkınca uyuma sorunu olunca :)
Siz ustalara bir sorum var, su sebili sistem basıncı klima iç ünite petek sistemiyle uyumlu çalışırmı, tabiki gaz takviyesi yapılarak.
Birde orjinal peltier nerden bulurum

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Sebil sistemi klima iç ünitesine bağlayıp verim alamazsınız. Kompresörün gücü kadar soğutma elde edersiniz. Oda çok düşük olacaktır. Gaz takviyesi yapmak değil olay. Olay o sistemde dönen gaz miktarı. Buda dolayısı ile kompresör büyüklüğüne kadar gider.

Ne kadar ekmek o kadar köfe.

Cevap için çok teşekkürler, gayet açık ve bilgilendirici oldu. Çok iyi oluyor böyle kafamızdaki çöp fikirlerden kurtuluyoruz:)

Sebil sistemi klima iç ünitesine bağlayıp verim alamazsınız. Kompresörün gücü kadar soğutma elde edersiniz. Oda çok düşük olacaktır. Gaz takviyesi yapmak değil olay. Olay o sistemde dönen gaz miktarı. Buda dolayısı ile kompresör büyüklüğüne kadar gider.

Ne kadar ekmek o kadar köfe.
Peki bir konuyu da fikrimden silmeme yardımcı olırmusunuz. Yine sebilden yola çıkarak, soğutucu hazneyi saran boruların çapını yarıya düşürerek iki kat spir sayısı yapsak bunu da ızgara biçiminde yapsak ve arkasından bir fan ile üflesek.
Teşekkürler

Peki bir konuyu da fikrimden silmeme yardımcı olırmusunuz. Yine sebilden yola çıkarak, soğutucu hazneyi saran boruların çapını yarıya düşürerek iki kat spir sayısı yapsak bunu da ızgara biçiminde yapsak ve arkasından bir fan ile üflesek.
Teşekkürler

Capi değiştirmeden ayni capta ve uzunlukta olursa iyi olur. Capi dusurmek boru icinden gaz akis direncini artirir. Boyuda uzatmak ayni sekilde direnci arttirir. Bu durum kapasite dusumune neden olacaktir.

Veya

Sogutma malzemeleri satan bir yerden serpantin alip yapabilir siniz.

Capi değiştirmeden ayni capta ve uzunlukta olursa iyi olur. Capi dusurmek boru icinden gaz akis direncini artirir. Boyuda uzatmak ayni sekilde direnci arttirir. Bu durum kapasite dusumune neden olacaktir.

Veya

Sogutma malzemeleri satan bir yerden serpantin alip yapabilir siniz.
Hocam olayı başka bir boyuta taşıdınız ve beni benden aldınız şu an o_O
Olmuşken bir de öneride bulunursanız beni çok mutlu edersiniz. Yaprak serpantin mi spiral olanmı(spiral olanlar zaten sebildeki ile aynı) bi foto koyarsanız çok mutlu olurum. Ancak boru çapı aynı olacak sanırım yine

Ekli dosyalar

• 9BDD8463-FD47-42B3-9E5F-86AA5BB5BCD4.png
    9BDD8463-FD47-42B3-9E5F-86AA5BB5BCD4.png
    919.8 KB · Görüntüleme: 6
Eklediğiniz görseldeki gibide olur.

Ben daha çok dış korumasıda olan bir serpantin düşünmüştüm.

Aşağıdaki görseldekiler gibi ancak daha ufak olacak.

Amacınız nedir? Klima gibi mi kullanmak istiyorsunuz?

batarya-serpantin.jpg

Eklediğiniz görseldeki gibide olur.

Ben daha çok dış korumasıda olan bir serpantin düşünmüştüm.

Aşağıdaki görseldekiler gibi ancak daha ufak olacak.

Amacınız nedir? Klima gibi mi kullanmak istiyorsunuz?

batarya-serpantin.jpg
Evet klima gibi kullanmak istiyorum, ortam ısısını bir miktar düşürsün yeterli, gece vardiyasında uyumak gerçekten çok sıkıntı, hele birde ışıkta uyuyamıyorsanız of of. Vantilatör de direk sıcak havayı üflüyor ve hasta ediyor. Oda içindeki 30 derecelik havayı bir miktar düşürse bile yeterli benim için.

Oda kac m2. Klima alsaniz daha kolay olur bence. Çünkü bunun kompresöru isinacak bunun oda dışında durması gerek onu dışarı taşımak bile ekstra is. Yani bi yandan sıcaklık verip bir yandan soğutmak zor olur ortamı.

Oda kac m2. Klima alsaniz daha kolay olur bence. Çünkü bunun kompresöru isinacak bunun oda dışında durması gerek onu dışarı taşımak bile ekstra is. Yani bi yandan sıcaklık verip bir yandan soğutmak zor olur ortamı.
Haklısınız ancak bu ortamda en ucuz klima 2500 tl o da en dandikleri elektrik sarfiyatı da cabası. ben ayda iki hafta, günde 6 ila 8 saat çalışacak.

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,839
Son üye
Qkay

Yeni konular

Geri