Soğutma Dolabı Kompresör Karlanması

Motorun durmaması ayrı bir konu. Dolap istenen sıcaklığa geliyor ama yine durmuyorsa sorun termostatta. İstenen sıcaklığa gelmiyor ise sistem küçük. Yada isi kaçakları var cihazda.

Bu konu ayrıca incelenmeli.

Motorun durmaması ayrı bir konu. Dolap istenen sıcaklığa geliyor ama yine durmuyorsa sorun termostatta. İstenen sıcaklığa gelmiyor ise sistem küçük. Yada isi kaçakları var cihazda.

Bu konu ayrıca incelenmeli.
Dün dolabın alt soğutucu kısmı eskisi gibi soğuk olmamaya başladı. Serpantini açtım ağzına kadar buz olmuş erittim. Biraz beklettim gece tekrar çalıştırdım. Sabah daha iyiydi altı da soğuk üstü de soğuktan buharlar çıkıyor buzluktan ama motor hiç durmuyor. Dün termostatı sökmeye çalıştım sökemedim. Altından birşey tutuyor gibi. Dolabın arkasından filan sürekli çat çat sıkışma sesleri geliyor. Motor sürekli çalışıyor ondan sanırım borunun geçtiği yerler buzluyor büyük ihtimalle

Buzlanma iyi değil. Defrost sistemi yoksa sizin belli sürelerde bu buzu eritmeniz gerekir. Yoksa dolap soğutmaz ayrıca kompresörde zorlanır.

Defrost var ara ara acıyor rezistans ısınıyor bazen takip ediyorum. Ama defrost yapsa bile motor durmadığı için pek bi işe yaramıyor gibi sanki.
Buzlanma iyi değil. Defrost sistemi yoksa sizin belli sürelerde bu buzu eritmeniz gerekir. Yoksa dolap soğutmaz ayrıca kompresörde zorlanır

Defrost var ara ara acıyor rezistans ısınıyor bazen takip ediyorum. Ama defrost yapsa bile motor durmadığı için pek bi işe yaramıyor gibi sanki.

Defrost işleminde kompresör durmalı. İç fan durmalı. Sonra belirlenen süre yada belirlenen sıcaklığa ulaşana kadar rezistans çalışmalı. Defrost işlemi tamamlanınca kompresör devreye girer ama fan hemen çaışmaz. Batarya belli bir soğukluğa ulaşınca fan çalışır.

Bu işlemlerin nedeni defrost çalışırken kompresör durmalı ki serpantin ısınsın. Fanlar durmalı ki rezistansın ısısını odaya atmasın. Defrost bittikten sonra ısınan serpantin soğuduktan sonra fanlar devreye girmeli.

Bu sistem kurulmazsa soğutulan alan ısınmaya başlar. iyi soğutamaz. kompresör durmaz. v.s. v.s. bir sürü aorun yaşarsınız.

Mesela fan duruyor bazen bi 10 15 dk sonra yine çalışıyor. Onda sıkıntı yok. Bu fan durunca rezistansı da ısıtıyor onda da sıkıntı yok içini açıp bekledim takip ettim geçen bi. Dediğiniz gibi fan durunca motor da durması lazım ama durmuyor. Termostat bozuk olabilir dediğiniz gibi. Peki motorun elektrik bağlantısında bi hata olabilir mi düz devamlı şekilde çalışacak bi bağlantı yapılmış olabilir mi ?
Defrost işleminde kompresör durmalı. İç fan durmalı. Sonra belirlenen süre yada belirlenen sıcaklığa ulaşana kadar rezistans çalışmalı. Defrost işlemi tamamlanınca kompresör devreye girer ama fan hemen çaışmaz. Batarya belli bir soğukluğa ulaşınca fan çalışır.

Bu işlemlerin nedeni defrost çalışırken kompresör durmalı ki serpantin ısınsın. Fanlar durmalı ki rezistansın ısısını odaya atmasın. Defrost bittikten sonra ısınan serpantin soğuduktan sonra fanlar devreye girmeli.

Bu sistem kurulmazsa soğutulan alan ısınmaya başlar. iyi soğutamaz. kompresör durmaz. v.s. v.s. bir sürü aorun yaşarsınız.

Mesela fan duruyor bazen bi 10 15 dk sonra yine çalışıyor. Onda sıkıntı yok. Bu fan durunca rezistansı da ısıtıyor onda da sıkıntı yok içini açıp bekledim takip ettim geçen bi. Dediğiniz gibi fan durunca motor da durması lazım ama durmuyor. Termostat bozuk olabilir dediğiniz gibi. Peki motorun elektrik bağlantısında bi hata olabilir mi düz devamlı şekilde çalışacak bi bağlantı yapılmış olabilir mi ?

Görmeden yorum yapamam. Montajı yapan kişi nasıl bağladı kablo takibi yapmak lazım. Hatalı kablolama yapmış olabilir yada bu işi dijital termostat yönetiyor ise parametre hatası olabilir.

Termostat Hot gas defrost seçili ise kompresorun durmamasi normal. Ama rezistans olmamali bu durumda. Defrostun süresi buzu eritmeye yetmiyor olabilir. Ayrıca mesela günde iki kez 20 dakika defrost yerine günde 4 kere 10 ar dakika da olabilir. Bu durum buzun kalınlığında bakarak programı şekillendirmek lazım.

Forum istatistikleri

Konular
128,188
Kullanıcılar
449,956
Son üye
CharmanDear

Yeni konular

Geri