Smd Led Kırmızı Eksiye Bağlayınca Çalışıyor

SkySea53

Üye
Merhaba Akvaryumuma 3 adet smd led aldım mavi kırmızı beyaz mavi ile beyaz normal + ile + - ile - olarak bağlayınca adaptöre çalışıyor ama kırmızı led kırmızı kabloyu siyaha takınca çalışıyor bu yüzden 3 ledi birden çalıştıramıyorum beyaz ile maviyi bağlıyorum adaptöre kırmızı ledin + sını siyaha - sini kırmızıya bağlıyorum bu sefer 3 led birden yanıp sönüyor ne yapmam lazım 3 ünüde birden nasıl çalıştıracağım

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İlginç bir sorun. Şu ledlerin resimlerini yakın çekim bir eklermisiniz.

Merhabalar.
LED üretiminde oluşan bir hata sanırım.
Bu durumu düzeltmek için bir röle kullarak artıyı eksiye veya eksiyi artıya çevirmek suretiyle yapılabilir

ledler bu şekilde devam ediyor
hocam şuan çalıştırdım ama şu şekilde kırmızı ledin kırmızı kablosunu diğer ledlerin siyah kablolarına siyah kablosunuda diğer ledlerin kırmızı kablolarına bağladım şuan çalışıyor birde düğme taktım ama elektrik gidiyorken mesela düğmenin adaptöre bağlı kablosunu sürtünce kıvılcık gibi şey çıkıyor onu bilirsiniz zaten yani düğme olarak yarıyor ama buda sanırım ısınmaya sebep oluyor değişik bir olay ledi aldığım yeri aradım kaç amperlik adaptör taktın diye sordu 2 amper dedim rahatlıkla çalıştırması lazım dedi ama sorun amperle alakalı değil

Ekli dosyalar

• IMG_20220721_132134.jpg
    IMG_20220721_132134.jpg
    115.5 KB · Görüntüleme: 3
Bu led barlar uzun süre yandığı zaman ısınma olur ve bu normal.
Metal yüzeylere montaj yapılırsa ısı dağılımı olur sıkıntı çıkmaz.
Sizin bağlantı şekliniz lede göre doğru.
3 LED bar paralel bağlı şekilde 2 amper civarı akım çeker belki biraz fazla olsa yani adaptör ne kadar büyük olursa olsun daha sağlıklı olur.

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri