Sizce Ne Yapmalıyım?

Herkese merhaba. Kafamın karışık olduğu karar veremediğim bir konuda görüşlerinizi almak istiyorum.

Şu an elektrik elektronik mühendisliği 3.sınıf öğrencisiyim. Aynı zamanda lisede de elektrik elektronik okudum. Bu yıl 2020 KPSS'ye ortaöğretim veya lisans düzeyinden girebilirim. Teknisyen kadroları 85 civarı puanlarla, mühendislik kadroları ise 90 üstü puanlarla alım yapıyor. Ortaöğretim sınavına çalışmam için daha uzun bir süre var. Lisans sınavına ise az bir süre kaldı.

Sizce bu yıl KPSS'ye Ortaöğretim düzeyinden mi yoksa Lisans düzeyinden mi girmeliyim? 2022 Ocak ayında mezun olacağım. 1 yıl daha dersim var ve iki adet stajım mevcut. Ortaöğretime girip teknisyen kadrosuna atanıp okul ile işi birlikte götürebilir miyim? Stajlarımı çalıştığım kurumda yapabilmem gerekiyor. Stajlarımı teknisyen olarak çalıştığım kurumumda yapabilir miyim? Okul ile birlikte olmaz diyelim. O zaman 2022 Ocak ayında mezun olduğumda 2020 KPSS puanının son merkezi atamasında teknisyen kadrosuna yerleşebilirim. Siz mühendislik bitirdikten sonra teknisyen olarak atanır mıydınız? (Maaşınız teknisyenden biraz daha yüksek olacak mühendislik bitirdiğiniz için) Daha sonra tabii ki 2022 KPSS'ye girerek mühendislik kadrosuna geçmeye çalışacağım. Zaten teknisyen kadrosuna girebilmem için 85 üstü almam gerekiyor bu da demektir ki belli bir temelim olacak. Daha sonra 2022 yılındaki KPSS'de bir aksilik olmazsa 90 üstünde alma şansım yüksek.

Mezun olduktan sonra işsiz olarak KPSS'ye hazırlanmak mı? Yoksa özel bir yerde işe girerek çalışırken sınava hazırlanmak mı? Ya da bir yerde teknisyenlik yaparken sınava hazırlanmak mı? Bu seçeneklerden hangisi daha cazip geliyor?

Kafam çok karışık. Dışardan bakan gözlerin değerlendirmesini istiyorum. Vakit ayıran herkese çok teşekkür ederim.

Son düzenleme:
Elektrik elektronik mühendisiyim. Lise KPSS ile alakasız bir kadroya atandım. Okulu 1 yıl uzatarak bitirdim ve ünvan değişikliği yaparak kamuda mühendis oldum. Lise KPSS biraz daha kolayadır, yüksek puanlar daha kolay alınabilir. Ben aynı ildeydim ikisini birlikte yürüttüm. Teknisyen kadrosuna atanmanı tavsiye ediyorum. Bir şekilde okul iş birlikte yürür. İlk atanmanda atansan bile 4. sınıfın yarısını okumuş olacaksın. En kötü okulu dondurup asaletini tastik ettirdikten sonra öğrenim durumu tayini isteyebilirsin. (tabi okulun olduğu yerde de kurum olmalı, kit vb kurum sıkıntı olabilir.)

Bundan belki 20 yıl önce memur mühendis maaşları özel sektörün altındaydı ama şimdi kamu genel olarak özelin üstünde. Çok çok özel spesifik yeteneğin yoksa özelde kimse uçuk maaşlar almıyor.

Toparlayacak olursam, teknisyen olarak atanmanı tavsiye ediyorum. Mühendisliği bitirdiğinde kurumundaki ünvan değişikliği sınavlarını bekleyebilirsin. Bazı kurumlar sınavsız da yapabiliyor. Lisans KPSS şansın yine elinde olur. Mezun olduktan sonra da iyi puan alırsan teknisyenlikten istifa edip mühendis olarak başka yere atanabilirsin.

Elektrik elektronik mühendisiyim. Lise KPSS ile alakasız bir kadroya atandım. Okulu 1 yıl uzatarak bitirdim ve ünvan değişikliği yaparak kamuda mühendis oldum. Lise KPSS biraz daha kolayadır, yüksek puanlar daha kolay alınabilir. Ben aynı ildeydim ikisini birlikte yürüttüm. Teknisyen kadrosuna atanmanı tavsiye ediyorum. Bir şekilde okul iş birlikte yürür. İlk atanmanda atansan bile 4. sınıfın yarısını okumuş olacaksın. En kötü okulu dondurup asaletini tastik ettirdikten sonra öğrenim durumu tayini isteyebilirsin. (tabi okulun olduğu yerde de kurum olmalı, kit vb kurum sıkıntı olabilir.)

Bundan belki 20 yıl önce memur mühendis maaşları özel sektörün altındaydı ama şimdi kamu genel olarak özelin üstünde. Çok çok özel spesifik yeteneğin yoksa özelde kimse uçuk maaşlar almıyor.

Toparlayacak olursam, teknisyen olarak atanmanı tavsiye ediyorum. Mühendisliği bitirdiğinde kurumundaki ünvan değişikliği sınavlarını bekleyebilirsin. Bazı kurumlar sınavsız da yapabiliyor. Lisans KPSS şansın yine elinde olur. Mezun olduktan sonra da iyi puan alırsan teknisyenlikten istifa edip mühendis olarak başka yere atanabilirsin.
Hocam teknisyen olarak atandığımda stajımı kurumumda yapabilir miyim? Öğrenim durumu tayini için kurum zorluk çıkartmadan okuduğum ilde kurum varsa oraya tayinimi yaparlar mı? (İstanbul'da okuyorum.) Bir de son olarak teknisyen mühendislik bitirdiği için maaşında yükselme oluyor değil mi?

Kurumda mühendis varsa stajını kurumda yapabilirsin. Kamu kurumunda staj defteri doldurmak sıkıntı olabilir, işler genelde rutindir çeşitlilik azdır ama bir şekilde aşılır. Kurumlar genelde mazeret tayinine olumlu cevap verirler. Teknisyen mühendislik bitirdiğinde kademe derecesi ilerler, maaşında yükselme olur.

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri