simatik s7 manager function block

merhaba arkadaşlar,
siemens s7 300 programlarken fonksiyon bloğu yapıyorum ve bunun içinde bazı değişkenlerde oluyor. bu değişkenlerin bazılarını in,out,temp,stat olarak tanımlıyorum. ama sayıcı ve timer lerin bu şekilde tanımlanmasına izin vermiyor. bunların genel tanımlamada olduğu gibi T1,C1 gibi isimlendirirsem kabul ediyor. fakat buseferde fonksiyon bloğundan 2 tane kullanınca çalışmasına izin vermiyor. zaten FB larının amacı birden fazla aynı işlemi yapan büyük devrelerin 1 defa yapılıp kopyalanması. ben FB nin içinde bir tanımlama yapılması gerektiğini düşünüyorum ama beceremedim. yardımcı olabilirseniz bana çok büyük iyilik yapmış olursunuz.
şimdiden teşekkür ederim...

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
mustak kardeş teşekkürler...
benim sorunum şu bir FB içinde timerim var buna T0 adını veriyorum. başka birşekilde tanımlamama izin vermiyor. 2. FB da kullandığımda bunun içinde ayrı bir DB kullanıyorum. ama yinede çalışmıyor. FB tek olursa çalışıyor.benim bilmediğim bir tanımlama şekli olması lazım.. bu şekilde T0 ı o isimle tanıtıp çalıştıra bileyim. ben aslında ABB AC800M PLC de profesyonelim onda böle bir sorun olmuyordu FB ler için DB kullanmak gerekmiyordu. şimdi siemensle uğraşıyorum.. bi takım sorunlar yaşıyorum yardımlarınız için teşekkür ederim

Şu şekilde bir denesen. FB de input kısmına bir değişken tanımla Data tipi timer olsun. Daha sonra bu timer i FB içinde timer a sembolik verdiğin ismi kullan. Bu FB yi çağırdığın yerde input a T1, T2 olarak gir.

işte anlatmak istediğim bu fb içinde tanımladığım bu değişkenin isim olarak atanmasına izin vermiyor. hatalı olduğunu gösteriyor.normal bi kontağı ve röleyi in out temp olarak tanımlaya biliyoruz ama timerde illaki T1,T2 olacak diyor öyle oluncada 2 tabe aynı FB den kullanınca 2 tana aynı timer kullanılmış gözüküyor çalışmıyor. ama dediğim gibi ABB de FB ler içindeki timerlerin isimleri aynı olmasına ramen herhengibir karışıklık olmuyor. siz hiç denemedinizmi bu olayı...
ilginizden dolayı teşekkür ederim

Benim anladığım kadarıyla FB içinde kullandığın timer a atamak istediğin değişkeni yine FB nin içinde IN kısımında data tipini Timer olarak tanımlarsan sorunun çözülür. Bir deneyebilirmisin?

tipin timer olarak atanması zamanlayıcının TV yani zaman girişinin direk olarak yazılması değilde başka değişkenlere bağlı olarak değiştirilmesi veya FB nin dışına bu TV ucunun çıkarılması için kulanılır.yinede denedim olmadı. az önce bunu schneidder da denedim normal çalışıyor. sanki siemenste FB içinde timer veya counter gibi elemanlar kullanılamazmış izlenimi oluştu bende. çünkü ABB ve SCHNEİDDER da çok kolay yapılıyor ve sorunsuz çalışıyor. tanımlansa bile bunun in kısmına tanımlanması pek mantıkdeğil diye düşünüyorum. artık vazgeçme noktasına geldim ama koskoca siemens s7-400 de böyle bir durumun olmaması gerektiğini düşünüyorum....

ahmetnoktacom ' Alıntı:
tipin timer olarak atanması zamanlayıcının TV yani zaman girişinin direk olarak yazılması değilde başka değişkenlere bağlı olarak değiştirilmesi veya FB nin dışına bu TV ucunun çıkarılması için kulanılır.yinede denedim olmadı. az önce bunu schneidder da denedim normal çalışıyor. sanki siemenste FB içinde timer veya counter gibi elemanlar kullanılamazmış izlenimi oluştu bende. çünkü ABB ve SCHNEİDDER da çok kolay yapılıyor ve sorunsuz çalışıyor. tanımlansa bile bunun in kısmına tanımlanması pek mantıkdeğil diye düşünüyorum. artık vazgeçme noktasına geldim ama koskoca siemens s7-400 de böyle bir durumun olmaması gerektiğini düşünüyorum....

Sorunuzu anladım müsait bir zamanda cevabı gelecek

Beyler hepinize çok teşekkür ederim.. yardımlarınız sayesinde olayı çözmüş bulunuyorum. yinede diğer PLC lere göre biraz angaryalık var ama olsun baya rahatlattı. bu siteyi tanıyıpta PLC profesörü olmamak imkansız.. tabii sizlerin de yardımıyla ...
tekrar teşekkür ederim özellikle mustak ve erolgke kardeşlerime...

Sorunu hallettiğine sevindim. Yardımcı olabildiysek ne mutlu bize.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,190
Kullanıcılar
449,960
Son üye
katzeimar

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri