Simülatör Yapmamız Mümkün Değilmi?

_KARDELEN_

Üye
Arkadaşlar aklıma geldide ben bir özel hastanede çalışıyorum ve arızalanan ;
EKG
SPO2
NIBP v.s. gibi cihazları yaptığımda test etmek amaçlı mecburen yoğun bakıma yada ameliyathaneye gitmek zorunda kalıyoruz.Halbuki bir simülatör yapsak ve onun üzerinde test etsek daha faydalı olmazmı?

Mesela bir EKG simülatörü yapsak nasıl olur?

NOT:Genel olarak tecrübelerimizi paylaşarak birşeyler yapmaya çalışalım meslektaşlarım

elinizde bir veri bankası oluşturun. Hastalara takılan EKG problarından gelen sinyalleri saklayın. Daha sonra bu bankadan bir hasta örneğini seçip, bir mikrokontrolör (DAC veya R-2R, veya PWM) aracılığı ile, EKG cihazınızın prob girişlerine yönlendirin. Tabi yazdıklarım bu kadar basit değil.

Japonya'da dünyanın en büyük "shaking table" ı var (sarsıntı tablası). Ebatı çok büyük. Üzerine ahşap ev, buhar üreteci (500 ton) vs. koyarak deprem simulasyonları yapıyorlar. Önceden kaydedilmiş deprem sinyalleri devasa hidrolik vanalar ve tahrik pistonları ile tablaya verilerek geçmişte yaşanan depremin aynısı oluşturuluyor. Yukarıda bahsettiğim simulasyonun çalışma mantığı da bunun gibi.

Bahsettiğin simülatör test cihazları zaten mevcut ama elbette aşırı pahalı. Profesyonel olarak bunu yapacaksan (kaldı ki biz medikal cihaz servisleri insan hayatıyla oynuyoruz profesyonel olmak zorundayız) Bu işi yaparken uygun kalibratörler kullanılmalı ve simülasyon yapmaktan çok cihazın ne sonuç vereceğini bilmemiz gerekli.
Örneğin EKG cihazı için simülatöre ventrikül taşikardi ver dediğinde iş bitmiyor. EKG nin Ne sonuç vereceğini bilmen lazım ki cihazın sorunu var mı yok mu anlayasın. Bunun için TSE nin açtığı Kalirasyon ve metroloji eğitiminlerini almanda fayda var. Senin test ettiğin ve doğruluğunu kabul ettiğin cihazda aslında hata varsa ve Dr. sana güvenip hastaya yanlış tedavi uygularsa bu hastanın hayatına mal olabilir. Bunun sorumluluğuda büyük olur.
Bu nedenle biz medikalcilerin gerçekten profesyonelleşmesi gerekli diye düşünüyorum. Yoksa simülatör yapmak çok basit, Ama ben simülatör yapıp bunun sonucuna güvenip Dr. un yanlış teşhis koymasının sorumluluğuna giremem. Herkes de böyle düşünmeli Kalibratörleri incelemek isterseniz linkleri yazıyorum. Bu kalibratörleri almaklada iş bitmiyor. Onlarıda her sene Yurt dışına kalibrasyona yolluyoruz. Bizim cihaz doğru çalışıyomu diye bilmemiz gerekiyor.
Medikal ve elektronikle ilgili bildiğim her konuda da elimden geldiği kadar herkese yardımcı olmaya çalışırım.

Medibim Medikal Bilişim Kalibrasyon - Ürün ve Servisler

NETES - Hasta Simülatörü - MPS-450

sn murkan doğru söylüyor fakat bir ekleme yapayım birincisi TSE bir dr gibi eğitim vermiyor bu konuda kesinlikle doyurucu değil sadece maddiyata bakıyor bizde aldık bu eğitimleri sadece belgen varmı var ama boş 2. si Asıl konuya gelince bir similatör yapmaya uğraşma gerçekten çok ciddi bir mesele yanlış iş yanlış yanlış teşhis yanlış tedavi sonu hüsran en iyisi bir similatör almanızı kesinlikle öneririm

Bahsettiğin simülatör test cihazları zaten mevcut ama elbette aşırı pahalı. Profesyonel olarak bunu yapacaksan (kaldı ki biz medikal cihaz servisleri insan hayatıyla oynuyoruz profesyonel olmak zorundayız) Bu işi yaparken uygun kalibratörler kullanılmalı ve simülasyon yapmaktan çok cihazın ne sonuç vereceğini bilmemiz gerekli.
Örneğin EKG cihazı için simülatöre ventrikül taşikardi ver dediğinde iş bitmiyor. EKG nin Ne sonuç vereceğini bilmen lazım ki cihazın sorunu var mı yok mu anlayasın. Bunun için TSE nin açtığı Kalirasyon ve metroloji eğitiminlerini almanda fayda var. Senin test ettiğin ve doğruluğunu kabul ettiğin cihazda aslında hata varsa ve Dr. sana güvenip hastaya yanlış tedavi uygularsa bu hastanın hayatına mal olabilir. Bunun sorumluluğuda büyük olur.
Bu nedenle biz medikalcilerin gerçekten profesyonelleşmesi gerekli diye düşünüyorum. Yoksa simülatör yapmak çok basit, Ama ben simülatör yapıp bunun sonucuna güvenip Dr. un yanlış teşhis koymasının sorumluluğuna giremem. Herkes de böyle düşünmeli Kalibratörleri incelemek isterseniz linkleri yazıyorum. Bu kalibratörleri almaklada iş bitmiyor. Onlarıda her sene Yurt dışına kalibrasyona yolluyoruz. Bizim cihaz doğru çalışıyomu diye bilmemiz gerekiyor.
Medikal ve elektronikle ilgili bildiğim her konuda da elimden geldiği kadar herkese yardımcı olmaya çalışırım.

Medibim Medikal Bilişim Kalibrasyon - Ürün ve Servisler

NETES - Hasta Simülatörü - MPS-450

sanırım lingler ölmüş. giremedim ben.

Forum istatistikleri

Konular
128,210
Kullanıcılar
449,989
Son üye
veyselknkc

Yeni konular

Geri