Silecek motoru ile ilgili

tr_escape

Üye
Merhaba,

Bir sistemde 3 adet silecek motorunu aynı besleme kaynağı ile ileri ve geri yönde hareket ettirmeye çalışıyoruz.
Ancak ikisi aynı anda ileri ve geri hareketi yapamıyor , eğer her ikisi de ileri ya da her ikisi de geri hareket yaptırırsa bir problem çıkmıyor.

Ölçü aleti ile kontrol yaptığımda 12VDC+ ve 0'larda (ileri , geri) kısa devre var gözüküyor.

Benim aklıma 0 uçlara 1N4001 gibi bir diyot yerleştirmek geldi acaba faydası olabilir mi?

İyi çalışmalar

Merhaba,

Bir sistemde 3 adet silecek motorunu aynı besleme kaynağı ile ileri ve geri yönde hareket ettirmeye çalışıyoruz.
Ancak ikisi aynı anda ileri ve geri hareketi yapamıyor , eğer her ikisi de ileri ya da her ikisi de geri hareket yaptırırsa bir problem çıkmıyor.

Ölçü aleti ile kontrol yaptığımda 12VDC+ ve 0'larda (ileri , geri) kısa devre var gözüküyor.

Benim aklıma 0 uçlara 1N4001 gibi bir diyot yerleştirmek geldi acaba faydası olabilir mi?

İyi çalışmalar

sn. tr_escape,

motorlara enerjiyi guc kaynagindan direkt mi veriyorsunuz, arada kullandiginiz devre elemanlari nelerdir, yon degisimleri ve paralel calisma icin nasil bir baglanti yolu izlediniz. kurdugunuz devreye ait semayi paylasirsaniz, daha saglikli yorum yapilabilecegini dusunuyorum.

kolay gelsin...

sn. tr_escape,

motorlara enerjiyi guc kaynagindan direkt mi veriyorsunuz, arada kullandiginiz devre elemanlari nelerdir, yon degisimleri ve paralel calisma icin nasil bir baglanti yolu izlediniz. kurdugunuz devreye ait semayi paylasirsaniz, daha saglikli yorum yapilabilecegini dusunuyorum.

kolay gelsin...

Sistemi yardımcı röleler üzerinden sürüyorum.
Kontrol ünitesinin beslemesi ayrı motorların beslemesi ayrı.

Yardımlar için çok teşekkürler

sn. tr_escape,

bildigim kadari ile silecek motorlari, sabit miknatisli dc motorlardir, genelde uc adet uclari mevcuttur, bu uclar eksi, dusuk devir ve yuksek devir uclaridir.

sizin gonderdiginiz baglantiya gore uclardan birisi sabit olarak besleme kaynagina baglanmis durumda. fakat motorun donus yonunu degistirebilmeniz icin motor uclarindaki besleme polaritesini degistirmeniz gerekmektedir. yani bir uca arti digerine eksi uygularken saga donuyor ise, uclar yer degistirdiginde sola donmelidir. asagidaki sekli inceleyerek motor baglanti uclarini kontrol etmenizi oneririm.

bunun disinda piyasada bulunan silecek motorlari 12v beslemede dusuk devirde yaklasik 2-2,5a, yuksek devirde 3-3,5a akim cekerler, uc adet motoru ayni anda devreye alirken bu akimlari da dikkate almaniz ve guc kaynaginizin toplam akimi karsilayacak kapasitede olmasi gerekmektedir.

kolay gelsin...

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,239
Kullanıcılar
450,048
Son üye
guney oral

Yeni konular

Geri