Kısa devre sorunu

Sayper

Üye
WhatsApp Image 2022-08-18 at 08.58.18.jpeg

Ustalarım merhaba , bu devreyi uyguladığımızda motor ileri yönde giderken geri switchine basıyor ve ters yönde geri dönüyor , geri dönerken ileri switchine basıyorken kısa devre oluyor. Nasıl çözebiliriz yardımcı rölelerle birkaç yeni devre denedik yine aynı problem.(Devrenin periyodik olmasını istiyoruz durmadan git gel yapacak.)

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Arada azda olsa bir iki sanıye bekleme süresi gerekir. Forumda, çok kez paylaşdıgım, bu konudaki çizim eklidir.
Limit siviç, hem motoru durduracak, hemde zaman rölesini çalıstırarak motorun bekleme süresi sonunda diğer yönde çalışmasını saglıyacaktır.
Devrenin enerjisi kesilene kadar, döngü devam eder.

Ekli dosyalar

• .pdf.SINIR ANAHTARLI ENVERSÖR.pdf
    36.6 KB · Görüntüleme: 16
Ustam çözümün için teşekkür ederim. Bunu zaman rölesiz yapma şansımız yok mu ? Yardımcı röleyle , kontaktörle

O zamanda böyle sıgorta atmalar, kontaktör kontak yapısmaları olacaktır. O projeyı çizen neden öyle çizmiş onuda anlamadım.
Projeye şimdi baktım, yerli bir firmanın çizimi. Onlara anlatın sorunu, o maınadan başka yerde de varsa, aynı arıza oluyormu.

O zamanda böyle sıgorta atmalar, kontaktör kontak yapısmaları olacaktır. O projeyı çizen neden öyle çizmiş onuda anlamadım.
Projeye şimdi baktım, yerli bir firmanın çizimi. Onlara anlatın sorunu, o maınadan başka yerde de varsa, aynı arıza oluyormu.
Üstadım araya zaman rolesi koymak ekstra güvenliktir şüphesiz.
Fakat normalde de sorunsuz çalışması gerekir orijinal devre ile. Kanımca Geri calisma asamasinda bir gec bırakan kontak durumu söz konusu...

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,964
Kullanıcılar
449,609
Son üye
cherrywine

Yeni konular

Geri