Sigortada nötr problemi.

12Fatih12

Üye
Herkese Merhaba
Şimdiden mesajı okuyan ve cevaplayan herkese teşekkürler.
Ben Adana'da 2019 yılında üniversite için 1 ev kiraladım. Korona döneminde okullar kapatılınca apartmandaki herkes memleketine döndü ama ben dönmedim. Ev sahibi, herkesin evi boşken, kirasını güzel güzel aldı ama okullar açılıp o boş evler 1500 tl'ye kiralanınca ses çıkartmaya başladı. O boş evler şimdi 3000 tl'ye kiralanıyor ben ise 1500tl'ye oturuyorum. Bunun üzerine ev sahibi ucuza oturuyorsun çık evden demeye başladı.

Ben evden çıkmayınca aşağıdaki resimde okla gösterilen kabloyu kesmiş, eve giden nötr kablo oluyor öğrendiğim kadarıyla ve birşeyler yapıp tekrar bağlamış ama kablonun diğer ucunu göremiyorum. Elektrikten anlamam, birşey yapıp riske girecek değilim, zaten yetkililere haber verdim ama 14 gün oldu hala gelip kontrol etmediler.

Kablonun evden gelen nötr olduğunu öğrendim ama tam olarak bana ne gibi bir zararı olur onu öğrenemedim. Söylermisiniz bu kablo bana veya evdeki bilgisayar ve diğer ev aletlerine zarar verebilir mi ? Veya kaçak olur sonra beni ihbar eder üstüne birde kaçak cezası yerim. Bana fikrinizi söyleyebilir misiniz ? Tahminen ne yapılmış olabilir. Nasıl bir zarar verilmek istenmiş olabilir.

Sözleşme bana ait ve sayaçtaki arka arkaya gelen karışık kablolar yüzünden resim düzgün anlaşılmıyordu. Bu sebbeple daha kolay anlaşılması için temsili bir resim buldum ve onun üzerinde gösterdim hangi kablonun kesildiğini.

Adsız.png

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Son düzenleme:
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Saatiniz süzme sayaç. Yani tüketicinin keyfe keder tüketim ölçmek için kullandığı ve bağladığı saatlerden . Üstünde mühür de yok . Bu saat için ne tarafınızın ne de ev sahibinin bir sözleşmesi büyük ihtimal yoktur . Sozlesmenin olmadığı yerde yaptirimda ceza da olmaz . Siz daha önce bu saate ait tüketimi nasıl ödüyordunuz? Ev sahibine elden mi veriyordunuz ?

Son düzenleme:
Elektrik Sözleşmesi size mi ait ?
Saatiniz süzme sayaç. Yani tüketicinin keyfe keder tüketim ölçmek için kullandığı ve bağladığı saatlerden . Üstünde mühür de yok . Bu saat için ne tarafınızın ne de ev sahibinin bir sözleşmesi büyük ihtimal yoktur . Sozlesmenin olmadığı yerde yaptirimda ceza da olmaz . Siz daha önce bu saate ait tüketimi nasıl ödüyordunuz? Ev sahibine elden mi veriyordunuz ?
Evet sözleşme bana ait. Normal Saat resimdeki değil. Saatin olduğu yerdeki kablolar arka arkaya geldiği için kablo rahat gözükmüyor bu yüzden bu resmi buldum ki bakanlar hangi kablonun kesildiğini daha rahat görebilsin.

Evet sözleşme bana ait. Normal Saat resimdeki değil. Saatin olduğu yerdeki kablolar arka arkaya geldiği için kablo rahat gözükmüyor bu yüzden bu resmi buldum ki bakanlar hangi kablonun kesildiğini daha rahat görebilsin.
Valla bu mesajınızdan sonra iki bardak kola içmiş kadar şiştim. Burada herkes sayacın neresine ne girip ne çıktığını biliyor . Siz fotoğraf atınca ona göre yorum yapıyoruz. Neyse Allah kolaylık versin diyorum sadece.

Son düzenleme:
Valla bu mesajınızdan sonra iki bardak kola içmiş kadar şiştim. Burada herkes sayacın neresine ne girip ne çıktığını biliyor . Siz fotoğraf atınca ona göre yorum yapıyoruz. Neyse Allah kolaylık versin diyorum sadece.
Kusura bakmayın kimseye kötü birşey demek istemedim, sadece 2 kablo arka arkaya geldiği için resimde düzgün gözükmüyordu bu yüzdende başka bir resim koymaya karar verdim. Resimdeki saattede sadece 2 kablo bağlı ve elektrik olmadığı için kullandığım saat olmadığı anlaşılır diye düşündüm. Yanlış anlaşıldım sanırım.

Evet sözleşme bana ait .

Mühümü bozulmuş mu ?

Ok yönü ile gösterdiğiniz yer nötr çıkışı olmalıdır fakat şunu öğrenmek istiyorum;
Kablo kesilmiş sonra birleştirilmişten kastınız ek mi yapılmış ne yapılmış ben anlayamadım.

Forum istatistikleri

Konular
128,149
Kullanıcılar
449,890
Son üye
Ercan29

Yeni konular

Geri