Sigorta Attıktan Sonra Bazı Odalarda Avizelerin Çalışmaması

grkmkprl

Üye
Herkese merhaba yeni taşındık. Eski evden avizeleri söktüm yeni evde tek tek bağladım denedim ve hiç sorun yoktu. Akşam üstü mutfaktaki avizenin şapkasını düşmüş şekilde görüp biraz yükseltmek istedim. Sigortaları kapattım ve düzelttim. Kabloları oynatmış olucam ki lambayı yakmak istediğimde sigortanın bir tanesi attı. Sigortayı tekrar kapadım bağlantıyı kontrol ettim ve sağlamladım. Bu sefer sigortayı açtığımda hiç tepki vermedi, sigortada atmadı. Sonradan keşfettim ki eve girişteki 3 lamba dışında 1 oda, salon, mutfak ve balkondaki avizeler yanmıyor. Yani yarısı yanıp yarısı yanmıyor diyebilirim. Duvardaki prizlerde bir sorun yok. Benim yapabileceğim neler olabilir, sorun neyden kaynaklıdır bunu sormak istedim.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Herkese merhaba yeni taşındık. Eski evden avizeleri söktüm yeni evde tek tek bağladım denedim ve hiç sorun yoktu. Akşam üstü mutfaktaki avizenin şapkasını düşmüş şekilde görüp biraz yükseltmek istedim. Sigortaları kapattım ve düzelttim. Kabloları oynatmış olucam ki lambayı yakmak istediğimde sigortanın bir tanesi attı. Sigortayı tekrar kapadım bağlantıyı kontrol ettim ve sağlamladım. Bu sefer sigortayı açtığımda hiç tepki vermedi, sigortada atmadı. Sonradan keşfettim ki eve girişteki 3 lamba dışında 1 oda, salon, mutfak ve balkondaki avizeler yanmıyor. Yani yarısı yanıp yarısı yanmıyor diyebilirim. Duvardaki prizlerde bir sorun yok. Benim yapabileceğim neler olabilir, sorun neyden kaynaklıdır bunu sormak istedim.
Bir sigorta 9 adete kadar lambayı besleyebilir,koşullar uygunsa.Bu durum normaldir,sigortanın çalışmaması ayrı bir problem,elektrikçi çağırmanız gerekir.

Bütün sigortaların giriş ve çıkışındaki klemensleri kontrol kalemi ile kontrol edin . Kapalı olduğu halde kontrol kaleminin lambasının yanmadığı sigorta var mı bunu tespit edin . Yapabileceğiniz bu kadar son kullanıcı olarak .

1- Ev eski tesisat mı ? Genelde eski tesisatlarda elektrikçi 1 sigortayı 1 odadan besler.
2- Salon mutfak gibi yerlerde çalışmayan cihazlar o sorun yaratan sigortadan mı kaynaklanıyor?
3- Bağlantıyı kontrol ettim sağlamladım dediğiniz sigorta mı avize mi?

İlk 2 sigortada elektrik var kontrol ettim. Onlarda muhtemelen eve ilk girişteki avize ilk oda ve banyonundur. 3. Ve 4. Sigortalarda elektrik açıkkende kontrol kalemiyle denediğimde elektrik gelmediğini farkettim. Sonraki 5 6 ve 7.sigorta açık. 3. Ve 4.ye elektrik gelmiyor şu anda.

Sayacın önündeki sigortaları kontrol edin.

-Kısa devrede yani sigortanız ilk attığında kablolar zayıf yerlerinden aşırı akım çekilmesi sonucu kopmuş muhtemelen buatlardaki ek yerlerinden tesisat eskiyse belki başka yerlerinden.
-İkinci ihtimal miyadını doldurmuş sigortalardan biri karşılaştığı ilk kısa devrede su koyverdi bozuldu ,bundan mütevellit bazı avizeleriniz çalışmıyor .
Sigortaların kontrolü , çalışmayan hatların takibi ,arızalı hattın tesbiti gerekirse hattın kablosunun değişimi yetkili ve bilgili bir elektrik tesisatçısı ile tamirini öneriyorum , kolay gelsin.

Forum istatistikleri

Konular
127,962
Kullanıcılar
449,609
Son üye
cherrywine

Yeni konular

Geri