Sifirdan elektronigi ogrenmek istiyorum

Ben elektronige en temelden baslayip guc elektronigini ogrenmek istiyorum nasil ogrenebilirim ve nerden bu kaynaklari bulabilirim yani kendim devre tasarlamak hesaplamak istiyorum

Ltspice similatörünü indir ve kur. Jigs klasörünün içindeki dosyaları incele. Önce transistör diyot opamlı basit devreler yap.

Ama bisi soylicem elektrik bilgimaz elektronik bilgimde nerdeyse yok nasil yapicam

bir elektronik tamircisinin yanında çıraklık yap, teknik servis filan değil kart tamiri yapan bir yer bul

YA BEN NEREDEN BASLAMALIYIM VE ELEKTRİK BİLGİSİ ELEKTRONİK İÇİN NE KADAR GEREKLİ

Öncelikle topraklı priz takımı içeren aydınlatmalı bir tezgah masası şart.

[emoji451]Tornavida vida PCB lehim Minyatür Güç kaynağı multimetre lehim havYası ve gerekli basit komponentler için 500-600tl ile başlayın.

[emoji451]Sonra minyatür CNC, basit torna ve osiloskop için 3-4bin civarı bütçe ayırırsınız.

[emoji451]Daha sonra ise bir kaç yüzbin TL ayırdığınız da ustalık yolunda olduğunuzu anlarsınız.

[emoji451]Örnek hobi arkadaşımızın odasından ufak bir cihazın kullanım videosu. Not:Cihazın fiyatını hiç araştırmayın bence [emoji857] Çünkü 2. el kullanılmış fiyatı 4Bin$

Evet çok ufak bir bölümü izleyin [emoji1250] ve bu rakamları abartmadığımı görün.
Başarılar.

Son düzenleme:
Forumda benzer soru ve konuların var,
umarım sormaya öğrenmeye devam edersin.

Şudur denebilecek bir kaynak yöntem yoktur.

Gerekenlerin başında çok sabırlı, istikrarlı, vazgeçmeyen bir yapın olması,
sevmen, aşık olman, olmadı uğraştığından zevk alıyor olman geliyor.

Konu çok geniş olduğundan
elektrik elektroniğin neresiyle ilgileneceğini bulabilmek için
tüm alanlardan parça parça denemen gerekecek.
Yazılım, donanım tasarımı çizim, güç elektroniği hesap kitap vs.
haberleşme, sayısal tasarım uzar gider.

Tabi bu denemeler ilk seferde doğru sonuç vermeyebilir.
Lisede programlama dersi alırken
hayatımda ilk defa yapamayacağım bir şey varsa o da programcılıkmış demiştim,
aksine üniversitede yazılımı ne kadar çok sevdiğimi fark ettim,
ağırlıklı olarak gömülü yazılımcıyım artık.

Bu çağda kaynak bulamıyorum,
nereye bakacağım bilmiyorum vs. ancak ucuz bahane olur.
Yinede üniversite, teknokent, teknik lise, hackerspace, makerspace tarzı yerlerde
bu işlerle uğraşan toplulukların içinde bulunman
işini çok kolaylaştırır, hızlandırır.

Daha detaylı yardımlar istiyorsan kendinden bahset,
kimsin yaş gerçekten 19 mu, okuyor musun,
çevrende ailende bu işlerle ilgilenen var mı,
hangi şehirdesin, maddi imkanların neler,
amacın ne, niye elektronik öğrenesin?

Benim naczane tavsiyem bir yerden baslamaksa amacin meslek liselerinde okunan kitaplardan edinin. Temel elektronik devre elemanlarini calisma mantiklarini ogrenin. Olcu aletleri olcum tekniklerini voltaj amper güç akim be demek bunlari ogrenin.

Daha sonra temel basit devreleri ve anlatımlı calisma mantiklarini inceleyin. Basitten karmasik semalara dogru ilerleyin.

Sonra kendinize gore guc kaunaklari ampliler opamplar v.s. kendinizi ilgi alaniniza gore gelistirin.

Forum istatistikleri

Konular
128,217
Kullanıcılar
449,998
Son üye
Muharrem_Arslan

Yeni konular

Geri