Siemens s5 pil değişim sonrası haberleşmeyi kesmesi

çıraközgür

Katılımcı Üye
Simatic s5 nin pil değişim sonrası Plc kendini korumaya aldı, Rundan çıktı stop ışığı yanıp sönüyordu. eprom/eepromu söküp cihazı sıfırladım. Epromu tekrar takıp enerjiyi verdim, run a girdi, ama bu seferde ekran ile haberleşmeyi kesti.
Program elimde yok, haberleşme hatasının ekran kaynaklı mı Plc kaynaklı mı olduğunun anlamanın bir yolu var mı?

Ekli dosyalar

• 8BF85279-F715-4B15-81E8-829A9B308172.jpeg
    8BF85279-F715-4B15-81E8-829A9B308172.jpeg
    281.3 KB · Görüntüleme: 42
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Simatic s5 nin pil değişim sonrası Plc kendini korumaya aldı, Rundan çıktı stop ışığı yanıp sönüyordu. eprom/eepromu söküp cihazı sıfırladım. Epromu tekrar takıp enerjiyi verdim, run a girdi, ama bu seferde ekran ile haberleşmeyi kesti.
Program elimde yok, haberleşme hatasının ekran kaynaklı mı Plc kaynaklı mı olduğunun anlamanın bir yolu var mı?

S5'in pil değişim prosedürünü doğru uyguladınız mı?

Eproma müdehaleden dolayı içindeki ayarlar silinmiş olabilir. programı yeniden yüklemekden başka çare olduğunu sanmıyorum.

enerji varken stop konumuna aldım, pili değiştirdim, tekrar runa aldım.

uzun zaman oldu yapmayalı hatırlamaya çalışıyorum. bi de CPU'lar farklı gibi ama sonuçta S5...
istersen şu sıralamayı bi dene:

1- EPROM altındaki anahatarı stop konumuna al.

2- en sol bloktaki power 1-0 anahtarını sıfıra al.

3- önce pili sonra epromu boşa çıkar.

4- pili tekrar tak (epromu takma)

5- power anahtarını 1 yap.

6- eprom altındaki anahtarı run'a al.

7- 15 sn sonra eprom anahtarını stop'a çek.

8- power anahtarını da 0'a çek.

9- pili sök ve tak.

10- power anahtarını 1 yap.

11- epromu tak

11- eprom anahtarını run'a al

Son düzenleme:
yapacak bir şey yok gibi gözüküyor, program silinmediyse bile parametreler, reçeteler filan uçmuştur.
hatırı sayılır meblağa alınmış makine idi (şuan tahminen 4 civarı).
revize etmeden işin içinden çıkmaya niyetliydim, vaziyet o ki 20 günlük kamp beni bekliyor.
nasipse geri kalan ömrünü omron ile devam edecek. yorumlar için teşekkürler.

yapacak bir şey yok gibi gözüküyor, program silinmediyse bile parametreler, reçeteler filan uçmuştur.
hatırı sayılır meblağa alınmış makine idi (şuan tahminen 4 civarı).
revize etmeden işin içinden çıkmaya niyetliydim, vaziyet o ki 20 günlük kamp beni bekliyor.
nasipse geri kalan ömrünü omron ile devam edecek. yorumlar için teşekkürler.

üzücü bi durum.

selamlar benimde siemens s5 plc ile başım dertte satın aldığım cnc torna plc programı olmadan geldi içerisinde eprom takılı değil eski model ram var plc'ciler silindiğini söylüyor yazabilecek birini bulamadım yardımcı olabilecek biri var mı acaba ?

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri